28 квітня, 2023, 13:05

Іран захопив нафтовий танкер під прапором Маршаллових Островів у міжнародних водах Оманської затоки у четвер, повідомляє Reuters з посиланням на заяву ВМС США. 

Іранські державні ЗМІ повідомили, що армія Ірану захопила нафтовий танкер після того, як він зіткнувся з іранським човном, у результаті чого кілька членів екіпажу постраждали. "Двоє членів екіпажу човна зникли безвісти, кілька отримали поранення внаслідок зіткнення корабля з човном", – йдеться в повідомленні.

ВМС США ідентифікували судно як Advantage Sweet. Згідно з даними відстеження суден Refinitiv, це танкер із сирою нафтою Suezmax, який був зафрахтований нафтовою компанією Chevron і востаннє причалював у Кувейті, а пунктом призначення судна був порт Х’юстон в Мексиканській затоці США.

Chevron заявила, що обізнана про ситуацію, пов’язану з Advantage Sweet, і «перебуває в контакті з оператором судна з надією вирішити цю ситуацію якнайшвидше», – сказав представник компанії.

«Триваючі переслідування суден з боку Ірану та втручання в навігаційні права в регіональних водах є загрозою морській безпеці та глобальній економіці», – заявили ВМС США, додавши, що за останні два роки Іран незаконно захопив щонайменше п’ять комерційних суден на Близькому Сході.

В військово-морських силах США додали, що відправили морський патрульний літак P-8 Poseidon для моніторингу ситуації і результаті отриманих даних визначили, що IRIN (ВМС Ірану) здійснили захоплення судна.

Морська охоронна компанія Ambrey повідомила, що танкер був захоплений за допомогою гелікоптера. «До інциденту судно не демонструвало жодних ознак проведення маневрів», – йдеться в повідомленні.

«Робоча гіпотеза на даний момент полягає в тому, що це може бути довільне затримання судна Іраном у відповідь на те, що США провели свій перший безпілотний корабель через регіон минулого тижня – як демонстрацію сили», – сказав Мунро Андерсон з компанії Dryad, яка займається морською безпекою. 

ВМС США, чий П'ятий флот базується в острівній державі Перської затоки Бахрейн, закликали Іран негайно звільнити танкер. Згідно з повідомленням ВМС США, корабель подав сигнал лиха під час захоплення.

Відповідно до бази даних судноплавства Міжнародної морської організації, Advantage Sweet належить зареєстрованій у Китаї компанії SPDBFL No One Hundred Eighty-Seven (Tianjin) Ship Leasing Co Ltd.