Болгарія у жовтні збільшила імпорт сирої нафти неросійського походження для Бургаського НПЗ «Лукойлу», повідомляє Reuters з посиланням на дані LSEG і власні підрахунки.
У жовтні Болгарія імпортує майже 200 тис. тонн неросійської нафти, включаючи норвезьку Johan Sverdrup і єгипетську Western Desert, згідно з даними LSEG. Це найбільший обсяг неросійської нафти, імпортованої за місяць в цьому році.
Наразі Болгарія – єдина країна ЄС, якій після запровадження ембарго дозволено продовжувати морський імпорт російської нафти. 2022 року Європейська комісія дозволила Болгарії імпортувати та переробляти російську нафту до кінця 2024 року. Однак у вересні парламент Болгарії ухвалив план поступової відмови від імпорти російської нафти до жовтня 2024 р. До кінця 2023 року НПЗ в Бургасі дозволено переробляти не більше 80% нафти російського походження, до 31 березня 2024 року він має скоротити її частку до 75%, до 30 червня 2024 року – до 50%, а до 30 вересня 2024 року – до 25%.
У 2023 році Болгарія майже повністю залежала від нафти, яку постачала Москва. У січні-вересні на російську нафту припадало 92% імпорту. Це найбільша частка Росії від загального обсягу імпорту нафти до Болгарії за останні роки. Для порівняння: у 2021 році на російську нафту припадало менше 70% імпорту.
Альтернативні сорти, включаючи норвезьку, курдську та азербайджанську нафту, постачалися невеликими партіями, на які припадало лише 8% поставок у січні-вересні, згідно з даними LSEG і підрахунками Reuters.
У Болгарії є лише один діючий нафтопереробний завод – Нефтохим Бургас потужністю 196 тис. барелів на добу, який контролюється російським «Лукойлом».
За словами трейдерів, високі обсяги імпорту російської нафти до Болгарії пояснюються необхідністю «Лукойлу» знайти ринок збуту для своєї сировини, що потрапила під санкції.
Нагадаємо, на початку вересня болгарський нафтовий термінал «Росенец» перейшов від «Лукойла» під контроль держави.