23 травня, 2023, 17:20

У понеділок Нігерія ввела в експлуатацію нафтопереробний завод Dangote, сподіваючись перетворити країну з імпортера на експортера нафтопродуктів, але аналітики сумніваються, що країна цього року зможе повністю завантажити підприємство, передає Reuters.

Уряд колишнього президента Мухаммаду Бухарі розглядає нафтопереробний завод як відповідь на постійний дефіцит палива в Нігерії, останній з яких вразив країну напередодні президентських виборів у лютому.

Минулого року Нігерія витратила на імпорт нафтопродуктів  $23,3 млрд і споживає близько 33 млн літрів пального на добу. НПЗ Dangote потужністю 650 тис. барелів на добу, планує виробляти 53 млн літрів нафтопродуктів на добу.

Завод планує продавати за кордон надлишкові обсяги бензину, перетворивши Нігерію, яка є найбільшим виробником сирої нафти в Африці, на чистого експортера пального. За словами Аліко Данготе, найбагатшої людини Африки, яка фінансувала будівництво нафтопереробного заводу, НПЗ також планує експортувати дизельне паливо.

За словами керівника центрального банку Нігерії, будівництво нафтопереробного заводу коштувало $19 млрд, що перевищило початкові оцінки в $12-14 млрд. До того ж, підприємство має непогашений борг у розмірі близько $2,75 млрд.

Комплекс також має електростанцію потужністю 435 мегават і глибоководний порт.

НПЗ Dangote планує почати переробку сирої нафти в червні. Водночас лондонська консультаційна компанія Energy Aspects заявила, що введення в експлуатацію є складним процесом і очікує, що переробка почнеться пізніше цього року, а завантаження досягне 50-70% наступного року.

НПЗ потребує постійного постачання сирої нафти, але видобуток у Нігерії скорочується через крадіжки, вандалізм і недостатні інвестиції. У квітні видобуток знову впав нижче 1 млн барелів на добу.

Зменшення видобутку вплине на здатність державної нафтової компанії NNPC Ltd виконувати угоду про постачання 300 тис. барелів сирої нафти на НПЗ Dangote, вважає економіст Келвін Еммануель.

NNPC, яка володіє 20% акцій нафтопереробного заводу, має угоди про розподіл продукції з великими нафтовими компаніями, такими як Exxon Mobil, Shell і Eni.

Однак НПЗ поки не підписав жодних прямих угод про закупівлі нафти з міжнародними компаніями.