Стратегія Powering Progress спрямована на посилення позитивного впливу на громади, економіку й навколишнє середовище. Якими були попередні досягнення Shell у сфері сталого розвитку, тобто 2022-го? Про це компанія поділилася у своєму щорічному «Звіті про сталий розвиток 2022 року». А в цій статті розглянуто найвагоміші інсайти з документа.

На шляху до енергетичного переходу

Як глобальна енергетична компанія, Shell розуміє свою роль у переході світу до більш екологічних рішень. «Енергетична криза та підвищення вартості життя підкреслили необхідність збалансованого енергетичного переходу, в якому світ досягне нульового рівня викидів, забезпечуючи при цьому безпечне й доступне енергопостачання», — переконаний головний виконавчий директор Shell Ваель Саван.

Відповідно, Shell працює за трьома основними напрямками:

1. Скоротити викиди від своєї діяльності, пального та інших енергетичних продуктів;

2. Розробляти низьковуглецеві енергетичні продукти;

3. Розширити технології для скорочення існуючого вуглецевого сліду.

Наприклад, Shell бачить значний потенціал зрідженого природного газу (ЗПГ) у глобальному переході, оскільки він є економічно конкурентоспроможним і видає нижчий рівень вуглекислого газу порівняно з вугіллям, яке використовується для виробництва електроенергії. 2022 року Shell інвестувала в нарощування виробництва ЗПГ, приєднавшись до проєктів North Field East і North Field South у Катарі. Обидва проєкти використовують технології уловлювання та зберігання вуглецю, які допомагають зменшити його викиди. А за часів найбільшої енергетичної кризи в Європі, спричиненої відмовою від російських енергоресурсів, компанія відвантажила до Європи 194 вантажі ЗПГ — майже уп’ятеро більше від звичайного середнього показника.

Упроваджуючи засади сталого розвитку у свою діяльність, Shell зробила ще одну багатообіцяючу інвестицію в розвиток газового проєкту Rosmari-Marjoram в Малайзії. Об'єкт допоможе забезпечити надійне та стабільне енергопостачання шляхом отримання живлення з відновлюваних джерел: офшорна виробнича платформа буде забезпечуватися енергією від сонячних панелей, а наземна газова станція — гідроелектроенергією від материкової електромережі.

Декарбонізація галузі

Керуючись своєю метою стати компанією з нульовим рівнем викидів до 2050 року, упродовж минулого року Shell інвестувала близько третини своїх грошових капітальних витрат — 8,2 мільярда доларів США — у низьковуглецеві енергетичні й неенергетичні продукти. Ці витрати пішли на розробку біопального, водню, зарядки для електромобілів, вітрову та сонячну енергію, а також на виробництво хімікатів, мастильних матеріалів і в роздрібну торгівлю. Цей капітал дав змогу минулого року зробити такі екологічно свідомі кроки, як подвоєння потужностей компанії з виробництва сонячної та вітрової генерації, забезпечення близько 6% світового споживання біопального та розпочати будівництво найбільшого в Європі заводу з виробництва відновлюваного водню (Нідерланди).

Серед інших неймовірних досягнень — скорочення викидів вуглецю від діяльності Shell по всьому світу на 30% порівняно з річними показниками 2016 року. Можна сказати, що компанія здолала понад півдороги до своєї мети щодо скорочення викидів вуглецю на 50% до 2030 року.

Також було зроблено ряд інвестицій для підтримки клієнтів компанії у сфері скороченні викидів, що спричинені їхньою діяльністю. Зокрема, Shell приєдналася до будівництва чотирьох офшорних вітрових електростанцій у Європі й США. В Індії компанія придбала платформу відновлюваної енергетики Sprng Energy, потроївши свої нинішні потужності з відновлюваних джерел енергії. А на початку 2023 року Shell завершила покупку Nature Energy в Данії, найбільшого в Європі виробника відновлюваного природного газу, що використовує сільськогосподарські, промислові й побутові відходи.

Збереження навколишнього середовища

Розуміючи взаємозв'язок між утратою нашого природного середовища та зміною клімату, стратегія Shell Powering Progress також включає ряд зобов'язань, спрямованих на стимулювання біорізноманіття, економію води, покращення якості повітря, розвиток циркулярної економіки та управління відходами. У рамках мети «Поважаючи природу» ці зобов'язання включені в системи управління ефективністю та звітності компанії для відстеження прогресу.

Наприклад, щоб допомогти зменшити кількість пластикових відходів у навколишньому середовищі, Shell працює над упровадженням засад сталого використання пластику на своїх об'єктах. Таким чином, 2022 року понад 30% АЗС, що належать Shell, усунули непотрібний одноразовий пластик, а майже 40% повністю видалили з використання одноразові поліетиленові пакети. У Китаї та Північній Америці компанія забезпечує своїх клієнтів мастильними матеріалами bag-in-box, які використовують на 89% менше пластику, ніж однолітрові пластикові пляшки. А в Європі близько двох третин упаковки Shell Car Care підлягає вторинній переробці.

Якщо говорити про боротьбу з уже існуючими обсягами відходів, то Shell вважає хімічну переробку пластику — або піроліз — одним із найперспективніших напрямів. На відміну від традиційної механічної переробки пластику за допомогою плавлення, процес піролізу дає змогу перетворити значно більше його видів на сировину для повторного використання. Дотримуючись планів розширити глобальне виробництво піролізної оливи, компанія будує новий модернізатор піролізної оливи в Нідерландах. Після очікуваного запуску в 2024 році модернізатор зможе виробляти до 50 000 тонн цього продукту на рік, який потім можна буде використовувати як сировину на хімічних заводах Shell.

Крім того, Shell прагне скоротити використання води на своїх об'єктах: 2022 року чотири заводи компанії, розташовані в районах з обмеженим доступом до водних ресурсів, почали споживати на 28% менше прісної води порівняно з базовим рівнем 2018-го.

Розширення прав і можливостей людей

Shell не тільки сприяє місцевій економіці, сплачуючи податки та створюючи робочі місця, а й інвестує значні кошти в розвиток місцевих громад.

«2022 року ми працевлаштували близько 93 000 осіб у більш ніж 70 країнах і витратили близько 41,5 мільярда доларів США на товари та послуги, 83% з яких ми придбали на місцевому рівні в країні діяльності. У всьому світі ми заплатили урядам понад 13 мільярдів доларів у формі податків», — констатує генеральний директор Shell Ваель Саван.

Для сприяння підприємництву, інноваціям і суттєвій зайнятості, Shell має дві програми розвитку, які працюють на міжнародному рівні. Перша — Shell LiveWIRE — реалізовується у 20 країнах, допомагаючи місцевим жителям перетворювати свої бізнес-ідеї на успішні підприємства. 2022 року завдяки програмі пройшли відповідне навчання близько 2 685 осіб, водночас було створено понад 2 170 робочих місць. Друга — Shell StartUp Engine — допомагає енергетичним стартапам на ранній та середній стадіях розвивати свій потенціал та стимулювати зростання бізнесу. За останній рік вона підтримала 50 стартапів у таких сферах, як відновлювана енергетика та електромобільність.

Не менш важливим напрямом соціальної діяльності для Shell є сприяння забезпеченню надійною електроенергією людей на ринках, що розвиваються, зокрема, через розвиток там власного бізнесу та інвестування в різні соціальні ініціативи. Нещодавно компанія придбала Daystar Power, постачальника сонячної енергії для бізнесу в Західній Африці. Також 2022 року Shell продовжила розвиток добровільних ініціатив щодо покращення доступу до енергії в Ефіопії, Мозамбіку, Нігерії, Пакистані та Південній Африці.

Загалом упродовж року Shell здійснила соціальні інвестиції майже на 260 млн дол. США. Близько 70% цієї суми було спрямовано на добровільні соціальні інвестиції, тоді як 30% були передбачені державними постановами або контрактними угодами.

Реакція на війну

Із початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну пріоритетом Shell став захист своїх працівників і підрядників в Україні, а також надання їм усієї необхідної допомоги. Працівникам компанії в Україні, які рятуються від війни, була надана підтримка, а мобілізовані й далі отримують зарплату.

Щоб підтримати тих, хто постраждав від війни, Shell співпрацює з гуманітарними організаціями як в Україні, так і в сусідніх із нею країнах. На початок 2023 року загальна сума гуманітарних донацій Shell в Україну сягнула 74 млн дол. США.

Також згідно з урядовими вказівками Shell оголосила про свій намір поетапно відмовитися від участі в усіх російських проєктах з видобутку й придбання вуглеводнів — включно із сирою нафтою, нафтопродуктами, газом і зрідженим природним газом.

Так, минулого року Shell припинила всі спотові закупівлі російської нафти, скрапленого природного газу, а також вантажів нафтопродуктів, які безпосередньо експортуються з Росії. Усі довгострокові закупівлі Shell російської нафти третіми сторонами, а також контракти на закупівлю нафтопродуктів, що експортуються з РФ, припинилися. Крім того, компанія розірвала два контракти на постачання газу трубопроводом і продала свою мережу АЗС та бізнес мастильних матеріалів у Росії. Ці дії привели до визнання чистих нарахувань до оподаткування в розмірі 4,170 млн дол. США (після оподаткування: 3,804 млн дол. США) у 2022 році.

Shell підтримує українців у цій жахливій війні й надалі робитиме все, щоб змінити ситуацію на краще, де це можливо.

Джерела світлин: депозитарій компанії Shell.