26 лютого, 2024, 14:25

Спад нафтопереробної активності в США призвів до скорочення поставок дизельного палива до Європи протягом останніх тижнів, повідомляє Reuters.

Цього тижня Європа скоритала імпорт американського дизельного пального майже наполовину: з 11,44 млн барелів у січні до 6,65 млн барелів у лютому, показали дані компанії Kpler, яка займається відстеженням судноплавства.

Труднощі із постачанням американського дизпального погіршують ситуацію з наявністю цього продукту в Європу, яка раніше покладалася на експорт російського палива. 

Кон’юнктура цін для поставак ДП до Європи наразі не дуже сприятлива. Цього місяця ціни на американське дизельне паливо ненадовго підскочили до чотиримісячного максимуму — понад $48 за барель, що звузило можливості для арбітражних операцій з постачання палива до Європи.

Тим часом багато танкерів, які прямують до Європи з Близького Сходу та в Азії були змушені оминати мис Доброї Надії через напади хуситів на судна в Червоному морі, що призвело до тривалих затримок з поставками і збільшення вартості доставки.

Європейський ринок дизпального, схоже, є у групі ризику через зміну маршрутів постачання пального, зазначають аналітики Macquarie у своєму звіті.

Зниження обсягів поставок американського ДП до Європи відбулося після того, як на початку лютого нафтопереробний завод Whiting в Індіані — найбільший виробник дизельного палива в США — зупинився через перебої з електропостачанням.

Це збіглося в часі з проблемами на декількох інших заводах через екстремальне похолодання в середині січня, зокрема на крупному НПЗ TotalEnergies в Порт-Артурі (штат Техас). Окрім того, завод Motiva Enterprises потужністю 626 тис. барелів на добу в Порт-Артурі проходить плановий ремонт.

Згідно з урядовими даними, коефіцієнт завантаження нафтопереробних заводів США впав з майже 93% на початку року до 80,6% у лютому, що є найнижчим показником з грудня 2022 року.

Як наслідок, виробництво дистилятів на нафтопереробних заводах США впало до 4 млн барелів на добу за тиждень, що закінчився 9 лютого. Це також є найнижчим показником з грудня 2022 року. 

Ціни на дизельне паливо в Північно-Західній Європі стабільно зростали протягом лютого, в середньому перевищивши $118 за барель, тоді як в лютому 2023-го становили $109/бар.

За словами аналітика Kpler Метта Сміта, оскільки європейські нафтопереробні заводи планують провести планові ремонти в березні та квітні, ціни на дизельне паливо в Європі можуть зрости ще більше.