7 травня, 2026, 09:20

Нещодавно створена сербська компанія запропонувала €2 млрд російським акціонерам NIS, яка керує єдиним нафтопереробним заводом у Сербії. Про це повідомило агентство Reuters із посиланням на власника компанії Senator Ранко Мімовіча.

Подробиці

Сербська KFT Senator Treasury G.T.7 Two LLC (Senator), заснована минулого літа, запропонувала російським компаніям «Газпром нефть» та «Газпром» €2 млрд за їхню сукупну частку NIS в розмірі 56,1%. За словами власника Ранко компанії Ранко Мімовіча, російські власники NIS «загалом прийняли» цю пропозицію. 

Ця ініціатива становить конкуренцію угорській компанії MOL, яка також має намір викупити мажоритарний пакет акцій NIS. Нагадаємо, 19 січня угорська компанія MOL заявила, що підписала обязуючу угоду про купівлю 56,16% акцій сербської NIS.   

Сербська компанія NIS перебуває під санкціями США з жовтня минулого року. Управління з контролю за іноземними активами Міністерства фінансів США (OFAC) запровадило ці заходи в межах ширших обмежень проти енергетичного сектору Росії через війну в Україні. 

В компанії «Газпром нефть» Reuters заявили, що готують продаж своєї частки саме угорській MOL. У надісланій електронною поштою заяві російська компанія зазначила, що наразі тривають необхідні корпоративні та регуляторні процедури, а будь-які інші переговори з цього приводу не ведуться. «Газпром» і NIS не надали оперативних відповідей на запити журналістів.

В компанії Senator повідомили, що 30 жовтня розпочали процедури в OFAC для отримання ліцензії на придбання мажоритарного пакета акцій NIS, а 4 листопада поінформували про свої плани «Газпром нефть». На сайті OFAC зазначено, що запит перебуває на стадії розгляду керівництвом.

Ранко Мімовіч також зазначив, що 21 квітня поінформував офіс президента Сербії Александра Вучича про свої плани. В офісі президента на запит про коментар не відповіли, зазначає Reuters.

Наразі структура власності NIS виглядає так: «Газпром нефть» володіє 44,9%, «Газпром» — 11,3%, уряд Сербії — 29,9%, решта акцій належить дрібним акціонерам та працівникам.