Генеральний менеджер Європейської Асоціації скрапленого газу (Liquid Gas Europe) Єва Абрамюк-Лете (Ewa Abramiuk-Lété) прокоментувала НафтоРинку, яким чином відмова від російського LPG, яку передбачає 12-пакет санкцій ЄС щодо Росії, вплине на європейський ринок.
НафтоРинок: У грудні 2023 року ЄС оголосив про заборону на імпорт російського LPG. Розкажіть, з якої дати трейдери не зможуть ввозити до ЄС скраплений газ з РФ?
Єва Абрамюк-Лете: 18 грудня Рада Європейського Союзу ухвалила дванадцятий пакет обмежувальних заходів у зв'язку з продовженням агресивної війни Росії проти України. Цей новий пакет включає заборону на нові поставки скрапленого газу, що вплине на річний імпорт на суму понад €1 млрд, а існуючі контракти будуть виконуватися на період не більше 12 місяців.
Яка частка російського LPG в структурі імпорту цього продукту до ЄС? Чи було зменшення поставок з РФ в останні роки чи місяці?
Згідно зі статистичним звітом Argus Media European Liquid Gas Statistical Report 2023, на глобальному та регіональних ринках LPG ланцюги поставок — диверсифіковані: у 2022 році 46% імпорту скрапленого газу до ЄС надійшло зі США, 19% — з Північної Африки, 18,4% — з Норвегії і лише 13,4% — з Росії. Щоб надати вам трохи більше контексту, зазначу, що, хоча Росія є одним з найважливіших світових експортерів сировини, її роль у торгівлі скрапленим газом відносно невелика — лише 3% від світових поставок.
Останніми роками ми спостерігали, як поставки російського LPG до ЄС неухильно скорочуються: у 2021 році вони були майже на 40% нижчими від доковідного рівня, а у 2022 році – впали ще на 10%. Деякі традиційні європейські покупці російського скрапленого газу, такі як Польща та Чехія, добровільно зменшили свою залежність від російського імпорту. Зазвичай поставки з Росії здійснюються залізницею, а імпорт до Польщі морським транспортом у 2022 році зріс до історичного максимуму — 1 млн тонн.
Які строки пільгового періоду для поставок російського LPG за контрактами, підписаними до оголошення санкцій? Які обсяги газу, за вашими оцінками, можуть бути ввезені за цими контрактами?
Стаття 1n(18a) пакету санкцій від 18 грудня 2023 року передбачає, що заборона на купівлю/імпорт/передачу російського скрапленого газу «не поширюється на виконання до 20 грудня 2024 року контрактів, укладених до 19 грудня 2023 року, або допоміжних контрактів, необхідних для виконання таких контрактів». Це означає, що вже існуючі імпортні контракти можуть виконуватися до 20 грудня 2024 року.
Щодо обсягів скрапленого газу, який вони включають — ми не маємо достатніх даних, щоб дати оцінку.
Який вплив на ринок прогнозує Асоціація внаслідок відмови від скрапленого газу російського виробництва? На вашу думку, чи зможе ЄС повністю відмовитися від російського скрапленого газу? Назвіть альтернативні джерела поставок, будь ласка.
Оскільки скраплений газ може мати різне походження — він видобувається безпосередньо з надр землі або отримується в результаті переробки сирої нафта, — постачання цього газу не залежить від якогось одного джерела. Ба більше, завдяки тому, що міжнародний ринок скрапленого газу є дуже жвавим, імпорт LPG до Європи є географічно диверсифікованим.
Раптове падіння імпорту LPG з Росії у 2022 році було компенсоване поставками зі США, які в підсумку стали основним постачальником продукту.
Згідно зі статистичним звітом Argus, минулого року левова частка імпорту скрапленого газу до ЄС надходила з США, на другому та третьому місцях за обсягами — Північна Африка та Норвегія. Такий диверсифікований ланцюг поставок був однією з основних сильних сторін європейської галузі LPG і залишиться такою в майбутньому.
Як уникнути потрапляння до країн ЄС сумішей скрапленого газу, які містять частку російського LPG, якщо продукт має документи про виробництво на терміналі, де відбувалося змішування?
Дванадцятий пакет санкцій запроваджує більш жорсткі правила з метою недопущення обходу санкцій. Пакет також запроваджує посилений механізм обміну інформацією, який дозволить краще ідентифікувати судна та суб'єктів, що здійснюють оманливі дії, такі як перевантаження з судна на судно для приховування походження або призначення вантажу, а також маніпуляції з автоматичною ідентифікаційною системою (АІС) під час транспортування російської нафти та нафтопродуктів. АІС — це автоматична система відстеження, яка використовує трансивери на суднах і використовується службами руху суден.
В тіні головного злочинця та агресора поза увагою залишається Білорусь, яка в лютому 2022 р. надала свої території для наступу російських військ на Київ та ракетних атак на міста України. Чи зараз Білорусь продає ЄС свій LPG? Які країни купують цей ресурс та в яких обсягах?
Згідно з річним звітом Польської організації LPG, у 2021 році експорт з Білорусі становив близько 880 тис. тонн. Однак білоруський скраплений газ, а точніше всі нафтопродукти, потрапили під санкції з 2021 року, а отже, згідно зі статистичним звітом Argus Media за 2023 рік, скраплений газ з Білорусі до Європи більше не надходить.