Історія партнерства Shell та Ferrari – динамічна, захоплива, повна звершень та успіхів. Енцо Феррарі, легендарний підприємець та гонщик, свій шлях в автоспорті розпочав у 1919 році, а вже через десять років сформував успішну команду Scuderia Ferrari (з італійської – «Стайня Феррарі»). Пристрасть до гоночних автівок, а також власні ідеї та прагнення щодо автомобілебудування привели Енцо до заснування компанії Ferrari S.p.A. у 1947 році. Три роки потому «Стайня» на автівках Ferrari виступила на першій в історії Формулі-1™ (F1®) і з того часу не пропустила жодного чемпіонату.

Тоді ж, у 1950-х, розпочалося тривале партнерство між Shell та Ferrari, аналогів якому в автоспорті немає й досі. Такі тісні відносини між потужними компаніями світового рівня – автомобільною й паливно-енергетичною – явище цілком логічне. Основним елементом автівок з двигуном внутрішнього згоряння є пальне – саме від нього врешті-решт залежить ефективність роботи двигуна. Під час автоперегонів навантаження на двигун просто неймовірні: він працює на межі фізичних можливостей, тому й пальне має бути найкращої якості.

ТІСНЕ ПАРТНЕРСТВО ВПРОДОВЖ ДЕСЯТИЛІТЬ

У межах партнерства науковці Shell спільно з інженерами Ferrari розпочали розробку ефективних енергетичних складників двигуна – різних видів пального й моторних мастил, які забезпечили б Scuderia Ferrari перемогу в автоперегонах Формули-1. Річ у тім, що автомобільні мастила й пальне – доволі складні сполуки, які впливають не лише на ефективність роботи двигуна, але й на надійність усіх його рухомих частин. Неякісне або невідповідне вимогам пальне призводить до відкладень на паливних форсунках та інших елементах. А значні викиди, що утворюються, забруднюють довкілля.

Згодом була створена й мобільна лабораторія Shell, в обов’язки якої входить аналіз продуктів Shell безпосередньо під час перегонів. Варто зазначити, що Scuderia Ferrari бере участь в автоперегонах чи не на всіх континентах планети, тому лабораторія Shell укомплектована так, щоб бути мобільною під час переїздів і водночас максимально ефективною як дослідницька установа. Такий підхід дає змогу знизити вуглецевий слід у межах концепції Shell і, врешті, досягнути нульового рівня викидів у майбутньому. Так, лише у сезоні 2024 року заплановано 24 перегони! Зокрема, в Бахрейні, Австралії, Японії, Китаї, Канаді, Азербайджані, Великій Британії, США та інших країнах. Для належного забезпечення тестових досліджень щонайменше двоє працівників лабораторії присутні впродовж усього періоду змагань Формули-1. Їхнє завдання – здійснювати аналіз пального й мастил, тестувати ефективність їхньої енергетичної віддачі та відстежувати ознаки зношування двигуна. Всього за кілька днів перегонів працівники тестують до 40 зразків пального та до 30 зразків мастила!

НОВИЙ СТИМУЛ ІННОВАЦІЙНОГО ПАРТНЕРСТВА

У лютому 2021 року давні партнери оголосили про поновлення своїх відносин. Цьому сприяли насамперед нові досягнення в галузі технологій і сталого розвитку на чемпіонаті світу FIA Formula One™. Shell запевнила, що підтримуватиме Scuderia Ferrari в пошуку, розробці й упровадженні нових технологій, які покликані зменшити вуглецевий слід від спортивного «автопарку» команди й сприятимуть досягненню вищих амбіцій сталого розвитку.

З цією метою 2022 року було створено Робочу групу Shell-Ferrari з енергетичного переходу. Її мета – розробити й упровадити інноваційні напрацювання, які зменшать вуглецевий слід від власної діяльності й допоможуть досягти цілей щодо сталого розвитку. Адже Shell до 2050 року прагне стати енергетичною компанією з нульовим рівнем викидів. Співпраця зі Scuderia Ferrari, власні досвід і знання, стали ще однією можливістю попрацювати над розробкою ще більш екологічних видів пального для Формули-1 й у майбутньому – для автовласників з усього світу.

СИНЕРГЕТИЧНИЙ ЕФЕКТ

Інноваційне партнерство Shell і Ferrari – унікальне явище не лише для сфери автоспорту, а й для енергетичної складової суспільства загалом. Важливо, що це партнерство має синергетичний ефект. З одного боку, завдяки постійній роботі інженерів і вчених Shell над новими формулами пального й мастил, спорткари Scuderia Ferrari мають значні успіхи на трасі. З іншого боку, Shell завдяки участі Scuderia Ferrari у Формулі-1 має постійний стимул для подальших винаходів й інноваційних розробок в енергетичній сфері. Адже перегони F1® – це екстремальні умови використання двигунів внутрішнього згоряння, а отже, унікальна можливість для тестування власних досягнень та створення ще більш екологічних та інноваційних рішень. Тобто участь інженерів і вчених Shell у Формулі-1 – це не тільки розробка інновацій «для траси», а і їх подальша інтеграція у продукцію для всіх клієнтів-автовласників компанії.

Нещодавно у Формулі-1 було впроваджено чимало змін, щоб автоперегони були технологічно пов’язані зі звичайним автотранспортом. Тому компанія Shell і розробила для Scuderia Ferrari пальне Shell V-Power: воно містить щонайменше 99% тих самих видів компонентів, що й преміальний бензин Shell V-Power для звичайних автомобільних доріг. Варто зазначити, що це єдине пальне, яке нині використовує Scuderia Ferrari.

ІННОВАЦІЙНЕ ПАРТНЕРСТВО ЗАДЛЯ МАЙБУТНЬОГО

Без сумніву, співпраця Shell і Scuderia Ferrari має значні перспективи в досягненні сталого енергетичного розвитку. Завдяки інноваційному партнерству цілком імовірно, що в майбутньому компаніям вдасться представити нові види екологічного пального, зокрема біопальне й синтетичне рідке пальне. Їх вже аналізують в лабораторіях Shell з метою подальшого використання у Формулі-1. Випробувані на трасі Scuderia Ferrari, ці інноваційні рішення й технології можуть бути запропоновані для зменшення викидів від усього автомобільного транспорту у світі.

Про Shell в Україні 

Shell Mobility увійшла на український ринок 2007 року та входить до кластеру Центральної та Східної Європи Shell Mobility. Нині в компанії працює близько 1 600 осіб. Мережа АЗС Shell нараховує 131 станцію у 20 областях України, з яких функціонують 118. Shell пропонує клієнтам високоякісні нафтопродукти, включно з пальним Shell V-Power, дизельним пальним та зрідженим вуглеводневим газом (ЗВГ), а також широкий асортимент супутніх товарів, свіжу їжу й напої. Щоб відповідати потребам українських власників електромобілів, кількість яких постійно збільшується, на понад 14% мережі Shell установлені електрозарядні модулі.

Shell – глобальна група енергетичних та нафтохімічних компаній, яка діє в понад 70 країнах, а загальний штат становить 93 000 працівників. Компанія Shell, яка має більш ніж сторічний досвід у виробництві пального, нині використовує найсучасніші технології та інновації для забезпечення сталого майбутнього. Компанія також інвестує в розвиток енергетики (зокрема низьковуглецевої, а також у вітрову й сонячну) та нові види пального для транспорту (серед них – удосконалене біопальне й водень).

Джерела світлин: депозитарій компанії Shell