Індійські нафтопереробники мають намір відмовитися від закупівель російської нафти ESPO, яка постачається з узбережжя Тихого океану, через вищі ставки фрахту, повідомляє Reuters, посилаючись на свої джерела в галузі. Замість цього індійські нафтопереробні компанії збираються збільшити поставки сировини з Африки та Близького Сходу.

Після вторгнення військ Москви в Україну наприкінці лютого Індія, яка до того рідко купувала російську нафту, стала другим за величиною споживачем сировини з РФ після Китаю. Нафтопереробні компанії з Індії купували майже всі сорти російської нафти, які Москва пропонувала зі значними знижками. Однак вища вартість як самої нафти, так і її транспортування, охолодять індійський попит. Ймовірно, через це РФ найближчим часом спрямує більше поставок до Китаю.

З урахуванням витрат на фрахт вартість ESPO виявляється на $5-7$ за барель дорожчою порівняно з аналогічними сортами з інших країн, наприклад, Murban з ОАЕ, повідомило джерело в Індії, знайоме з цим питанням, додавши, що раніше російська нафта була дешевшою. Замість ESPO індійські компанії у вересні почали купувати інші сорти, зокрема із Західної Африки, сказав співрозмовник.

Імпорт російської нафти до Індії досяг рекордного рівня в червні, а тепер знижується. За даними Refinitiv станом на 22 вересня, країна купила близько 2 млн т нафти з РФ у цьому місяці, тоді як в серпні - 3,55 млн т, включаючи 585 тис. т нафти ESPO. Натомість Індія у вересні вже завантажила 2,35 млн т африканської нафти, тоді як за весь серпень -  1,16 млн т, свідчать дані Refinitiv.

Загалом Індія, ймовірно, зменшить обсяги переробки сирої нафти у вересні через заплановану зупинку на технічне обслуговування установок на деяких НПЗ Indian Oil Corp, Reliance Industries, Bharat Petroleum та Nayara Energy.

Постачальники з Близького Сходу знизили офіційні ціни на свої поставки в жовтні, що також знизило привабливість російської нафти, сказав аналітик Refinitiv Ехсан Уль Хак. За його словами, у цього напрямку є серйозна перевага - швидкість доставки товару. Якщо з Росії танкер з нафтою іде до Індії близько місяця, то з Близького Сходу прибуває за тиждень, сказав Ехсан Уль Хак.

За даними Kpler, експорт нафти ESTO з РФ знизився з понад 800 тис. бар./добу у липні та серпні до 720 тис. бар./добу у вересні. Причому всі відвантажені партії ESTO були направлені до Китаю. За словами Хака, плече доставки нафти ESPO з Далекого Сходу Росії в Китай - невелике. Водночас Піднебесна не купує російську сировину з балтійських чи чорноморських портів.