Для того, щоб зменшити свій екологічний слід і вирішити ряд екологічних проблем, Shell установила ціль «Із повагою до природи» в рамках стратегії «Прискорюючи прогрес». У межах цієї цілі компанія бере на себе зобов'язання стимулювати біорізноманіття, розвивати й удосконалювати управління відходами, економити воду та поліпшувати якість повітря. У пропонованій статті представлено основні досягнення компанії у 2022 році на шляху до збереження глобальної екосистеми.
Захист екосистем
Щоб позитивно впливати на природне середовище, Shell не тільки розробляє способи зі зменшення впливу своєї діяльності на довкілля, а й запускає ініціативи щодо збільшення біорізноманіття, де це можливо.
Зокрема, Shell співпрацює з такими зовнішніми експертами, як Міжнародний союз охорони природи (МСОП) і Earthwatch, щоб розробити й визначити підхід компанії до вимірювання прогресу. Крім того, щоб мінімізувати вплив на екосистеми, компанія оцінює потенційний вплив проєктів на біорізноманіття та території місцевих громад, а також розробляє плани дій щодо збереження біорізноманіття для нових проєктів, які запущені в критично важливих природних зонах. Наприкінці 2022 року для чотирьох із восьми нових проєктів Shell, які повністю або частково розташовані в критично важливих природних зонах, уже розроблено такі плани дій щодо біорізноманіття.
Компанія також реалізує ряд проєктів із захисту біорізноманіття поблизу своїх виробничих потужностей. Наприклад, у національному парку Veracruz Reef System (Мексика) Shell відновлює два гектари пошкоджених коралових рифів, які підтримують морську екосистему, збираючи і доглядаючи їх здорові фрагменти. А в Північному морі вітряні електростанції, які частково належать Shell Blauwwind, забезпечують унікальні місця проживання для устриць, перетворюючи непорушні води під вітряними турбінами станцій на притулки для морських мешканців.
Задля підтримки традиції поліпшення навколишнього середовища за допомогою проєктів з біорізноманіття, 2022 року Shell поповнила свій проєктний портфель співпрацею з Університетом Монаша над чотирирічною програмою відновлення острова Броуз. Ця спільна діяльність спрямована на поліпшення популяції та стійкості морських птахів, на виживання зеленої черепахи та загалом здоров'я рифу.
Зменшення відходів
Shell прагне стати безвідходним бізнесом за рахунок скорочення утворюваних відходів та розширення повторного використання й переробки їх. Поки ставляться цілі, компанія вже почала оцінювати свої потужності в цьому напрямі й шукати рішення для максимальної ефективності використання ресурсів і матеріалів.
До кінця 2022 року Shell провела 24 експертні оцінювання відходів на великих виробничих об'єктах, щоб визначити найбільші їх потоки, поділитися знаннями та розробити плани щодо зменшення кількості утилізовуваних відходів. Кількість захоронених небезпечних та безпечних відходів становила 1 982 тис. тонн, при цьому 457 тис. тонн залишкових матеріалів було відправлено на повторне застосування, переробку чи для корисного використання як сировини в інших технологічних процесах.
Приділяючи особливу увагу контролю за пластиком, Shell рухається до своєї мети у такий спосіб: збільшити кількість переробленого пластику в упаковці марки Shell до 30% і забезпечити можливість повторного використання чи переробки всіх видів упаковки компанії.
Наразі найбільших успіхів у цій сфері досягнуто в європейському регіоні, де близько двох третин упаковки, що використовується для продуктів Shell Car Care, підлягає вторинній переробці. Крім того, 2022 року на понад 30% АЗС, які належать Shell, успішно усунули непотрібні одноразові пластикові предмети, такі як столове приладдя (зокрема соломинки та «мішалки» для напоїв), водночас на майже 40% АЗС повністю відмовилися від одноразових поліетиленових пакетів.
Shell вважає, що одним із найперспективніших способів контролю за пластиком, який важко переробляється, є піроліз — переробка відходів із нього на хімічну сировину, яка називається піролізним маслом. Тому 2022 року компанія розпочала будівництво модернізатора піролізного масла в парку Shell Chemicals Park Moerdijk (Нідерланди), а також продовжила будівництво ще одного модернізатора в Shell Energy and Chemicals Park (Сінгапур). Обидва підприємства мають потенціал виробляти до 50 000 тонн піролізної олії на рік.
Збереження води
Щоб зробити свою діяльність іще більше ресурсоефективною, Shell також працює над скороченням споживання прісної води на 15% до 2025 року в районах з дефіцитом водних ресурсів.
Маючи чотири великі об'єкти в районах дефіциту прісних водних ресурсів, компанії вдалося знизити споживання там цієї рідини до 18 млн куб. м (порівняно з 22 млн куб. м 2021 року) та 25 млн куб. м у базовому рівні 2018 року. Загальне споживання прісної води Shell 2022-го знизилося до 156 млн кубометрів порівняно з 166 млн кубометрів роком раніше.
Зменшення споживання підприємствами прісної води можливе завдяки проєктам переробки використаної води для повторного її застосування.
Наприклад, в американському штаті Канзас завод Shell із відновлюваного природного газу (ГВЧ) співпрацює із розташованою поблизу молочною фермою, щоб використовувати стоки та стічні води ферми для тестування витоків і поточних операцій на заводі ГВЧ. Це дає змогу потужностям Shell уникнути доставки 11 мільйонів галонів води на об'єкт, що, до речі, супроводжувалося б негативними екологічними, безпековими та фінансовими наслідками від такого транспортування води. А в Мексиканській затоці Shell переробляє промивну воду, отриману в результаті її офшорної нафтогазової діяльності, за допомогою нової технології, яка використовує електрику для розщеплення забруднюючих речовин. Завдяки цьому очищенню вода стає безпечною для багаторазового використання. Такий підхід сприяє скороченню загальних відходів від свердловин Shell приблизно на 30%.
Забезпечення чистоти повітря
Як бізнес, що сприяє підвищенню якості повітря як за рахунок технологічних операцій, так і за рахунок реалізованої продукції, Shell прагне знизити свій вплив на навколишнє середовище шляхом скорочення викидів зі своїх об'єктів і надання чистіших способів живлення транспорту і промисловості загалом.
Зокрема, компанія уважно стежить за викидами, дотримуючись власних стандартів і стандартів місцевих регуляторів щодо управління забруднюючими речовинами в атмосфері під час видобутку та переробки нафти й газу, включаючи викиди оксидів азоту (NOx), оксидів сірки та летких органічних сполук. 2022 року вдалося знизити рівень викидів оксидів азоту зі 105 тис. тонн до 93 тис. тонн, а також знизити викиди летких органічних сполук із 45 тис. тонн до 38 тис. тонн.
Інвестуючи в більш чисті способи живлення будівель і транспорту, Shell розширює мережу пунктів зарядки електромобілів і працює над розробкою своїх водневих рішень і біопалива. Для важкотоннажних автомобільних перевезень компанія пропонує скраплений природний газ як пальне та продукти від газу до рідини, які допомагають зменшити викиди сірки, твердих частинок та оксидів азоту порівняно з продуктами на нафтовій основі. А щоб зменшити викиди від експлуатації доріг, Shell за допомогою дорожніх конструкторів та експертів з якості повітря створила новий бітумний продукт — Shell Bitumen FreshAir. Завдяки своєму складу він може зменшити виділення в атмосферу питомих газів та твердих частинок з асфальтобетонних сумішей на 40%, таким чином покращуючи івень якості повітря на відповідних територіях.
Shell також підтримує спонсороване ООН Партнерство за чисте пальне і транспортні засоби – глобальну ініціативу, яка об'єднує ресурси й зусилля організацій для досягнення більш чистого повітря і зниження викидів парникових газів від автомобільного транспорту.
Оскільки світ бореться з нагальними екологічними проблемами, рішучі дії щодо збереження природи більше не є добровільними, але обов'язковими для всіх підприємств, які покладаються на природні ресурси. Наші екологічні амбіції в Shell підкріплені послідовну діяльність, спрямовану на відчутні якісні зміни на суші, в повітрі й у воді.
Джерела світлин: депозитарій компанії Shell.