Згідно з даними відстеження танкерів, експорт російської сирої нафти до Китаю через арктичний транспортний шлях зріс до рекордного рівня в 2023 році, оскільки Москва продовжує переорієнтовуватися на схід, повідомляє Platts. Однак непередбачувана тривалість плавання Північним морським шляхом (СевМорПуть, або СМП) залишається основною перешкодою для подальшого збільшення поставок, зазначає агентство.

Поставки з арктичних і балтійських портів Росії в Китай через Арктику становлять 10,4 мільйона барелів у літньому сезоні 2023 року, свідчать дані S&P Global Commodities at Sea. Цього року було доставлено 13 вантажів, тоді як у 2022 році – лише одну партію обсягом 484 тис. барелів, а у 2019 році, , коли почалися перші комерційні поставки, – 2,2 мільйона барелів.

За даними державної атомної компанії «Росатом», Росія має три атомних криголами, які працюють на Північному морському шляху в цілому, а також атомний криголамний контейнеровоз на цьому маршруті та інші криголами, які знаходяться на ремонті. У червні Росія заявила, що протягом наступних 13 років планує побудувати більше 50 криголамів і суден льодового класу, а також порти і термінали, витративши на це $22 млрд.

Росія також обговорює використання суден нельодового класу для курсування по Арктиці. Одним із ключових показників життєздатності російських амбіцій є здатність «Роснефті» запустити свій гігантський проект «Восток Ойл» наступного року в запланованому масштабі. «Восток» має експортувати близько 30 мільйонів тонн сирої нафти на рік у 2024 році та поступово збільшити обсяги до 100 мільйонів тонн до 2030 року. Це має стати основним джерелом додаткових експортних потоків для СМП.

«Останні ознаки свідчать про те, що плани «Роснефти» щодо експорту 600 тис. бар/добу з нового арктичного порту Vostok Oil, починаючи з наступного року, можуть бути надто оптимістичними», – вважає аналітик S&P Global Commodity Insights Джон Вебб.