Сектор електромобілів продовжує активно розвиватися, незважаючи на слабке відновлення авторинку, і за підсумками 2021 р. показав найкращі темпи зростання з 2021 р. Минулого року реєстрації електрокарів у світі сягнули 6,75 млн одиниць, а їхня частка в структурі продажів легкових авто зросла до 8,3%. Обидва показники подвоїлись у порівнянні з 2020 р. Найбільш вражаюче зростання зафіксовано в Китаї: продажі електрокарів там зросли на 155%, до 3,4 млн од. 

Світові продажі електромобілів у 2021 р. зросли вдвічі у порівнянні з 2020-м та сягнули 6,75 млн од., повідомив портал EV-Volumes. В повідомленні зазначається, що ця цифра включає легкові авто та легкий комерційний транспорт. Аналітики також повідомили, що зростання кількості реєстрацій за підсумками 2021 р. на 108% є найбільшим з 2012-го. 

Загальна частка електромобілів у світових продажах легковиків становила 8,3%, тоді як у 2020 р. - 4,2%. Споживачі переважно купують чисті акумуляторні автівки (BEV): на них припадало 71% реєстрацій нових електромобілів, тоді як на гібридні моделі (PHEV) – 29%. Водночас світовий ринок автомобілів збільшився лише на 4,7% у порівнянні з кризовим 2020 р. Попит на автомобілі з двигунами внутрішнього згорання залишається значно слабшим, ніж у доковідний період. Криза споживання значною мірою пояснюється дефіцитом чіпів та зменшенням обсягів виробництва автівок. Втім, вона другий рік поспіль оминає сектор електрокарів. 

Приголомшливий показник зростання реєстрацій електромобілів (108%) частково пояснюється низькою базою порівняння. В березні 2020 р., коли півсвіту сиділо на карантині, авторинок пішов у глибокий мінус. Електромобілі продавалися краще, ніж автівки з ДВЗ, однак і в цьому сегменті була негативна динаміка. Протягом березня-червня 2020-го світові продажі електрокарів були нижчими, ніж у відповідний період 2019 р. Однак у 2021 р. втрачене вдалося надолужити, і саме навесні зафіксоване найбільше зростання: в березні - на 176%, в квітні - майже на 250%, в травні - на понад 200%. В грудні 2021 р. продажі електрокарів вийшли на новий пік - було зареєстровано понад 900 тис. нових автівок на електротязі. Втім, зростання в цей місяць становило лише 58% через високу базу порівняння. Зазначимо, що в грудні традиційно реєструється багато електрокарів, оскільки деякі виробники включно з Tesla збільшують поставки авто. 

Аналітики EV-Volumes вважають, що розвиток ринку електрокарів повернувся до базового сценарію, подолавши вплив пандемії. За їхніми прогнозами, в 2022 р. зростання буде більш помірним - приблизно до 9,5 млн од. 

Піднебесна знову на висоті

Серед крупних ринків електрокарів найбільш позитивну динаміку показав Китай. Реєстрації авто на електротязі в Піднебесній за підсумками 2021 р. збільшились у два з половиною рази, до майже 3,4 млн од. Це означає, що минулого року в країні було продано на 2 млн електромобілів більше, ніж 2020 р. Зростання в Китаї в абсолютних числах перевершує сумарне збільшення реєстрацій електрокарів в решті регіонів світу. Завдяки цьому Піднебесна знову отримала статус найбільшого ринку електрокарів у світі, випередивши Євросоюз.  

Водночас темпи зростання в Європі були не такими вибуховими: кількість реєстрацій збільшилася на 66%, до 2,3 млн од. В Північній Америці продажі електромобілів майже подвоїлися: зросли на 96%, до 735 тис. од. Цьому сприяла поява нових пропозицій від американських автовиробників. Серед решти країн світу аналітики EV-Volumes виділяють Південну Корею, де кількість реєстрацій електрокарів зросла на 64,2 тис. од., до 114,5 тис. од. Збільшення продажів на 10 тис. од. і більше було зафіксовано в Ізраїлі, Австралії, Індії, Японії. Загалом, світові виробники електромобілів поступово освоюють нові ринки. Наприклад, в Бразилії, Новій Зеландії, Саудівській Аравії, Сінгапурі продажі електромобілів збільшилася на понад 200%. Тож можна стверджувати, що ринки збуту електромобілів вже не обмежуються Європою, Китаєм та США.

Подвоєння на слабкому ринку

Загалом продажі автомобілів у світі минулого року зросли на 4,6% у порівнянні з кризовим 2020-м. Таке збільшення є дуже стриманим, враховуючи низьку базу порівняння. В 2020 р. світовий авторинок впав на 14%, а найбільше падіння припадало на Європу - на 20%. Оскільки динаміка реєстрацій електромобілів є набагато кращою, то їхня частка в структурі авторинку подвоїлась, збільшившись з 4,2% в 2020 р. до 8,3% в 2021 р. При цьому відмінності між регіонами є значними. У Європі частка електромобілів зросла з 10% у 2020-му до 17% в 2021-му, досягнувши піка (26%) у грудні. Це відбувалось на тлі стабільно слабких показників продажів автівок з ДВЗ. Загальні продажі авто в Європі залишились на рівні 2020 р.

У Північній Америці частка електромобілів в структурі продажів авто в 2021 р. становила 4,4%, збільшившись з 2,3% у 2020 р. Загалом авторинок виріс на 3,8% після падіння на 15% в 2020-му. 

У Китаї частка електрокарів зросла з 5,5% у 2020-му до 13,3% за підсумками 2021 р. Зростання авторинку на 4,7% в 2021 р. перекрило зниження продажів 2020 р., яке становило 4%. Для решти 70 ринків світу, які відстежують аналітики EV-Volumes, частка електромобілів становила в середньому 1,5%.

Акумуляторні автівки продовжують домінувати. 71% світових продажів електромобілів припадає на чисті акумуляторні машини (BEV), тоді як решта - на гібридні моделі, що заряджаються від мережі (PHEV). Реєстрації BEV минулого року становили 4,8 млн од., тоді як PHEV - 1,94 млн од. Ще 15,4 тис. од. продажів авто на електротязі припадало на водневі машини.

Made in China 

Якщо подивитися на десятку найпопулярніших електромобілів світу за підсумками 2021 р., в очі впадає велика кількість автівок китайського виробництва. Це і не дивно, адже Піднебесна є найбільшим ринком у електрокарів у світі, а тамтешні споживачі купують в основному машини місцевих марок. 

На вершині рейтингу очікувано знаходиться Tesla Model 3. Цей електрокар є найпопулярнішим у світі з 2018 р. Якщо ж дивитися на продажі легковиків середнього розміру, не залежно від типу двигуна, то тут Model 3 поступається лише одній моделі -  Toyota Camry. Минулого року в світі було продано 501 тис. од. Model 3, з яких 270 тис. од. було виготовлено в Китаї (з них 120 тис. од. - експортовано з Піднебесної). 

На другу позицію вийшов Wuling Hongguang Mini EV - бюджетний електромобіль вартістю $4-5 тис., яки з 424 тис. реєстрацій став справжнім хітом у Піднебесній. Аналітики зазначають, що він вийшов на китайський ринок у потрібний час, щоб замінити собою незліченну кількість третьосортних низькошвидкісних транспортних засобів, виробництво яких заборонили. 

Третє місце зайняла Tesla Model Y. Це сталося попри те, що обсяги виробництва цієї моделі в Китаї були обмеженими, а в Європу вона не постачалася до серпня 2021 р. У світі було придбано 411 тис. автівок цієї моделі. За очікуваннями EV-Volumes, в 2022 р. вона вийде на перше місце. 

На четвертому місці опинився VW ID.4 (разом з китайськими модифікаціями цієї моделі ID.4 X та ID.4 Crozz). Незважаючи на великі амбіції VW в секторі електрокарів, до першої десятки потрапила лише одна модель цього виробника, та й та зі 122 тис. реєстрацій сильно відстає від показників Tesla. Основна частина продажів припадає на європейські країни, тоді як в Китаї було реалізовано 49,4 тис. ID.4, а в Північній Америці - 17,3 тис. од., які постачалися з Європи.

До першої десятки потрапило три моделі від корпорації BYD: Qin Plus PHEV, Han BEV і Song Pro PHEV. Утім, усі три доступні в двох модифікаціях: чистий акумуляторний електромобіль та гібрид. Якщо об’єднати продажі кожної моделі в обох варіантах (BEV та PHEV) то виходять значно більші цифри: на Qin Plus припадало б 167,5 тис. реєстрацій, на Han - 117,4 тис., а на Song Pro - 108,3 тис. Примітно, що BYD Han є найпопулярнішим великим електричним седаном у світі. 

Водночас найбільш продаваний великий позашляховик (SUV) на електротязі - це Li Xiang One від CHJ Automotive. Минулого року було зареєстровано 90,5 тис. авто цієї моделі, хоча вона продається лише в Китаї. Нещодавно на ринку Піднебесної з’явилась низка нових моделей дорогих електричних позашляховиків, і попит на них - досить високий. Це можна назвати новою тенденцією на китайському авторинку. 

В десятку також потрапила модель Renault Zoe, яка, втім, втрачає свою популярність: кількість реєстрації цієї моделі знизилася з 102 тис. од. в 2020 р. до 77 тис. од. в 2021-му. Zoe належить до категорії компактних авто, які популярні переважно в Європі. Проте ця модель на тлі появи нових електрокарів такого ж цінового сегменту вже здається застарілою. Зважаючи на це, попит на неї, скоріше за все, продовжить знижуватися.