Нафтосервісні компанії РФ з кінця 2022 року спостерігають скорочення попиту на свої послуги, повідомив "Интерфаксу" президент російської "Національної асоціації нафтогазового сервісу" Віктор Хайков у кулуарах форуму "Нефтяная столица".
"Інформація від підрядників йде цього року, і частково вже говорили про це наприкінці минулого року, що виробнича програма замовників скорочується. Тобто планові обсяги буріння, операцій гідророзривів пласта тощо – вони скорочуються. Ну це знову ж таки залежить від регіонів: менш рентабельні проєкти нафтові компанії ставлять на паузу або скорочують обсяги робіт, а десь – навпаки – збільшують. Але в середньому є такі побоювання, що, швидше за все, скорочуватимуться обсяги робіт", – сказав він.
На думку Хайкова, нафтовим компаніям складно будувати виробничі плани в умовах зовнішньополітичних невизначеностей: "Росія так чи інакше продає нафту, яку видобуває. Але невідомо, що буде далі, наскільки коригуватимуть (обсяги видобутку – НР) санкційні обмеження. Є багато ризиків, і вони не дозволяють сервісним і виробничим компаніям планувати свою діяльність – і кадрову, і фінансову, і інвестиційну, і технологічну, зокрема в частині імпортозаміщення".
Зниження попиту на нафтосервісні послуги відсунуло на другий план одну з найбільш критичних проблем галузі, що виникли після повномасштабного вторгнення в Україну, – дефіцит кваліфікованих кадрів.
"Нафтові компанії розміщували замовлення на будівництво свердловин та супутні послуги у досить великих обсягах, але фізично забезпечити це неможливо, тому що не вистачає фахівців. Припустимо, є бурова установка, а бурових бригад немає: дуже велика кількість бурових команд була, в тому числі, з України, вони зі зрозумілих причин тут уже не працюють, багато російських працівників, коли їх скоротили раніше (під час пандемії коронавірусу – НР), просто пішли з галузі в іншу сферу: водієм, охоронцем тощо. Тобто замовлення були, а не було потужності для того, щоб їх виконати. На мій погляд, це одна з причин, чому Росія не змогла зрештою використати свої квоти на видобуток нафти (в рамках угоди з ОПЕК – НР)", - зазначає Хайков.