Через санкції, запроваджені західними країнами щодо Росії після початку нею широкомасштабної війни проти України, вартість танкерів злетіла, на чому заробляють грецькі судновласники. У Греції стало 12 судновласників-мільярдерів — більше, ніж будь-коли, повідомляє російський Forbes, посилаючись на власні підрахунки.  

Згідно з оцінкою видання, у Греції сьогодні щонайменше 12 судновласників-мільярдерів, причому семеро з них цього року опинилися в рейтингу Forbes уперше. Статки цих людей видання оцінює в $32 млрд, або приблизно 12% ВВП Греції.

Як зазначає Forbes, у червні 2022 року власники ключових судноплавних компаній Греції зібралися на конференції на курорті Four Seasons у Вульягмені, багатому передмісті Афін. «Це трагедія для людства, але водночас з'являються нові можливості», — сказав тоді Георгіос Прокопіу, один із найбільших у світі власників танкерів. «І нам необхідно ними скористатися», — додав Евангелос Марінакіс, голова судноплавної фірми Capital Maritime & Trading.

Наразі 77-річний Прокопіу і 56-річний Марінакіс стали мільярдерами, вартість їхнього судноплавного бізнесу підскочила, а охоплення ділових імперій — збільшилося. За даними профільного порталу VesselsValue, із 2022 року Прокопіу і Марінакіс, статки яких тепер сягають $2,6 млрд і $3,6 млрд відповідно, замовили 123 кораблі майже на $13 млрд. Чотирьом фірмам-перевізникам Прокопіу належить 173 танкери (включно із суднами на стадії спорудження), що це на 54 од. більше, ніж 2021 року.

Згідно з даними VesselsValue, у сукупності компанії судноплавних мільярдерів із Греції замовили нових кораблів приблизно на $200 млрд і в період із січня 2022-го по березень 2024 року продали 68 старих суден майже на $3 млрд.

Зважаючи на дані Kpler, із квітня 2022 року до лютого 2024-го грецькі фірми забезпечили 28% усього російського експорту нафти, стверджують в аналітичному центрі KSE Institute при Київській школі економіки. У зазначений період підприємства, що належать грецьким магнатам (TMS Tankers Георгіоса Економу, Minerva Marine Андреаса Мартіноса і Dynacom Tankers Прокопіу), стали трьома з п'яти найбільших перевізників російської нафти. Два інших місця посіли фірми, засновані російським «Совкомфлотом» у Дубаї.