В останні два десятиліття у Східній Європі значно зросла популярність кави. Не стала винятком й Україна. Проте, коли бренд Shell 2007 р. ще тільки виходив на український ринок, відразу облаштовуючи сферу сервісу якісним обладнанням для приготування кави, пристойний кавовий апарат стояв далеко не на кожній вітчизняній АЗС. Тож можна з упевненістю сказати, що сьогодні компанія Shell задає тренд у розвитку кавових напоїв у світі. 45 000 АЗС Shell, розташовані у понад 70 країнах, щодня пропонують смачну та свіжу каву своїм клієнтам, яких налічується майже 30 млн осіб.

За останні 10 років кава в Україні стала надзвичайно популярною. В Києві цей запашний напій можна придбати фактично будь-де: у фешенебельному ресторані, кав’ярні, навіть продовольчому кіоску, якими рясніє вся столиця. Але й провінція не відстає. Якщо ви подорожуєте Україною власною автівкою чи громадським транспортом, то і на трасах, і на автостанціях селищ міського типу зазвичай знайдете заварну каву. Втім, так було не завжди. У 1990-ті ми ще були «чайною» нацією. А в 2000-ні багато хто вживав розчинну каву. І лише із 2010-х український споживач почав масово переходити на заварну. Звісно, насамперед у великих містах. І хоча обсяги споживання розчинної кави й досі залишаються дуже високими, вона поступово стала напоєм, який готують удома або в умовах, коли випити справжній зерновий напій немає можливості. При цьому в кафетеріях чи на заправних станціях продавати розчинну каву в якийсь момент стало несолідно.

Зростання попиту в Україні вписується у світовий тренд. У ХХІ ст. ринок кави стрімко зростає. За інформацією Міжнародної кавової організації, у сезоні 2000-2001 рр. світове виробництво становило 114 тис. 60-кілограмових мішків (6 млн 840 тис. т), а в сезоні 2018-2019 сягнуло 171 тис. мішків (10 млн 260 тис. т), збільшившись на 50%. Вважається, що у світі щороку випивається приблизно 400 млрд чашок кави. Прибутковість роздрібних продажів напою традиційно висока, тож «відкусити» шматок кавового ринку – це одне із завдань кожного сучасного оператора АЗС.

Коли 2007 р. бренд Shell виходив на український ринок, конкурентам було надзвичайно цікаво, як ця широковідома у світі мережа продаватиме фастфуд і каву? Все ж таки компанія є міжнародною, а отже, має чималий досвід роботи в різних країнах. А українському вільному ринку АЗС на той час не було навіть і 20 років. Безсумнівно, що Shell відразу на найвищому рівні організувала цей напрям діяльності, запропонувавши хот-доги та каву, і багато хто брав приклад та запозичував ідеї в компанії, як розвивати також і кавовий бізнес.

Можна сказати, що в певні періоди Shell задавала відповідні тренди на українському ринку. Наприклад, як розповіли НафтоРинку у компанії, з самого початку роботи Shell в Україні на АЗС використовували кавові апарати відомої марки Franke, які згодом почали встановлювати собі й інші мережі. «За 13 років на ринку України на наших АЗС змінилося вже декілька поколінь машин цієї марки, – розповідає Юлія Корнійко, керівник відділу роздрібної торгівлі споживчими товарами. – Нині на більшості наших АЗС ми використовуємо кавові апарати Franke A400 та А600. Вони є універсальними як для куточків самообслуговування, так і для приготування напоїв персоналом АЗС».

Варто зазначити, що Shell розвиває власний кавовий бізнес в Україні подібним шляхом, як і в країнах Західної Європи. Незважаючи на те, що існують приклади співпраці компанії з відомими мережами кав’ярень, таких як Costa Coffee чи Starbucks, основним напрямом є розробка власної кавової концепції. Це не дивно, адже мережа АЗС Shell ширша за мережу Starbucks чи McDonald’s, де існує високий щоденний попит на каву. «Кавова категорія в Україні розвивається динамічно, оскільки смаки та потреби клієнтів змінюються доволі швидко, – каже Юлія Корнійко. – Наприклад, Україна має найвищий показник конверсії проданої кави до паливних транзакцій серед країн Центральної та Східної Європи». Як вважають у Shell, це завдяки тому, що компанія ретельно підбирає преміальні сорти кави, рецептури напоїв та кавові апарати. Окрім того, в Shell велике значення надають воді. «Оскільки від її якості залежить і смак напою, і безпека клієнтів, ми використовуємо виключно бутильовану воду», – зазначили в мережі.

Наразі більшість українських операторів АЗС в Україні використовують високоякісні марки кави. Купуючи зерна перевіреного бренду, заправна мережа забезпечує стабільний смак та високу якість. Досягати цього насправді не так уже й просто! Приміром, лише купити зерна арабіки (яка традиційно вважається більш високим сортом) недостатньо, щоб отримати справді якісну каву. Як розповіли НР в українському представництві Julius Meinl, робуста є міцнішою та більш терпкою на смак, адже в ній вищий вміст кофеїну (1,7-4,0%). Натомість в арабіці його менше (0,8-1,4%), водночас більше ароматичних олій (18%), завдяки чому на поверхні порції еспресо утворюється апетитна пінка. Втім, смакові якості різних сортів та врожаїв можуть вельми істотно відрізнятися. Для того, щоб отримувати стабільний смак, виробники упакованої кави змішують зерна з різних партій, привезені з різних куточків світу. Пропорції суміші визначають професійні кавові дегустатори. Також на смак впливають ступінь та спосіб обсмажування... Отже, в кавовому бізнесі теж неймовірно багато своїх особливостей і нюансів, які вимагають справді фахового підходу!

Мережа Shell використовує зерна марки Alfredo, з яких готується широкий асортимент напоїв. Як розповіли в компанії, на її АЗС продаються як традиційні, так і унікальні кавові напої, які на ринку автозаправних станцій України представлені виключно на АЗС Shell. «Восени 2020 р. ми розширили нашу пропозицію й презентували клієнтам нову концепцію преміальної кави “Подорожуй кавовими смаками”. Наша ідея – запропонувати клієнту не лише каву з новим екзотичним смаком і ароматом, а й позитивні емоції й приємні враження», – зазначили в компанії. Нова лінійка кави представлена такими напоями, як капучино «Манхеттен» з Орео, капучино «Монблан» із солоною карамеллю, американо «Флорида» з апельсиновим та «Стамбул» із гранатовим смаком та інші. Створення кавових продуктів із новими смаками й ароматами, характерними для різних регіонів світу, дає клієнтам можливість «подорожувати» за допомогою кави. Окрім того, влітку на АЗС Shell пропонують клієнтам справжню айс-каву, яка готується на основі еспресо з додаванням льоду, вершків і морозива.

Як розповідають у Shell, на АЗС компанії в Європі завжди представлені традиційні кавові напої, проте в уподобаннях клієнтів є свої регіональні особливості. Наприклад, у деяких країнах споживачі надають перевагу еспресо та подвійному еспресо, а в інших – молочним кавовим напоям, зокрема капучино. Україну можна зарахувати, скоріше, до другої групи, адже кавові напої з молоком обирає трохи більше половини клієнтів.

Хоча масова культура споживання кави сформувалася в Україні порівняно недавно, більшість клієнтів Shell віддає перевагу саме цьому гарячому напою. Попит на чаї нині доволі низький. Утім, як стверджують у компанії, така тенденція простежується в усіх країнах Європи, тож Україна не є винятком.

Найбільше кави п’ють у регіонах із прохолодним кліматом, а саме на півночі Європи та в Канаді. Згідно з даними Statista, у Нідерландах, Фінляндії та Швеції на кожного громадянина в середньому припадає 7,6-8,3 кг кавових зерен на рік. Наша країна поки що не фігурує серед найбільших споживачів цього напою. Однак тутешній клімат не можна назвати дуже м’яким, тож перспективи для зростання споживання гарячого й запашного трунку чималі.

Бліц-інтерв’ю з Юлією Корнійко, керівником відділу роздрібної торгівлі споживчими товарами

Який відсоток відвідувачів АЗС купує чай, а який – каву?

Значна більшість клієнтів віддає перевагу кавовим напоям. Чай обирає лише 10% покупців.

Яка кава користується більшим попитом серед ваших клієнтів – з молоком чи без?

Смаки клієнтів розподілені майже порівну щодо вибору кави з молоком чи без. Першу обирає 55% клієнтів, а чорну каву – 45% відповідно.

Чи багато клієнтів п’ють каву з цукром?

Важко відповісти на це запитання. Проте в кавовій категорії також спостерігається тенденція до вибору «здорового» тренду. Клієнти використовують загалом менше цукру.

Які кавові зерна використовує Shell в Україні? Чим зумовлений вибір?

Від початку роботи компанії в Україні ми пропонуємо клієнтам виключно натуральну зернову каву найкращої якості.

Чи робляться дослідження кавових смаків українських споживачів?

Щоб краще зрозуміти смаки та переваги наших клієнтів, у своїй роботі ми спираємося на результати досліджень і досвід наших партнерів у кавовому бізнесі.

Чи впливає на попит кави фактор сезонності? Якщо так, то коли він найвищий?

Так, обсяги продажів кави залежать від сезону, але й від місця розташування АЗС також. Улітку рекордні продажі спостерігаються на станціях, що розташовані на трасах у напрямку Одеси, а в інший сезон найкращі показники демонструють міські станції. У деяких регіонах клієнти нерідко обирають АЗС як місце для зустрічі чи спілкування. В такому разі продажі кави на цих станціях дуже високі й майже не залежать від сезону.