Війна Росії проти України вплинула не тільки на світові політичні структури, а й на економічні, зокрема на енергетичний сектор. Залежність Європи від російського газу та нафти змусила уряди багатьох країн шукати альтернативні джерела енергії, водночас така ситуація призвела до зростання цін на енергоносії та перебоїв із їх постачанням. Цей масштабний збій на глобальному енергетичному ринку став свідченням того, що стабільні енергоресурси за доступними цінами не можна сприймати як належне й незмінне. Завдяки міжнародній співпраці на рівні урядів держав, компаній та спільнот енергоресурси мають бути захищені та управлятися відповідно до спеціальних міжнародних норм.
Це змушує бізнес переглянути основи співпраці з акціонерами та відстоювати позиції стосовно нового енергетичного переходу. Такі компанії, як Shell, яка наразі є одним із найбільших світових постачальників зрідженого природного газу, розпочала цей процес одночасно зі зміною світових енергетичних систем.

Отже, який шлях Shell здолала 2021 року, щоб наблизитися до загального, більш безпечного енергетичного рішення? Компанія окреслила основні засади з цього питання у своєму звіті «Про прогрес енергетичного переходу».

Зменшення вуглецевих викидів

Серед стратегічних цілей компанії є цілі щодо прискорення переходу на низьковуглецеву енергію, також Shell планує досягти нульових викидів до 2050 року. Така тактика є інноваційною в енергетичній галузі загалом. Вона передбачає безпечне енергопостачання і є оптимальним варіантом для локацій у світі, в яких ще не має доступу до сучасних джерел енергії.

У звіті за 2021 рік компанія Shell поставила за нову мету скоротити абсолютні викиди, спричинені її діяльністю, із викидів Scope 1 та Scope 2 на 50% до 2030 року (порівняно з рівнем 2016-го) на чистій основі. Стратегія має правильний вектор розвитку, оскільки до кінця 2021 року Shell уже скоротила викиди Scope 1 і Scope 2 від своїх операцій до 68 млн т еквівалента CO₂, що на 18% менше, ніж 2016-го (базовий рік для компанії). Це багатообіцяючі прогнози щодо досягнення поставленої мети зі скорочення обсягів викидів компанії на 50% до 2030 року.

Чиста вуглецева інтенсивність

Відповідно до своєї стратегії «Прискорення прогресу», компанія пропонує лінійку продуктів для підтримки переходу на низьковуглецеві енергетичні продукти та послуги. До них належать біопальне, водень і поновлювані джерела енергії. Технологія уловлювання та зберігання вуглецю, як додаткова природна альтернатива, може бути реалізована для того, щоб надати людям більшої кількості способів зберігання інших видів викидів та зменшення їхнього впливу. 2021 року Shell досягла короткострокової мети стосовно скорочення чистої вуглецевої інтенсивності на 2,5% порівняно з 2016 роком. Вочевидь, цьому посприяв загальний перехід компанії на природний газ, електроенергію та біопаливо, які нині становлять 55% від загального обсягу продажів енергії: він зріс порівняно з відповідним показником 46% у 2016 році.

Зростання цих показників збігається з виконанням одного з головних пунктів Паризької угоди – утримувати підвищення всепланетарної температури на рівні не більш ніж 1,5°C, тобто на доіндустріальному рівні.

Переосмислення енергетичної системи

Shell також невпинно працює над трансформацією енергетичної системи. Однак поточна ситуація в Україні змушує прискорити процеси стабілізації енергетичного сектору. Працюючи зі своїми клієнтами та різними секторами економіки, компанія налагодила алгоритми співпраці з понад 50 іншими провідними компаніями, які прагнуть бути на передовій енергетичного переходу. Це не тільки сприяє переходу до декарбонізації, а й забезпечує стабільне енергетичне майбутнє багатьом галузям.

«Прискорений перехід – це найкращий спосіб забезпечити безпеку енергопостачання. Це також найкращий спосіб допомогти людям у тих частинах світу, де немає доступу до енергії, а вона є запорукою кращої якості життя», – зазначає голова ради директорів Royal Dutch Shell plc Ендрю Маккензі.

Довідка НафтоРинку:

Shell – глобальна група енергетичних та нафтохімічних компаній, яка діє в понад 70 країнах, а загальний штат становить 83 тис. працівників. Одна з її цілей – забезпечення сталого майбутнього. Для цього Shell використовує найсучасніші технології та інноваційний підхід у всіх напрямах діяльності. Компанія також інвестує в розвиток енергетики (зокрема низьковуглецевої, а також у вітрову й сонячну) та нові види пального для транспорту (серед них – удосконалене біопальне й водень).

Shell Retail увійшла на український ринок у 2007 р. Відтоді мережа АЗС під брендом Shell управляється Royal Dutch Shell. Shell Retail Ukraine входить до кластеру Центральної та Східної Європи Shell Downstream. Нині мережа АЗС Shell нараховує 132 станції у 20 областях України.