Генпрокуратура Росії подала до арбітражного суду Москви позов до Shell, вимагаючи стягнути з компанії збитки, які вона заподіяла, згорнувши свою діяльністю в країні.
Позов був поданий до московського арбітражу 2 жовтня. Відповідачами в ньому вказана британська корпорація Shell, її європейська дочка Shell Energy Europe, нідерландські Shell Global Solutions International, Shell Exploration And Production Services, Shell International Exploration And Production, а також Shell Sakhalin Services і Shell Sakhalin Holdings, а також ТОВ «Шелл Нефтегаз Девелопмент», йдеться у повідомленні на урядовому російському сайті «Електронне правосуддя».
Як третіх осіб залучено «Газпром експорт», Міненерго Росії, уряд Сахалінської області, а також компанії «Сахалін Енерджі Інвестмент» та «Сахалінська енергія».
За інформацією російських ЗМІ, Москва збирається стягнути гроші з рахунку, на який мають бути зараховані понад 90 млрд руб. від викупу «Газпромом» частки Shell у проекті «Сахалін-2». Британська компанія вийшла з нього після вторгнення російських військ на територію України в лютому 2024 року. Джерело газети «Коммерсант», близьке до Генпрокуратури РФ, зазначило, що Москва розраховує стягнути з Shell «багатомільярдну шкоду, заподіяну невиконанням зобов'язань».
Спочатку частки в проєкті «Сахалін-2» належали «Газпрому» (50% плюс одна акція), Shell (27,5%), а також японським Mitsui (12,5%) і Mitsubishi (10%). У червні 2022 року за указом президента РФ було створено нового російського оператора проєкту — ТОВ «Сахалінська енергія», якому було передано всі права та обов'язки проєкту. «Газпром» зберіг контрольну частку, японські компанії Mitsui і Mitsubishi висловили бажання залишитися в проєкті та зберегли свої частки, а Shell вийшла з нього. Частка компанії була оцінена урядом Росії в 94,8 млрд руб. і перейшла структурі «Газпрому» — ТОВ «Сахалінська енергія».
Кошти від угоди має отримати Shell, але фактично вони будуть заморожені на рахунку, стверджує «Коммерсант», додаючи, що їй невідомо, чи гроші надійшли на рахунок компанії.