Ринок електромобілів продовжує стрімко розвиватися, переживши в 2021 р. черговий бум продажів в Європі. І хоча кількість електрокарів на дорогах нашої країни залишається відносно невеликою, однак вона поступово зростає, і ці авто потребують інфраструктури для заряджання акумуляторів. Одним із виробників зарядних станцій в Україні є компанія UGV Chargers, яка також розвиває власну мережу електрозаправок. Про лінійку асортименту, формати співпраці з АЗС, попит на послугу заряджання та інше НафтоРинок розпитав засновника та директора компанії UGV Chargers Едуарда Троценка

НР: Розкажіть трохи про історію компанії: як розпочинався цей бізнес та які основні етапи його розвитку.

На ринку автоматичних систем управління технологічними процесами наша компанія вже понад 25 років. Референція є у всіх галузях промисловості, включаючи військову та космічну, реалізовано понад 1000 проєктів у 40 країнах світу. З 1996 р. компанія має статус Siemens Solution Partner. Зараз у ній працює понад 200 співробітників.

Три роки тому виникла ідея розвивати напрям електрозарядних станцій. Починали виробництво із простих повільних електрозарядок на змінному струмі, паралельно писали програмне забезпечення та створювали білінгову систему. Потім розробили серію швидких електрозарядок потужністю 40 кВт, 60 кВт, 80 кВт, 120 кВт та 160 кВт, і рік тому почали їх виробництво. На сьогодні нами вироблено приблизно 100 зарядних станцій, з них майже 20 шт. – швидких.

НР: Де розташоване виробництво та які його масштаби? Скільки зарядних станцій випускається за місяць?

Основне виробництво у Запоріжжі. Потужність дає можливість збирати до десяти швидких зарядок на місяць. Нині у планах – вийти на виробництво 20-25 станцій на місяць.

НР: Де купуєте комплектуючі?

Основна частину – в Європі, інша – сертифікований Китай.

НР: Хто ваші основні клієнти? Чи продаєте свої станції за кордон?

Наразі нашими основними клієнтами є великі оператори зарядних станцій, служби таксі, компанії-забудовники та інвестори, що розвивають бізнес електрозаправок. Ведемо переговори щодо налагодження продажу за кордон.

НР: Чи маєте партнерські відносини з операторами АЗС? Якщо так, то з якими?

Співпрацюємо з АЗК Сoral та «Барс». На їхніх комплексах встановлені наші зарядні станції.

НР: Які формати співробітництва ви можете запропонувати власникам АЗС?

Є декілька варіантів. Перший – продаж зарядних станцій. Оператор АЗС купує нашу зарядну станцію і може інтегрувати її в свою мережу електрозаправок (якщо вона є). Ми також розробили систему, за допомогою якої нашу станцію можна інтегрувати в систему АЗК, що існує, та здійснювати оплату за зарядку через касу заправного комплексу.

Другий варіант. Установка станцій за партнерською програмою. Нам надається місце на АЗС, ми встановлюємо зарядну станцію, а прибуток ділимо навпіл.

Третій варіант. Ми платимо за оренду місця, встановлюємо електрозаправку і забираємо собі прибуток від зарядних сесій.

НР: Яка у вас цінова політика порівняно з європейськими (а також іншими українськими) виробниками?

Ми дешевші за європейські аналоги, але трохи дорожчі за українських виробників, оскільки наші станції збираються з європейських компонентів. Ви отримуєте зарядку європейської якості за українською ціною. Наші також мають європейський сертифікат якості.

НР: При купівлі зарядної станції клієнт має можливість використовувати ваше програмне забезпечення на білінг?

Так, але він може підключати зарядну станцію і до інших операторів. Наші станції підтримують функцію мультибілінгу.

У нас повністю вертикально інтегрована система електрозаправок. І разом із тим вона дуже гнучка. Наші електрозаправки можуть інтегруватися з обладнанням та білінговими системами інших виробників. І водночас ми маємо наш власний білінг, який може інтегруватися з електрозарядками інших виробників.

Зараз також працюємо з колегами над питанням так званого роумінгу: щоб наші клієнти могли користуватися послугами інших операторів – наших партнерів.

НР: Як працює система технічної підтримки?

Технічну підтримку та сервісне обслуговування компанія надає цілодобово, сім днів та тиждень.

НР: Які тарифи на послугу заряджання?

Тариф залежить від поточної ціни на електроенергію та місця. Вони неоднакові в усій нашій мережі, а починаються від 4 грн/кВт-год. Туди входять собівартість електроенергії, вартість послуг та амортизаційні відрахування.

НР: Якщо кафе або АЗС купила зарядну станцію, вони можуть встановити такий тариф, який захочуть?

У принципі, так, але він має бути й економічно вигідним, і конкурентним. Зрештою, ринок усе одно диктує умови.

НР: Якою є економіка роботи зарядних станцій в Україні?

Економіка залежить від багатьох факторів. Але динаміка позитивна і щомісяця кількість зарядних сесій зростає. За місяць зарядні станції можуть продавати від 500 кВт-год до 10 000 кВт-год.

НР: Який у середньому період окупності?

За бізнес-планом зарядка має окупитися за п’ять років. Але може швидше, а може – довше, це залежить від місця, кількості зарядних сесій. Перед встановленням зарядної станції ми завжди аналізуємо перспективність, актуальність місця.

НР: Розкажіть, будь ласка, про особливості та функціонал мобільного застосунку UGV.

Через мобільний застосунок можна шукати станції, керувати процесом заряджання, здійснювати оплату, дивитися історію та статистику по зарядних сесіях. Клієнти нашої зарядної мережі можуть заряджатися не лише через мобільний додаток, а й через веб-сайт. Він адаптований під екрани мобільних телефонів і має такий самий функціонал, як і мобільний застосунок.

Важливо, що є можливість заряджати електромобіль у режимі гостя, тобто без реєстрації. Усе просто: приїхав, відсканував QR-код на зарядній станції, ввів потрібну кількість кВт-год, сплатив (ввів дані своєї банківської картки) – і заряджаєшся. Якщо зарядився не на всю суму, решта повертається на карту.

Ми вклали чимало інвестицій і побудували власну комплексну систему, що дає нам можливість швидко реагувати на якісь потреби, вносити зміни. Ось зараз стало модним таке рішення: автоматичне розпізнавання електромобіля за внутрішнім протоколом, коли він під’єднується до станції. Якщо машина вже є в базі, то вона розпізнається за VIN-кодом, і клієнту не потрібно прикладати картку чи щось ще робити. Система одразу розуміє, який саме автомобіль під’їхав.

НР: Як компанія розвиває власну мережу зарядних станцій: встановлює станції власним коштом чи продає їх третім сторонам?

Частину станцій встановлюємо за власні кошти, частину продаємо, а також підключаємо станції сторонніх виробників.

НР: Зараз є тенденція встановлювати зарядні станції більш високої потужності. Чи важко знаходити місця, де це можна зробити без великих додаткових витрат?

Таких місць справді мало, але ми намагаємося їх знаходити й інтегруватися наші станції в потужності, що працюють. Але якщо їх не вистачає, у нас є рішення з сонячними панелями та накопиченням енергії. Одна з наших розробок – це електрозаправки DC/DC, тобто під’єднання до трамвайно-тролейбусних ліній. Там є необхідна інфраструктура, часом вона потребує модернізації, але потужності вистачає.

Електрозарядка приєднується так само, як тролейбус, але в ту мить, коли приїжджає тролейбус, вона може знизити потужність або взагалі вимкнутися. Одне з таких рішень ми вже реалізували. Воно у нас зараз працює в тестовому режимі прямо біля нашого офісу в Запоріжжі.

НР: А якщо на АЗС не вистачає потужності, яким можу бути рішення?

Можна поставити акумулятор і накопичувати енергію в періоди, коли навантаження невисоке. Для АЗС у нас також є готове програмне забезпечення, щоб синхронізувати електрозаправки з касовим апаратом АЗС.

НР: Як ви бачите розвиток українського ринку зарядних станцій у найближчі 5-10 років?

Оскільки всі автовиробники переходять на виробництво електромобілів, ринок швидких зарядних станцій зростатиме, щоб забезпечити вільне пересування електромобілів. Потужності зарядних станцій збільшуватимуться, що дасть змогу заряджати електромобілі за 5-10 хв, тоді як зараз Tesla на наших станціях заряджається за 25 хв.

НР: Над чим наразі працюєте?

Зараз проєктуємо мобільні електрозарядки (це як швидка допомога на дорогах для екстреного заряджання електромобіля). Йдеться про автомобіль з акумулятором та дизельним генератором, який може під’їхати в будь-яке місце і зарядити машину.

Ще один напрям, у якому ми працюємо, – зарядки для автобусів потужністю 300 кВт.

Спілкувався Євген Скрибка