З початку російсько-української війни ORLEN стала стратегічним партнером у постачанні пального. Події в Україні мають суттєвий вплив на європейський ринок пального, особливо на Сході та Балтійському регіоні. НафтоРинок мав можливість спитати генерального директора PC ORLEN Lietuva Радослава Мішталевського про поточний стан та перспективи роботи ключового активу компанії – Мажейкяйського НПЗ.
Скільки нафти переробив Мажейкяйський НПЗ у 2023 році та який план на 2024 рік?
Єдиний нафтопереробний завод у країнах Балтії у 2022 році переробив 8,87 млн тонн сировини. Ми очікуємо, що обсяги переробки у 2023 році не будуть суттєво відрізнятися від результату 2022 року. У 2024 році обсяги повинні бути дуже схожими, але в підсумку залежатимуть від багатьох факторів, таких як макроекономічне середовище, маржа крекінгу (прибутковість переробки), завантаженість механічних установок, постачання сирої нафти і т. д.
Яку нафту купує НПЗ у 2022-2023 роках? Наскільки змінилася логістика поставок за останній рік через санкції, запроваджені з 5 грудня 2022 року?
З початком війни в Україні компанія повністю відмовилася від російської нафти, переорієнтувала технологію виробництва і перейшла на нафту, що видобувається в Саудівській Аравії, Північному морі, США, Північній Африці та інших регіонах. Наразі ми переробляємо нафту сортів Arabian Crudes, WTI, Johan Sverdrup, Brent, Ekofisk, Saharian та інші.
Як змінилася логістика поставок литовських нафтопродуктів в Україну з 2022 року?
До 2022 року природним маршрутом постачання нафтопродуктів з Литви в Україну був залізничний маршрут через Білорусь. Незадовго до російського вторгнення цей маршрут був заблокований через заборону транзиту нафтопродуктів, завантажених у Литві, запроваджену режимом Лукашенка. ORLEN Lietuva перенаправила поставки в Україну довшим маршрутом через Польщу. Крім того, компанія відкрила свої литовські паливні термінали для українських автоцистерн, збільшивши кількість своїх нафтобаз з однієї, що працювала у березні 2022 року, до п’яти, що обслуговують українських клієнтів на сьогоднішній день.
ORLEN Lietuva наразі реалізує інвестиційні програми, спрямовані на збільшення транзитних потужностей залізничної мережі до України. Ми вважаємо, що можливість постачання нафтопродуктів з НПЗ ORLEN Lietuva в Україну, і не лише автомобільного пального, такого як бензин або дизель, а й JET A1, бітуму, скрапленого газу, матиме позитивний вплив на конкурентоспроможність українського ринку, надійність та безпеку поставок.
Який середній вихід світлих нафтопродуктів і яке середньомісячне виробництво бензину, дизельного палива та скрапленого газу?
ORLEN Lietuva переробляє приблизно від 600 тис. т до 880 тис. т сирої нафти щомісяця. Кількість залежить від макроситуації, ринкового попиту, графіку технічного обслуговування та наявності сировини.
З певної частини сирої нафти ми отримуємо наступний кошик продуктів:
- 30% – бензини + скраплений газ;
- 50% – дизпальне + авіакеросин;
- 20% – мазут + бітум.
Звичайно, це лише приблизні цифри, які відрізняються в залежності від типу нафти та способів переробки, але вони дають приблизне уявлення про те, як сира нафта перетворюється на нафтопродукти.
Як розподіляються продажі нафтопродуктів на різних ринках, тобто які обсяги йдуть на внутрішній литовський ринок, в Латвію, Естонію, Польщу, Україну та інші країни?
Внутрішнім ринком збуту продукції ORLEN Lietuva є країни Балтії (Литва – близько 19%, Латвія – близько 10%, Естонія – близько 8%) завдяки розташуванню нафтопереробного заводу та логістичним перевагам. Важливими ринками збуту з кількісної точки зору є також Україна (близько 8%) та Польща (близько 10%). Все інше експортується через морські порти на світові ринки (близько 43%).
Які обсяги продаються за довгостроковими, а які – за спотовими контрактами?
Розподіл контрактів TERM/SPOT варіюється від ринку до ринку. На внутрішніх ринках, таких як Литва, Латвія, Естонія, перевага надається строковим контрактам, оскільки основними нашими клієнтами є роздрібні мережі та великі кінцеві споживачі. Вони надають перевагу стабільності поставок, постійним умовам, графіку поставок і чітким правилам ціноутворення. З іншого боку, на ринку Seaborne ми працюємо переважно зі спотовими контрактами, що зумовлено природою ринку та новими можливостями.
У 2022 році ORLEN оголосив українським клієнтам, що «новачків на борт не беруть», тобто нові клієнти не мали можливості укласти прямий контракт. Однак, наскільки ми розуміємо, тим часом обсяги продажу пального європейським трейдерам, які в подальшому перепродували ці обсяги, в тому числі й українським компаніям, зросли. Яким чином українська компанія може стати новим контрагентом у 2024 році? Це мають бути компанії-трейдери чи кінцеві споживачі (мережа АЗС, промислова компанія тощо)?
Ми розпочали 2022 рік як звичайний рік, уклавши контракти добре відомими в Україні клієнтами. Однак війна змінила ситуацію, і ORLEN Lietuva довелося зіткнутися з новою реальністю продажів в Україні. Створюючи нові маршрути і відкриваючи поставки в країну, яка перебуває в стані війни, ми вважали за краще працювати з перевіреними і надійними клієнтами, з якими ми мали відносини раніше, назвемо їх «старими» клієнтами. Оскільки куплені нафтопродукти перевозилися транзитом через країну Європейського Союзу у вантажівці клієнта, для управління ризиками платежів, митного оформлення та акцизного податку ми запровадили більш сувору процедуру «знай свого клієнта» перед укладенням контракту з новими клієнтами з України.
Ми почали з 10-15 вантажівок на тиждень у березні 2022 року і виросли до 500-600 вантажівок на тиждень у піковий сезон у 2023 році. Ми збільшили нашу пропускну спроможність, а кількість клієнтів зросла. У нас є стандартна процедура, і кожна заявка перевіряється відповідно до правил KYC, і було б неправильно стверджувати, що ми надаємо перевагу якомусь типу клієнта. Ваше твердження про трейдерів, незалежно від реєстрації – європейської чи української – вірне лише з точки зору їх діяльності, що є природним – трейдери заробляють свої гроші, знаходячи ринки, де пропозиція недостатня, але неправильно припускати, що ORLEN Lietuva надає перевагу продажам через трейдера.
Який план продажів палива українським контрагентам на 2024 рік?
Усі плани залежать від ринкового попиту та ціни, і на них можуть впливати логістичні обмеження. Наприклад, блокування польськими водіями українсько-польських пунктів перетину кордону зменшило наші продажі більш ніж удвічі порівняно з щотижневими заявками, які ми отримували від наших клієнтів. Інші нафтопродукти, такі як авіаційне паливо JET A1, скраплений газ, бітум, будуть постачатися з урахуванням можливостей, що виникатимуть, та балансу місцевого попиту. Остаточні обсяги все ще обговорюються між відділом продажів та клієнтами.
НафтоРинок зафіксував, що деякі литовські та латвійські компанії, використовуючи сертифікати якості, видані Мажейкяйським НПЗ, постачали в Україну скраплений газ російського виробництва під виглядом литовського. Як компанія ORLEN боролася з нелегальним постачанням газу в Україну у 2022-2023 роках?
Скраплений газ є дуже нішевим продуктом для ORLEN Lietuva. У 2021 році ми продали в Україну лише близько 19 тис. т скрапленого газу порівняно з 682 тис. т дизельного палива або 265 тис. т бензину. На сьогоднішній день ситуація схожа.
На жаль, є компанії, які використовують тягар війни для отримання вигоди та збільшення прибутку, навіть використовуючи незаконні способи ведення бізнесу. Ми зіткнулися з такою ж ситуацією не тільки з скрапленим газом, але й з моторним пальним. ORLEN Lietuva повністю співпрацює з державними органами України з цього питання і надає всю необхідну комерційну та технічну інформацію щодо транзакцій, щоб запобігти будь-яким випадкам фальсифікації документів у майбутньому.
Як страйки польських перевізників на кордоні з Україною впливають на продаж нафтопродуктів Мажейкяйського НПЗ і групи ORLEN в цілому?
ORLEN Lietuva використовує двоканальний підхід до постачання нафтопродуктів на український ринок, використовуючи як автоцистерни, так і залізничні цистерни. Ці перебої на прикордонних переходах, які особливо впливають на рух вантажівок, безпосередньо впливають на поставки продукції ORLEN Lietuva в Україну. Ми активно стежимо за ситуацією і шукаємо рішення, щоб пом'якшити ці проблеми і забезпечити безперебійне постачання продукції нашим клієнтам.
Спілкувався Олександр Сіренко