НафтоРинок направив запити Міністерству енергетики України, щоб з’ясувати деталі щодо електронної системи репортингу (ЕСР) та контролю за виконанням вимог щодо створення мінімальних запасів нафти та нафтопродуктів (МЗНН). Що ж відомо на цей час?
Хто розробник ЕСР?
Відповідаючи коротко – невідомо. У відповіді Міненерго нам повідомили, що Міністерство вело діалог із міжнародними донорськими організаціями щодо розробки програмного інтерфейсу електронної платформи ЕСР, який відповідатиме вимогам Закону України «Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах».
Фінансування створення електронної платформи ЕСР із Державного бюджету не передбачене – розробка здійснюється за кошти міжнародних донорів. Водночас процедури, згідно із Законом України «Про публічні закупівлі», у цьому напрямку Міненерго не проводило. Міненерго не оперує інформацією щодо коштів, передбачених бюджетами міжнародних донорських організацій стосовно створення ЕП ЕСР. Зважаючи на ризики постійних кібератак з боку рф, електронна платформа наразі працює у тестовому режимі, зазначили у Міністерстві.
Цікаво, що процедури щодо визначення Міненерго адміністратора ЕСР ще тривають, а збір заяв про створення облікового запису та кабінету користувача ЕСР розпочато ще з 24 грудня. Водночас, відповідно до пункту 23 Порядку функціонування та ведення електронної системи репортингу, створення кабінету користувача та отримання доступу до ЕСР здійснюється на підставі поданої адміністратору в електронній формі заяви про створення облікового запису та кабінету користувача та проходження процедури авторизації та автентифікації користувача з використанням кваліфікованого електронного підпису або вдосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації id.gov.ua.
Виникає питання: чому Міненерго збирає ці заяви та персональні дані, якщо Порядком передбачено, що заяви мають подаватися безпосередньо адміністратору ЕСР?
Чи будуть перевіряти достовірність поданої інформації в ЕСР?
І так, і ні. Точніше, перевірки можуть проводитись тільки у разі виявлення порушень операторами або суб’єктами ринку вимог щодо створення, зберігання, заміни, використання, поновлення та реалізації (продажу) мінімальних запасів в обсязі понад 5 відсотків (але не менше 1 тонни) обсягів мінімальних запасів.
Для підтвердження факту усунення даного порушення адміністратор може провести перевірку відповідно до регламенту організації та проведення перевірок. Також, у разі прийняття рішення про проведення виїзної перевірки адміністратор зобов’язаний за три робочих дні попередити оператора або суб’єкта ринку. У разі виявлення обґрунтованих підстав вважати невідповідними (з технічних причин, через несправність обладнання тощо) відомості щодо комерційного обліку нафтопродуктів та обліку обсягів мінімальних запасів, що вносяться до ЕСР, оператор, суб’єкт ринку чи відповідальний зберігач зобов’язаний протягом одного робочого дня після виявлення зазначеної невідповідності повідомити про це Міненерго. Оператор, суб’єкт ринку чи відповідальний зберігач протягом 14 календарних днів зобов’язаний вжити вичерпних заходів для усунення зазначеної невідповідності. Для підтвердження факту усунення зазначеної невідповідності адміністратор може провести виїзну перевірку.
Можна зробити висновок, що до тих пір, поки суб’єкти не викликали підозру, ніхто перевіряти достовірність поданої їми інформації не буде.
Нагадаємо, що раніше Микола Колісник зазначав, що до ЕСР відповідальні органи – ДПС та Держмитслужба – будуть підключені до 15 січня.