Росія в травні скоротила експорт нафти на 10%, до шестимісячного мінімуму, тоді як обсяги переробки частково відновилися після атак безпілотників, передає Platts.
За даними S&P Global Commodities at Sea, відвантаження нафти з російських портів у травні в середньому становили 3,52 млн барелів на добу, що на 390 тис. барелів на добу менше, ніж у квітні (3,91 млн барелів на добу). Це пов'язано з падінням поставок нафти марки Urals з портів Приморськ і Новоросійськ на Балтиці та Чорному морі, зазначає агентство. Тим не менш, минулого місяця обсяги експорту російської нафти відповідали середньому рівню за останній рік, який становить 3,5 млн барелів на добу.
Зменшення постачань за кордон у травні пояснюється тим, що російські нафтопереробні заводи відновили частину пошкоджених потужностей, незважаючи на постійні атаки безпілотників.
Окрім того, згідно до зобов'язань перед ОПЕК+, Росія пообіцяла перейти від добровільного скорочення поставок нафти до скорочення видобутку в третьому кварталі. Це означало скорочення експорту у травні на 71 тис. барелів на добу порівняно до середнього показника травня-червня 2023 року.
У травні найбільше скоротилися обсяги поставок до Індії — майже на 700 тис. барелів на добу, до 1,61 млн барелів на добу. Водночас у квітні експорт російської нафти до Індії зріс до рекордних 2,1 млн бар./добу. Цей стрибок, очевидно, відбувся після вирішення суперечки Делі з Москвою щодо валюти платежів і кроків Росії, спрямованих на обхід санкцій щодо танкернів російського «Совкомфлоту».
За оцінками Platts, знижка на нафту марки Urals, що постачається до Індії, по відношенню до Brent скоротилася до $3,25 за барель у третій тиждень травня. У січні 2023 року, вона становила $19 за барель.
За даними Commodity Insights, експорт нафти до Китаю, другого за величиною покупця російської нафти, у травні впав приблизно на 100 тис. барелів на добу, до 1,13 млн барелів на добу. Китайські нафтопереробні заводи продовжують проходити сезонне технічне обслуговування, що призвело до загального простою в Азії до 2,72 млн барелів на добу нафтопереробних потужностей.