8 травня, 2023, 17:41

Про більше десятка недоліків фінансового плану ПАТ «Укрнафта» на 2023 р. йдеться у висновку Міністерства фінансів України до проекту розпорядження Кабміну, копія якого є в НафтоРинку.

Зокрема урядовці не отримали основних фінансових показників «Укрнафти» за 2021 та 2022 рр., що не відповідає вимогам документу.

В плануванні збільшити чистий дохід ПАТ «Укрнафта» на 81% порівняно з 2022 р. за рахунок збільшення обсягів реалізації нафтопродуктів відсутня інформація щодо динаміки ціни та обсягів у минулих роках та середньостроковій перспективі. «З огляду на ймовірні ризики фінансового забезпечення дохідної та витратної частини фінплану, а також виконання відповідних фінансових зобов’язань Товариства, до проекту фінплану  необхідно надати фінансово-економічні обґрунтування та розрахунки з підтвердженнями такого планового збільшення доходів», йдеться у висновку.

Крім того компанія прогнозує суттєве падіння цін на скраплений газ до середньорічних 26 422 грн/т (з ПДВ), а 18% видобутого природнього газу передбачається спрямувати на спільну діяльність без підтвердженої на це економічної ефективності для Товариства.

Також Мінфін зазначає потребу у додаткових обґрунтувань збільшення витрат на юридичні послуги у 20,5 раза до 41 млн грн у 2023 р. та в 2,3 раза до 319 млн грн на Управління транспорту та Управління нафтопромислових сервісів.

Майже 3 млрд грн на реконструкцію та модернізацію мережі АЗС та збільшення обсягів непаливних продажів. Також передбачено витрати на купівлю товарів та нафтопродуктів, а також логістичні витрати до мережі АЗС у сумі 3,174 млрд грн. «Проте інформація про відповідні інвестиційні проекти з фінансово-економічними обґрунтуваннями окупності та економічної доцільності в умовах збройної агресії рф із розрахунками витрат та відповідного збільшення надходжень від супутніх товарів відсутня», йдеться в документі.

Стратегічний план ПАТ «Укрнафта», представлений Уряду, передбачає:

  • збільшення видобутку нафти в 2 рази до 3,0 млн т ;
  • буріння 40 нових свердловин;
  • збільшення АЗС до 1200 у 2027 р.

На думку Мінфіну в плані не враховано коригування попиту на нафтопродукти, крім того документ «не містить чітких шляхів та заходів досягнення запланованих показників, а також підтверджених фінансових джерел їх забезпечення, що створює ризики його виконання».