У Франції підготували законопроєкт, який дозволить операторам АЗС торгувати пальним у збиток, оскільки уряд закликає нафтові компанії не піднімати ціни на бензин, повідомляє видання 20 minutes.fr.

«Скасування заборони на перепродаж зі збитками для дистриб'юторів пального буде включено до законопроекту про комерційні переговори між виробниками та дистриб'юторами, який буде презентовано на початку жовтня», – повідомили в уряді.

Документ дуже швидко надійде до парламенту, заявив у неділю речник уряду Олів'є Веран. У понеділок цю ініціативу підтвердив міністр економіки Франції Бруно ле Мер. 

Ціни на пальне у Франції неухильно зростали протягом літа. На початку вересня бензин SP95-E10 продавався в середньому по €1,9359/л, дизельне пальне – по €1,88/л, а бензин SP-98 – по €2/л, згідно зі статистикою французького Міністерства з питань екологічного переходу.

В останні місяці багато дистриб'юторів продавали пальне за собівартістю, але продаж у збиток заборонений у Франції з 1963 року. Прем’єр-міністр Елізабет Борн оголосила в суботу, що уряд хоче дозволити це у виняткових випадках, щоб знизити ціни і боротися з інфляцією.

Втім, опозиція та самі оператори АЗС різко розкритикували цю ініціативу. Наприклад, лідер партії «Реконкіста» Eric Zemmour закликав до зниження податків.

Як зазначає економіст компанії Asterès Сільвен Берсінгер, маржа АЗС у Франції є низькою, близько €0,02/л, тому навіть якщо вони будуть продавати з невеликими збитками, вигода для клієнта у кращому випадку становитиме €0,5/л. Це суттєво не підвищить купівельну спроможність домогосподарств. 

Друга проблема – спотворення конкуренції. Адже компанії, які володіють НПЗ та АЗС, наприклад, Total, мають кращі позиції, ніж незалежні гравці. В свою чергу супермаркети можуть закласти втрати на пальному в ціну продуктів харчування. 

Економіст Філіп Кревель вважає, що, якби уряд дійсно хотів вплинути на ціни на бензин, він мав би вжити реальних заходів: знизити податки, запровадити енергетичні ваучери, субсидії або зменшити ПДВ тощо. 

Тим часом асоціація Mobilians, яка представляє 5800 автозаправних станцій Франції (за винятком супермаркетів), оголосила, що уряд взяв на себе зобов'язання запровадити план підтримки автозаправних станцій, що включає компенсаційні заходи, не уточнивши, про що саме йдеться.

В кінці серпня повідомлялося, що TotalEnergies триматиме ціни на пальне на АЗС Франції на рівні не вище €1,99/л до кінця року. Очевидно, це за умови зростання цін на нафту зробити це буде непросто, якщо не торгувати в збиток. 

Минулого року у Франції діяла субсидія на пальне у розмірі €0,18/л, запроваджена навесні, невдовзі після російського вторгнення в Україну, коли світові ціни на пальне різко зросли.

Мережа TotalEnergies з 1 липня до 31 серпня 2022 року надавала додаткову знижку в розмірі €,0,12 за літр на паливо на всіх своїх АЗС у Франції, а у вересні-жовтні збільшила її до €0,20 за літр