Ціни на нафту зросли до $74,90 за барель у вівторок на тлі заяв адміністрації Трампа про можливе запровадження тарифів на російську нафту на рівні від 25% до 50% через відсутність прогресу у переговорах щодо припинення вогню між Росією та Україною.
Тарифи від Трампа: чого очікувати
Нові санкції в разі запровадження Трампом можуть змусити РФ скоротити видобуток, тоді як Індія та Китай можуть переорієнтуватися на поставки з Близького Сходу. Водночас сильного підвищення цін не передбачається, оскільки ОПЕК має вільні потужності і може компенсувати скорочення експорту з Росії.
За словами аналітика Rystad Energy Джаніва Шаха, якщо тарифний тиск змусить Росію піти на мирні переговори, санкції можуть бути короткостроковими. Водночас, враховуючи, що обсяги постачань РФ значно перевищують поставки з Ірану чи Венесуели, нові санкції проти РФ можуть суттєво вплинути на ринок.
«Поки що ціни на нафту залишаються стриманими в очікуванні офіційної реакції основних країн-імпортерів на нові запропоновані тарифи», — каже Джанів Шах.
Попри нові обмеження, РФ, ймовірно, дотримуватиметься планів ОПЕК+ щодо скорочення видобутку, з можливістю збільшення до 400 000 барелів на добу до кінця 2026 року. Запасні потужності ОПЕК+ перевищують 5 млн барелів на добу, що дає змогу стримувати скорочення поставок.
У 2024 році Індія імпортувала 35%, а Китай — 44% російської нафти. Якщо тарифи запровадять, Індія та Китай можуть переорієнтуватися на поставки з Близького Сходу (Кувейт, Саудівська Аравія), що зміцнить ринок нафти сорту Dubai.
Вплив на РФ
Обмеження можуть змусити РФ скоротити видобуток.
«Якщо тарифи будуть введені, може виникнути певний тиск на російське виробництво, оскільки експорт може скоротитися, а переробка нафти на НПЗ залишиться на стабільно низькому рівні», — вважають в Rystad.
Переробка
Західні санкції щодо російських нафтопродуктів принесли вигоду Північній Африці, Бразилії, Китаю, Індії, Саудівській Аравії та ОАЕ, які наростили імпорт. Якщо нові тарифи торкнуться й нафтопродуктів, це серйозно вдарить по виробництву та переробці в Росії.
Європа навряд чи відновить імпорт російської нафти через політичні причини. США вже зайняли її ринок у Європі, посилюючи свою позиції у світовій торгівлі нафтою.
Що з цінами
Зважаючи на майбутній літній сезон та зростання попиту на бензин, ціни на нафту, ймовірно, залишатимуться в діапазоні $70-$80. Однак ключове питання — як зміниться експорт російської нафти та чи вплинуть тарифи на припинення війни.
