20 лютого, 2023, 09:20

Комісія із захисту конкуренції Болгарії оштрафувала компанію Lukoil Bulgaria на 67,8 млн левів (приблизно $37 млн) за порушення закону про захист конкуренції, зокрема за зловживання домінуючим становищем на гуртовому ринку пального, повідомляє Sofia Globe.

Lukoil Bulgaria контролює більше половини роздрібного ринку пального Болгарії та є лідером в сегменті гуртової торгівлі, а також володіє логістичною та транспортною інфраструктурою. Компанія управляє НПЗ у Бургасі потужністю 8,8 млн т на рік.

Як випливає із документів регулятора, комісія провела розслідування на запит компаній OMV Bulgaria та Insa Oil. В OMV Bulgaria стверджували, що Lukoil використовував домінуюче становище на гуртовому ринку нафтопродуктів з метою витіснення з нього конкурентів. Insa Oil зі свого боку звинувачувала Lukoil у “хижацькі” ціни на дизельне пальне та мазут.

Комісія із захисту конкуренції  прийшла до висновку, що компанія Lukoil Bulgaria реалізовувала комплексну стратегію щодо обмеження конкуренції у сфері оптової торгівлі паливом у країні. Змінюючи цінову політику протягом 2021 р., компанія скасувала знижки на великі партії пального, які надавала при реалізації моторних палив у режимі відстрочення сплати акцизу. Водночас трейдери, які купували паливо зі сплатою акцизу на базах Lukoil , отримали додаткову знижку. 

В результаті конкуренти компанії втратили можливість ефективно працювати в створених цінових умовах, а це призводило до відтоку клієнтів, фінансових збитків та відходу з ринку деяких гравців. Крім того, така ситуація призводить до зниження стимулів для потенційних нових трейдерів та інвесторів заходити в паливний сегмент, що зрештою завдає шкоди кінцевим споживачам.

Зростання оптових цін через тиск з боку Lukoil Bulgaria позначилося на роздрібних цінах і мало величезне соціально-економічне значення, зазначив регулятор. Рішення комісії може бути оскаржено протягом 14 днів.