Пару років тому «Укрнафта» здивувала ринок планами масштабного ребрендингу мережі. Здавалося, компанія збирається перейти до преміального сегмента. Проте задуми відкоригували зовнішні чинники, і було реконструйовано лише 5% об’єктів. Наразі швидких змін очікувати не доводиться. Низькі ціни на нафту, нестабільна економіка і локдауни стримують динаміку робіт. Однак оновлені станції виправдовують витрачені на ремонт гроші: сьогодні це оази заправної культури, до якої звик досвідчений український водій. На 27 АЗС під брендом Ukrnafta магазини рясніють асортиментом, впроваджено інноваційний спосіб оплати пального – через месенджер, «обкатуються» додаткові послуги, яких раніше на цих станціях не було. Про динаміку «переодягання» мережі з понад 500 АЗС, а також про цьогорічні тренди в українському роздробі НафтоРинок поговорив із директором мережі АЗС «Укрнафта» Людмилою Легких.

НР: Людмило, розкажіть, яка динаміка ребрендингу АЗС? Раніше були озвучені грандіозні плани, що стало причиною відхилення від термінів?

Людмила Легких: Спочатку «Укрнафта» планувала провести ребрендинг 170 АЗС першої черги протягом двох-трьох років. Однак активний ребрендинг довелося відкласти через низку негативних факторів. Нестабільна економічна ситуація вплинула на інвестиційні плани багатьох компаній, і не тільки українських.

Навесні 2020 р. обрушилися ціни на нафту на світових ринках, що мало вкрай негативний ефект для всіх нафтовидобувних компаній. Крім цього, світ зіткнувся з серйозною проблемою пандемії інфекції COVID-19. Проте ми не відмовилися від планів розвитку роздрібної мережі, а тимчасово призупинили програму. Поступово продовжуємо реконструкцію АЗС. До кінця 2020 р. під новим брендом «Укрнафта» працюватиме 27 АЗС. Попри незначний обсяг інвестицій у розвиток роздробу, ми не стоїмо на місці, у нас у портфелі є цікаві проєкти, які, безсумнівно, поліпшать мережу АЗС «Укрнафта».

Скільки в середньому коштує ребрендувати (у вашому випадку – реконструювати) одну станцію?

Ви бачите, що ми робимо ребрендинг досить бюджетно. Ми не розширюємо площі основних будівель, не будуємо ресторани, не збільшуємо кількість ПРК. Ми не ставимо перед собою мету перейти до преміум-сегмента. Проте в рамках наших невеликих комплексів хочемо надати клієнту якісне пальне, достатній асортимент у магазинах, високий сервіс та справедливу ціну.

Як позначився карантин на реалізації пального в цілому по мережі?

Найважчими місяцями для нас виявилися квітень і травень. Мені здається, цей період був важким для всіх галузей. І ми не стали винятком, незважаючи на те, що АЗС не закривалися взагалі. При цьому важко було в тому числі тому, що потрібно було навчитися жити в нових реаліях: забезпечити персонал масками, рукавичками, окулярами, встановити захисні екрани, купити антисептики, термометри, посилити заходи з дезінфекції і т. п. У зв’язку з припиненням роботи громадського транспорту доводилося забезпечувати перевезення персоналу на/з АЗС. Крім того, деякі співробітники просто побоювалися виходити на роботу, боячись захворіти першими.

У період із червня по жовтень ситуація стабілізувалася. Однак зараз ми знову спостерігаємо ускладнення ситуації з поширенням коронавірусної інфекції. Подальший негативний вплив на економіку – неминучий. Питання в тому, наскільки сильним і тривалим він буде. Тому давайте підіб’ємо підсумки після завершення пандемії.

Чи підвищилася реалізація пального і товарів у магазинах на ребрендованих станціях?

Звісно ж, ребрендинг дає позитивний ефект. На жаль, ми не можемо поки досягти ефекту для всієї мережі, тому що з 537 АЗС ребрендовано лише 27 АЗС – це не багато. Проте навіть локальний ефект спостерігається.

Крім того, у нас практично немає повноцінних магазинів на АЗС, що працюють у старому форматі. Однак є плани з розвитку магазинів на неребрендованих АЗС.

На 27 ребрендованих АЗС раніше крамниць не було. Тому відкриття їх, безумовно, дає додатковий значимий ефект.

Ми бачимо зміни в наповненні магазинів. Як ви обираєте постачальників?

Так, у нас є зміни. Ми постійно працюємо з асортиментом, стежимо за новинками на ринку. Регулярно проводимо аналіз оборотності товарів. Ми індивідуально розглядаємо кожну АЗС і в залежності від місця розташування можемо вводити додаткові товари і/або виключати незатребувані.

Також ми проводимо різні акції на АЗС, в тому числі тематичні. Наприклад, у жовтні  вона була присвячена October Fest, у листопаді – святу молодого вина. У грудні будуть акції до Різдва і Нового року. І в подальшому постійно проводитимемо різні активності з дотриманням усіх запобіжних заходів.

Крім змін у магазині ви міняєте обладнання на АЗС. Як проходять закупівлі?

Глобально по всій мережі зараз обладнання не змінюємо, хоча плани такі є. Але їх реалізація відкладена у зв’язку з причинами, які ми обговорювали раніше.

Всі закупівлі у нас проходять шляхом проведення тендерів. Винятком є ​​аварійні закупівлі або ж дуже дрібні.

Цьогоріч у мережі замінили касову систему. Чому відмовилися від попередньої і чим краще нова?

Ми ще не замінили її повністю, тому що у нас велика мережа. Цей проєкт досить глобальний, і ми плануємо закінчити його наступного року. До речі, повертаючись до попереднього запитання, в рамках саме цього проєкту ми міняємо в тому числі і застаріле обладнання (ЕККА, POS-термінали, мережеве обладнання та ін.).

Попередня система застаріла і вже не відповідала нашим вимогам і вимогам ринку. Так, наприклад, інформація щодо реалізації товарів і пального не була консолідована в єдину систему, необхідна нам звітна інформація була недоступна в режимі онлайн, був відсутній функціонал управління і аналізу взаємин з клієнтами B2C. Запуск чат-бота з використанням старого програмно-апаратного комплексу також був би неможливий.

Нещодавно стартував, на наш погляд, революційний спосіб оплати пального – через месенджери. Які надії покладаєте, яка мета переслідується?

Так, ми реалізували дійсно інноваційний сервіс безконтактної оплати. Наскільки Знаємо, ніде в світі неможливо оплатити покупку пального через стандартні і всім відомі месенджери, які встановлені в більшості смартфонів.

Основною метою проєкту було забезпечення комфорту покупців при відвідуванні АЗС. NaftaGO дозволяє заправитися швидше і безпечніше, виключаючи зайві контакти з людьми, що особливо актуально зараз, під час пандемії. А той факт, що сервіс не вимагає установки сторонніх додатків у смартфон, вселяє впевненість у його успіху. Адже тепер заправитися на Ukrnafta так само просто, як написати повідомлення в Viber або Telegram.

Наші ставки на цей сервіс дуже великі. Зараз це просто спосіб заплатити за пальне, а в найближчому майбутньому NaftaGO стане точкою входу в програму лояльності Ukrnafta. По суті, вже можна говорити, що бренд NaftaGO – це бренд майбутньої програми лояльності Ukrnafta.

Зараз сервіс працює, по суті, в тестовому режимі. Ми дивимося на технічну складову, вивчаємо зворотний зв’язок від наших клієнтів.

Коли встановлюєте ціну на пальне, на кого орієнтуєтеся?

Ми регулярно відстежуємо ціноутворення на світових ринках, аналізуємо зміну гуртових цін на ринку України. Стежимо і за іншими зовнішніми факторами, які можуть призвести до змін цін на нафту і нафтопродукти. Також аналізуємо всі чинники, які можуть вплинути на зміну будь-якої зі статей витрат, що входять до собівартості нафтопродуктів безпосередньо на АЗС (зміна рівня мінімальної заробітної плати, зміна вартості електроенергії та ін.). Природно, ми враховуємо і поведінку наших конкурентів при ціноутворенні. Ми орієнтуємося на ситуацію на ринку в цілому.

На кількох станціях у Києві, за нашими спостереженнями, непогано прижилися food-trucks Strealiner. Чи є в планах запустити власний подібний фаст-фуд на трасових комплексах?

Поки немає. Установка Yellow truck на двох наших АЗС поки є пілотним проєктом для компанії. Вважаємо, що висновки робити ще рано.

Ребрендинг АЗС у першу чергу стартував у столиці і в Західній Україні. Коли компанія почне модернізацію і ребрендинг АЗС на сході? Наприклад, флагманської станції в Луганській області в Сєверодонецьку (біля заводу «Азот»)?

Програма розвитку мережі включала в себе всі регіони, де знаходяться АЗС компанії. Як тільки запустимо програму в повному обсязі, ребрендинг буде і на сході, і на півдні, і в центральній частині України.