Глава «Росатому» Олексій Лихачов на нараді у президента РФ Владіміра Путіна запропонував направити експорт російської нафти з портів Балтики на “Севморпуть” (СМП) – найкоротший морський шлях між європейською частиною Росії та Далеким Сходом. За твердженням «Росатому», це «найпривабливіший і найбезпечніший маршрут» в умовах санкцій, пише газета “Коммерсант”.

«Росатом» обговорює з нафтовиками перенаправлення експорту російської нафти з портів Балтики в Арктику для постачання в Азію, заявив Лихачов. За його словами, введене 5 грудня минулого року ембарго ЄС на постачання російської нафти відкрило нове вікно можливостей для Арктики. 

За даними “Коммерсанта”, обсяг перевезень СМП у 2022 році становив 34 млн тонн, план на цей рік — 36 млн тонн. «Опрацьовується участь партнерів із дружніх країн не лише в транзиті, а й у розвитку інфраструктури», – зазначив глава «Росатому». 

«Росатом» виступає оператором СМП та відповідає за його розвиток. Путін доручив збільшити вантажопотік СМП до 80 млн тонн до 2024 року, але тепер виконання плану під питанням.

До 2030 року передбачалося зростання перевезень до 150 млн тонн, а до 2035 року — до 220 млн тонн, що зараз виглядає вкрай малоймовірним через уповільнення запуску LNG-проектів і транзитних перевезень. Ряд співрозмовників "Комменсанта" вважає, що ідея перенаправлення нафти з Балтики в Арктики покликана забезпечити виконання заявлених показників по вантажообігу.

З іншого боку, ідея має раціональне зерно. Санкції змусили нафтокомпанії відмовитися від постачання нафти до Європи та везти її до Азії, що збільшило витрати на фрахт у рази. Крім того, вивезення нафти з портів Балтики означає необхідність проходити датські протоки, що гіпотетично в майбутньому несе загрозу обмежень для танкерів з російською нафтою на підставі їхньої небезпеки або відсутності європейської страховки. З цієї точки зору Арктика виглядає надійнішим маршрутом, проте довшим, якщо вантажі йдуть з балтійських портів на схід.

Однак нафтокомпанії бентежить необхідність замовлення спеціальних танкерів, які масово не виробляються в РФ, а також відсутність достатньої кількості криголамів для цілорічного перевезення вантажів на схід. Зараз розглядається варіант відвантаження кількох партій нафти влітку, коли в Арктиці можуть проходити звичайні танкери.