Через санкції США та Євросоюзу Росія має проблеми з ремонтом своїх НПЗ, повідомляє Reuters з посиланням на свої джерела.
Коли 4 січня інженери російської нафтової компанії «Лукойл» виявили поломку установки каталітичного крекінгу на своєму найбільшому нафтопереробному заводі, вони зрозуміли, що відремонтувати її може лише американська UOP (Universal Oil Products), яка вийшла з російського ринку в 2022 році, повідомили п'ять джерел.
Universal Oil Products — американська компанія, що розробляє та постачає технології для нафтопереробної, газопереробної, нафтохімічної та інших галузей промисловості.
«Вони (інженери) кинулися шукати запчастини, але нічого не змогли знайти», — розповіло джерело, близьке до «Лукойлу».
Чотири інших джерела повідомили, що установка каталітичного крекінгу не працює з січня, і досі незрозуміло, коли її можна буде відремонтувати.
Нагадаємо, у січні на НПЗ у Нижньому Новгороді внаслідок аварії була зупинена одна з двох установок каталітичного крекінгу, що знизило потужності з випуску високооктанового бензину з 400 тис. тонн на місяць до приблизно 250 тис. тонн. НПЗ в Нижньому Новгороді є одним з найбільших виробників бензину в РФ.
Окрім того, 12 березня на цьому заводі виникла пожежа. Місцеві ЗМІ повідомили, що атакований НПЗ «Лукойла» зупинив найбільшу установку первинної переробки нафти, що знизило потужності заводу вдвічі.
Нафтопереробний завод «Лукойла» є прикладом ширших проблем в енергетичному секторі РФ. Російські нафтові компанії намагаються в умовах західних санкцій відремонтувати свої нафтопереробні заводи, побудовані за допомогою американських і європейських інжинірингових компаній, кажуть понад 10 джерел в Росії.
Західні компанії, такі як UOP та швейцарська інжинірингова група ABB в останні два десятиліття поставили технології та програмне забезпечення на всі 40 найбільших нафтопереробних заводів Росії, розповіли джерела Reuters. Кожен НПЗ має комбінацію російського та іноземного обладнання.
Компанія ABB підтвердила Reuters, що припинила приймати нові замовлення в Росії після початку війни в лютому 2022 року і не планує повертатися в Росію після того, як виконає свої існуючі контрактні зобов'язання.
Труднощі посилилися через атаки українських безпілотників, які цього року завдали шкоди щонайменше десятку російських нафтопереробних заводів, кажуть джерела в галузі.
Honeywell International Inc, материнська компанія UOP, заявила Reuters, що з лютого 2022 року не надавала жодного обладнання, запчастин, продуктів чи послуг НПЗ у Нижньому Новгороді або НПЗ «Славянск ЭКО» на Кубані, який був атакований українським безпілотником 18 березня.
«Ми активно працюємо над тим, щоб виявити і припинити постачання нашої продукції в Росію через третіх осіб», — додали в Honeywell.