Великі покупці скрапленого газу у Балканському регіоні — Болгарія та Румунія — у травні 2025 року почали прямі закупівлі LPG зі США, продовжуючи заміщення російського продукту через санкції ЄС. Про це повідомляє Reuters, посилаючись на дані трейдерів та LSEG.

Подробиці

Після набуття чинності санкцій Євросоюзу наприкінці минулого року щодо основних видів LPG з РФ (за винятком бутану та ізобутану), болгарські та румунські споживачі переключилися на альтернативні джерела постачання, зокрема, через порти Грузії, Греції та Туреччини, а останнім часом отримубть газ і зі США.

За даними трейдерів і системи LSEG, у травні з американського порту Маркус-Гук до болгарського порту Бургас прибув танкер класу VLGC (very large gas carrier) Hallasan Explorer (IMO 9941219) із партією близько 21 000 тонн LPG.

У період із 9 по 21 травня за допомогою операцій ship-to-ship із танкера Hallasan Explorer було перевантажено шість партій LPG обсягом 3 000–4 000 тонн кожна на газовози Epic Sardinia, Orinda і Enigma для подальшої доставки до портів Болгарії, Румунії та України.

Кілька років тому постачання LPG зі США до Румунії та Болгарії здійснювались епізодично дрібними танкерами, а останніми місяцями американський ресурс надходив на Балкани через STS-перевалку в акваторії грецького порту Каламата.

Постачання до Болгарії

Болгарія збільшила морський імпорт LPG через порт Бургас у січні–травні 2025 року на 11,7% порівняно з аналогічним періодом 2024-го — до 119 000 тонн. При цьому постачання з російських портів скоротились утричі, а з Грузії — зросли у чотири рази.

За підсумками 2024 року Болгарія незначно скоротила морський імпорт LPG, тоді як сухопутні поставки зменшились приблизно на третину. 

Постачання LPG танкерами до Болгарії здійснюється виключно через порт Бургас. Пропан-бутан з РФ і Казахстану до липня 2024 року також надходив до країни залізничними цистернами через поромну переправу з російського порту Кавказ до Варни, однак згодом ці постачання припинились через відсутність поромів.

Імпорт до Румунії

Румунія практично повністю припинила закупівлі LPG із російських портів: частка постачань з РФ у 2024 році впала до 1,0% з 19% у 2023-му. Основним компенсатором стали зростаючі обсяги імпорту з Туреччини.

Румунія збільшила морський імпорт LPG у січні–травні 2025 року на 13,4% порівняно з аналогічним періодом 2024-го — до 146 000 тонн, свідчать дані LSEG.

На думку трейдерів, попит на автогаз у Румунії зростає, частина обсягів, які надходять у країну морем, реекспортується в Україну, Болгарію, Сербію та інші країни.

Географія постачальників LPG до румунських портів у 2025 році розширилась порівняно з 2024-м — за рахунок нових поставок із Грузії, США, Хорватії та Франції.

Румунія збільшила морський імпорт LPG у 2024 році на 3,6% у порівнянні з 2023-м — до 303 000 тонн, тоді як Болгарія скоротила імпорт через Бургас на 1,7% — до 257 000 тонн, показали дані LSEG.

Схожі публікаціЇ