Росія в період з 1-го до 20-го жовтня скоротила морські поставки нафти Urals до країн ЄС на 22%, до 1,1 млн т, повідомляє Reuters, посилаючись на власні підрахунки та дані Refinitiv Eikon.
Проте попит на російську нафту зі знижкою в країнах ЄС у жовтні залишався високим, повідомляють торгові джерела. «В жовтні обсяги плавно збільшувалися як в Європі, так і за її межами, але російський експорт у листопаді та в кінці року викликає серйозні питання», - сказало джерело в західній компанії.
Загальний експорт і транзит нафти із західних портів Росії - Приморськ, Усть-Луга та Новоросійськ - за цей період зріс на 1% порівняно з аналогічним періодом минулого місяця до 5,38 млн т.
Поставки російської нафти до країн Європи, які не приєдналися до санкцій або отримали право продовжити імпорт після набуття чинності ембарго ЄС 5 грудня, зросли на 6% в період 1-20 жовтня. Поставки до Болгарії зросли на 80 тис. т, до 480 тис. т, а до Туреччини – на 60 тис. т, до 940 тис. т.
Болгарія є єдиною державою ЄС, якій дозволено продовжувати морський імпорт російської нафти після 5 грудня, тоді як Угорщина, Словаччина та Чехія продовжать отримувати сировину через трубопровід.
Індія та Туреччина протягом майже трьох тижнів жовтня були найбільшими покупцями Urals. При цьому на морські поставки Urals до Азії припадало 50% від загального обсягу експорт нафти цієї марки з РФ.
Згідно з даними Refinitiv Eikon, поставки Urals до Азії зросли до 2,08 млн т протягом 1-20 жовтня, що на 8% більше, ніж за аналогічний період минулого місяця.
Обсяг відвантажень Urals до Індії за цей період становив 1,38 млн т, поставки до Китаю зросли до 300 тис. т. Китай в основному купує російську нафту з далекого Сходу РФ.