ЄС пообіцяв посилити контроль виконання санкцій щодо нафтового сектора Росії, зокрема дотримання стелі цін на нафту та нафтопродукти з РФ, повідомляє Platts.

Юристи ЄС у четвер повторили заклики до повного закриття ринку ЄС для викопного палива російського походження, а неурядові організації заявили, що російський Лукойл, можливо, обходить санкції, експортуючи нафтопродукти зі свого НПЗ в Болгарії.

Члени Європейського парламенту підтримали резолюцію, що закликає до кращого контролю з боку ЄС за здатністю Росії обходити міжнародні санкції. Резолюція закликає ЄС працювати разом з G7, щоб суттєво знизити верхню межу цін на російську нафту і нафтопродукти, ввести повну заборону на імпорт до ЄС російського LNG і скрапленого газу, а також нафтопродуктів з інших країн, якщо вони вироблені з російської нафти.

Європарламент також хоче, щоб ЄС заборонив транспортування російської нафти та скрапленого газу через територію ЄС та запровадив цінові обмеження на російські і білоруські добрива.

Очікується, що ЄС незабаром запровадить 12-й пакет санкцій проти Росії. Він включатиме заходи, спрямовані на посилення контролю за дотриманням цінового обмеження на російську нафту, встановленого країнами G7на рівні $60 в за барель, заявила президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.

Ці коментарі з'явилися після публікації 9 листопада звіту групи неурядових організацій на чолі з Global Witness, в якому стверджується, що Лукойл в обхід санкцій експортує нафтопродукти, виготовлені з російської нафти на НПЗ в Бургасі (Болгарія), до країн ЄС. У публікації стверджується, що Лукойл, зокрема, експортував мазут з Бургаса до Роттердама цього року.

Відповідно до санкцій ЄС, Болгарія отримала виняток щодо імпорту та переробки російської нафти до кінця 2024 року. Їй також дозволили експортувати певні нафтопродукти, вироблені з російської нафти, до України та інших країн, якщо експорт ґрунтувався на історичних торговельних квотах.

Політичний тиск на США та ЄС щодо посилення нафтових санкцій проти Росії зростає відтоді, як у липні спотові ціни на Urals перевищили ціновий ліміт у $60. До недавнього часу контроль дотримання санкцій з боку США та ЄС був слабким, що заохочувало трейдерів торгувати більшими обсягами російської нафти.