Аналітики вважають, що створення єдиного ринку нафти і нафтопродуктів  Євразійського економічного союзу (ЄАЕС) доведеться відкласти до 2027 року. Про це йдеться у презентації, представленій 20-21 червня на галузевій конференції Argus в Алмати (Казахстан). 

Країни Євразійського економічного союзу розпочали економічну інтеграцію у 2000 р., але тривалий час ринки енергоресурсів залишалися поза межами спільних домовленостей. У 2015 р. були узгоджені загальні принципи формування єдиного ринку нафти і нафтопродуктів, що включали:

- незастосування у взаємній торгівлі кількісних обмежень, мит, податків і зборів, що мають еквівалентне значення;

- уніфікацію норм і стандартів;

- інформаційний обмін;

- екологічну безпеку.

У 2018 р. було схвалено План і програму заходів щодо переходу до єдиного ринку нафти і нафтопродуктів ЄАЕС до 2025 р., у рамках якого мав відбутися перехід до поставок за ринковими цінами без виключень і обмежень.

Зараз, за півроку до планового запуску, обговорюється перенесення термінів переходу до єдиного ринку на 2027 р., зазначається у звіті.

В країнах ЄАЕС, зокрема в Казахстані та Росії, ціни на пальне субсудіюються та регулюються державою.

«Ціни на моторне паливо в Казахстані об'єктивно низькі. Вартість бензину АИ-95 становить близько $0,6 за літр. Це на 17% нижче, ніж у Росії, де зараз ціни істотно субсидуються за допомогою механізму демпфера», — йдеться у презентації Argus.

Певною мірою ринковим орієнтиром для Казахстану є ціна $0,9-1,0 за літр 95-го бензину, де нижня межа — це вартість в РФ без демпфера, а верхня межа — це внутрішня ціна в Узбекистані, вважають аналітики Argus. 

«Це не означає, що ціни мають стати такими, а скоріше, що має бути розроблено механізм справедливого ціноутворення, який сприятиме розвитку економіки Казахстану і балансуватиме інтереси всіх учасників ринку», — кажуть вони.

Попит на пальне в Казахстані продовжує зростати на тлі низьких цін. Невдовзі це змусить країну імпортувати пальне для внутрішнього ринку.  

При збереженні обсягів переробки на поточних рівнях і зростанні автопарку ринок бензину до 2030 р. може стати дефіцитним, а країна буде змушена імпортувати близько 1 млн т на рік цього продукту, кажуть в Argus. Вирішити проблему може розширення потужностей НПЗ країни або будівництво нового заводу. Однак наразі незрозумілі строки повернення інвестицій.  

«Ефективно вирішити питання постачання внутрішнього ринку бензином, у відриві від зміни підходу до формування внутрішніх цін, не вийде», — йдеться у презентації.

В Argus вважають, що Казахстан має великий потенціал для участі в регіональній торгівлі нафтопродуктами, і створення єдиного ринку ЄАЕС тільки б сприяло реалізації цього потенціалу, але через низку чинників цей потенціал не використовується повною мірою, а запуск спільного ринку поки що відкладається.