Лише дві західні компанії – Vitol і Gunvor, які також є найбільшими у світі незалежними енерготрейдерами, – залишаються великими покупцями нафтопродуктів з Росії, хоча і вони більш ніж рік тому обіцяли різко скоротити свій бізнес з Москвою після повномасштабного вторгнення в Україну, повідомляє Financial Times.

Аналіз документів, поданих на російську митницю за перші чотири місяці 2023 року, показує, що Vitol і Gunvor входять до топ-10 покупців нафтопродуктів з РФ, таких як бензин і дизельне паливо.

Gunvor зі штаб-квартирою у Швейцарії посідає восьме місце за вартістю куплених в РФ нафтопродуктів. Вона придбала 1 млн тонн нафтопродуктів вартістю $540 млн, згідно з даними, проаналізованими Financial Times. 

Тим часом Vitol, топ-менеджмент якої здебільшого знаходиться в Лондоні та Женеві, стала 10-м найбільшим покупцем, придбавши близько 600 тис. тонн пального на суму близько $400 млн.

Обидві компанії підтвердили, що вони є постійними покупцями російських нафтопродуктів, але заперечили точність даних.

Gunvor повідомила, що згідно з її власними даними, у січні-квітні вона придбала трохи більше 700 тис. тонн за російського пального на суму близько $330 млн. У 

У Vitol заявили, що митні декларації не відповідають її внутрішнім даним, але відмовилися надати власні підрахунки. Компанія лише заявила, що продавала менше 100 тис. барелів на добу, що означає максимум 1,5 млн тонн за чотири місяці.

Торгівля російськими нафтопродуктами у відповідності з санкціями ЄС та G7 не лише дозволена, але й заохочується Вашингтоном, аби не викликати дефіциту пального на ринку. Однак проблема дотримання цінових обмежень у поєднанні з репутаційними ризиками призвела до того, що багато європейських трейдерів, у тому числі BP і Shell, повністю припинили роботу з російським паливом. 

Vitol і Gunvor припинили торгівлю російською нафтою, але продовжують продавати пальне.

Інші вісім найбільших покупців російського палива – це контрольовані Росією трейдери та нещодавно створені компанії в Об'єднаних Арабських Еміратах, Гонконзі або Сінгапурі.

Очолює рейтинг Litasco, торговий підрозділ російського "Лукойлу". Минулого року компанія перенесла більшу частину своїх операцій з Женеви до Дубаю і в період з січня по квітень продала російських нафтопродуктів на суму понад $3 млрд. Друга за величиною компанія, Bellatrix Energy Limited, була зареєстрована в Гонконзі в 2020 році.