Мережа нафтотрейдингових компаній колишнього менеджера Glencore, бізнесмена пакистанського походження Муртази Лахані, купила і продала десятки мільйонів барелів російської нафти, що дозволило москві мінімізувати вплив санкцій. Про це йдеться у розслідуванні Bloomberg. 

Лахані є власником та директором трейдингової фірми Mercantile & Maritime Group, яка у минулому укладала угоди з «Роснефтью». Однак наразі Лахані купує російську нафту через мережу компаній, яка була сформована після початку широкомасштабного вторгнення Росії на територію України. Йдеться про нещодавно створені компанії, багато з яких базуються в Об'єднаних Арабських Еміратах, пише Bloomberg News з посиланням на різні анонімні джерела.

За словами джерел, хоча Муртаза Лахані не володіє цими компаніями на папері, він брав участь у створенні фірм і відіграє певну роль у керуванні їхньою діяльністю. Найвідомішими серед них є компанії Tejarinaft, Fossil Trading і Amur II.

Ці фірми, які фігурують у рахунках-фактурах за минулий рік як одні з найбільших трейдерів російської нафти, купили десятки мільйонів барелів нафти з РФ, завантажили їх на кораблі і продали клієнтам в Індії та Китаї. Це допомогло Москві мінімізувати вплив санкцій і принесло великий прибуток як Кремлю, так і Лахані, кажуть четверо джерел.

У першій половині 2023 року Amur купила 120 тис. барелів на добу російської нафти, а Tejarinaft – 55 тис. барелів на добу. Вони посідали п'яте і восьме місця серед компаній, які торгували російською нафтою, якщо не рахувати торгових підрозділів російських ВІНКів, свідчать дані відвантаження.

Згідно з даними Bloomberg, цього року Лахані був на дні народження у Ігоря Сєчіна в Дубаї. Лахані пропрацював із «Роснефтью» майже 10 років до вторгнення Росії в Україну. За словами джерел, він і Сєчін ще більше зблизилися за останній рік.

Лахані народився в Карачі (Пакистан) в 1962 році, але виріс в Англії та Канаді. Після першої війни в Перській затоці він називав себе людиною Glencore у Багдаді. У той час Ірак міг продавати свою нафту лише через систему, відому як програма «Нафта в обмін на продовольство», якою керувала Організація Об'єднаних Націй. Саддам Хусейн знайшов шлях обходити санкції, пізніше було виявлено під час розслідування ООН. Згідно зі звітом ООН, роль Лахані полягала в тому, що він перевозив мішки з готівкою для торгової фірми, доставляючи їх до дипломатичної місії Іраку в Женеві. Пізніше Лахані розбудував свою мережу компаній, залучивши до складу рад директорів Саймона Мюррея, колишнього голову Glencore.