Експорт казахстанської нафти KEBCO скоротився в січні-травні 2024 року на 3%, до 4,36 млн тонн, повідомляє Reuters з посиланням на дані трейдерів і LSEG.
За п’ять місяців 2023 року Казахстан експортував проти 4,48 млн тонн нафти KEBCO. Цього року обсяги знизились на тлі диверсифікації маршрутів і зниження видобутку.
За даними трейдерів, основне зниження експорту KEBCO спостерігалося з балтійського порту Усть-Луга — на 30% до 1,4 млн тонн. Водночас поставки казахстанської нафти в Німеччину нафтопроводом «Дружба» зросли вдвічі — до 520 тис. тонн.
Нагадаємо, у червні 2022 року Казахстан дав своїй нафті, що реалізується транзитом через територію Росії, нову назву — KEBCO (Kazakhstan Export Blend Crude Oil), щоб дистанціюватися від санкційного російського сорту Urals. Нафту KEBCO поставляють транзитом через Росію і далі на експорт із портів Новоросійськ, Усть-Луга і нафтопроводом «Дружба» в Німеччину.
«Попит на KEBCO (у морських портах) істотно не змінився, є невеликі коливання через зміни маршрутів, але, як і раніше, залишаються кілька покупців у Середземномор'ї, невеликі компанії», — сказало джерело Reuters.
За даними LSEG, нафту KEBCO в січні-травні 2024 року експортували з портів Усть-Лугаї та Новоросійськ у напрямку Італії, Румунії, Болгарії, Хорватії, Нідерландів і Польщі. Держкомпанія Казмунайгаз (КМГ) поставляє істотні обсяги нафти KEBCO для переробки на своїх НПЗ у Румунії.
Паралельно Казахстан намагається розвивати експортні маршрути в обхід Росії на тлі санкцій і російсько-української війни, що загострює ризики і ускладнює логістику в акваторії Чорного моря. Експорт нафти Казахстану з каспійського порту Актау в напрямку порту Баку і далі до нафтопроводу Баку-Тбілісі-Джейхан (БТД) за п'ять місяців поточного року зріс на 17% у річному вираженні, до 635 тис. тонн.
У другому кварталі 2024 року італійська Eni (акціонер NCOC, оператора родовища Кашаган), зупинила експорт нафти через російський Новоросійськ. При цьому для великих каспійських родовищ Казахстану основним преміальним маршрутом експорту залишається Каспійський трубопровідний консорціум (КТК), морський термінал якого розташований поблизу Новоросійська. На поставки КТК за п'ять місяців 2024 року припадає 81% від загального обсягу експорту з Казахстану.
Тим часом видобуток нафти і газоконденсату в Казахстані в січні-травні 2024 року знизився на 1,7% порівняно з аналогічним періодом 2023 року, до 37,383 млн тонн, показали даниі Бюро статистики Казахстану.