Податківці звинувачують відому мережу Avantage7 в ухиленні від сплати податків. Куратор податкової політики в парламенті Данило Гетманцев, посилаючись на сумнівну експертизу, додав, що компанія ритейлера вигадала про тиск з боку ДПС. Телеграм-канал податківців «Дон Кихот» повідомляє, що податкова змушує власників сплатити 500 млн грн в бюджет, з чим ритейлери не погодились. Тепер компанії «Авантажу» знаходяться в ризикових, а роздрібні ліцензії анульовано. НафтоРинок зв’язався з власницею мережі – Наталією Чіріч, щоб дізнатись, який з телеграм каналів бреше, і на яких даних ґрунтується експертна аналітика з податків.

НафтоРинок: Мережа повідомила про анулювання 53 роздрібних ліцензій у вересні, що з цими АЗС тепер, вони працюють?

Наталія Чіріч: В мережі анульовані половина ліцензій, станції зараз стоять третій тиждень. І це не єдиний приклад тиску податкової на групу «Авантаж 7». На одну з нафтобаз прийшли податківці з перевіркою, охоронець попросив почекати, поки приїде керівництво. Ті сказали, що поп’ють кави, а самі написали припис про недопуск на підприємство, і в нас автоматично анулювали ліцензію на зберігання та торгівлю пальним. Ну це ж не про податки, це про блокування роботи групи компаній. Для мене це очевидно.

Дезінформації в ЗМІ про нас дуже багато. Офіційно хочу повідомити, що мережею АЗС Avantage7 з 01.01.2022 р. по 30.09.2023 р. сплачено податків на суму 901 382 419 грн. В той же час, з початку великої війни з 2022 р. в нас проведено 154 фактичні перевірки, працівники служб робили заміри залишків, перевіряли чеки, приїжджали всі рівні податкових - нічого не знайшли крім формальних порушень, які ніяк не впливають на кількість сплачених податків.

В телеграм каналах гуляють яскраві діаграми з рейтингом платників податків серед мереж АЗС. Avantage7 очолює цей список тільки з іншого кінця, хоча, коли я був на комітеті з депутатами Гетманцевим та Железняком злобним неплатником тоді була мережа Prime відомого блогера Льоушкіна. Як ви прокоментуєте ці данні по податках?

Базові речі, про які треба говорити, аналізуючи так звану аналітику: джерело даних (до нас ніхто не звертався, податкова чи банківські установи не можуть передавати цю інформацію третім особам наскільки мені відомо), яка методика розрахунків (є тільки загальні слова), ну і хто за цим стоїть. Почну з останнього. Конкуренція на ринку пального в Україні дуже велика, особливо на роздрібному ринку. Наша стратегія – продавати якісне пальне з мінімальною націнкою, не подобається нашим колегам, які для своїх цілей – знищення конкурентів навіть мають своє об’єднання - Нафтогазову асоціацію.

Ми не зручні, бо, по-перше, ми працюємо в іншому ціновому сегменті, і в нас нема і не було ніколи націнки в 10-15 гривень на літрі, як на зелених станціях. Для довідки, в нас вартість бензину на стелі від лідерів по високих цінах відрізняється на 8 грн! От якщо ці компанії такі правильні, чому від них, від асоціації не чути претензій до своїх же членів, з якими в нас, до прикладу, однакова ціна на газ? Можливо ми просто ставимо НОРМАЛЬНУ націнку, і справа зовсім не в податках?

По-друге, у виконавця замовлень картелю по чорному піару та власне автора списку платників податків якраз в самого третій рік йдуть суди по податках компанії, де він є засновником та підписантом. Скажіть, яка довіра до його так званої «аналітики» може бути у суспільства, у бізнесменів, якщо його компанія звинувачується у махінаціях?

Наведені данні в рейтингу сплачених податків не є інформативними, а розрахунки відбулись з нехтуванням основних принципів бухгалтерського та податкового обліку. Неможна брати абсолютно різні податки з різними методами розрахунку та базою оподаткування, ці податки не є прямими податками до одного проданого літру пального. Неможна їх додавати між собою в абсолютних величинах та поділити те що вийшло на кількість проданих літрів в роздробі – це вам скаже будь-який бухгалтер! При чому там зовсім не уточняється, чи входять в цей розрахунок продажі так званого гурту - те що проходить по касовому апарату як талони і картки, а це може суттєво вплинути на результат. Не можна на підставі цих цифр намалювати яскраву гістограму і заявляти, що хтось краде у держави, або хтось сплачує податків більше ніж інші. Ці розрахунки не несуть ніякої змістового навантаження крім яскравої картинки, або хейту. До речі, ми спробували повторити такий точно розрахунок за другий квартал 2023 і в нас зовсім інші цифри.

Податкове навантаження в мережі АЗС Avantage7 (дані надала компанія)

Податок на прибуток, грн

11 352 151

Податки на заробітну плату, грн:

 

Чер.23

2 028 876

Тра.23

1 985 812

Кві.23

1 888 417

ПДВ

0

Всього податків

17 255 256

Кількість проданих літрів через РРО (квітень-червень 2023 р.)

45 960 670

Кількість сплачених податків на 1 літр, грн

0,4

 

Як на вашу думку треба рахувати, які складові брати в роботу, а які - ні?

Для того щоб вірно проаналізувати треба розглядати кожен податок окремо. Наприклад, якщо ми візьмем податок на прибуток (см. табл., данні взяті з Opendata, відкриті джерела), то вийде, що компанія «Авантаж-7» займає другу позицію по сплаті податків за компанією ОККО, а решта взагалі показали збитковість. Але в такому вигляді офіційна статистика вочевидь не влаштовує замовників. Ще раз нагадаю, націнка на літрі у «Авантаж» і ОККО відрізняється в декілька разів, то хто з нас не поділився прибутком з Державою?

Податки на зарплату у нас десь по середині серед мереж. Проте, на мою думку, якщо розрахунок бази оподаткування ЗП на проданий літр пального менше, ніж у інших, то це скоріше говорить про кращу організацію процесів в компанії, ніж про не сплату податків.

До речі, чому цей показник не розраховується в розрізі кожного товару на АЗС? Наприклад, деякі мережі хвалилися великою кількістю продажу кави, де, нагадаю, рентабельність 300%, то можливо сплачений податок лідерів рейтингу був не тільки з нафтопродуктів? Може це показники магазинів, де рентабельність на товарах, як правило, не менше 50%. В нашій мережі магазини виведено в окрему юридичну одиницю, що свідчить про відсутність даних по податках з цієї юрособи.

Тепер поясню щодо ПДВ. При купівлі основних засобів, або суттєвого збільшення складу збільшується дебетовий ПДВ і може таке статися, що його стане більше ніж використаного в періоді що аналізується, і це лише свідчить, що компанія розвивається, вкладає кошти в бізнес в Україні, державу, вірить в майбутнє нашої країни, створює додаткові робочі місця та сплатила податки наперед, а потім в наступних періодах буде законно його використовувати. Тобто, технічно, держава отримала безвідсотковий кредит від компанії. Це і сталось в нашому випадку. Хіба це злочин?

Для шукачів зради та чорних кішок: компанії мережі є імпортером, і ці ж компанії реалізують пальне в роздріб. Подивіться, як побудовані схеми у колег, чому податкова в них не питає про це посередництво всередині компаній, про продаж талонів та карток через непов’язані юрособи та інші. Я бачу, що на нас тиснуть конкуренти через свої зв’язки у владі: податковій, Уряді та Верховній Раді. Весь ринок спостерігав, як те саме відбувалось з БРСМ перед війною, який був тиск на компанії оператора.

Фінпоказники діяльності компаній ринку пального у 2022 р.*

Компанія

Дохід 2022, млрд грн

Прибуток/Збиток 2022, млн грн

% податкового навантаження

ТОВ «ОККО-Бізнес партнер»

67,29

5577

0,08288

ТОВ «ОККО-Драйв»

9,25

406

0,04389

ТОВ «Авантаж-7»

6,17

113

0,01831

ПП «Укрпалетсистем»

28,97

479

0,01653

ТОВ «Вест Петрол Маркет»

33,7

410

0,01217

ТОВ «Альянс Енерго Трейд»

20,56

207

0,01007

ТОВ «СОКАР Петролеум»

5,84

33

0,00565

ТОВ «Вест Кард»

19,16

75

0,00391

ТОВ «Пейд»

7,32

22

0,00301

ТОВ «Конверс Лінкс»

5,46

14

0,00256

ТОВ «Ексон ЮК»

9,32

16

0,00172

ТОВ «Катма груп»

17,76

30

0,00169

ТОВ «Євроенерготрейд»

22,88

34

0,00149

ТОВ «ВОГ Ресурс»

38,39

-255

-0,00664

ТОВ «Автобансервіс»

9,17

-76

-0,00829

ПАТ НПК «Галичина»

5,92

-144

-0,02432

ТОВ ТД «Сокар Україна»

11,9

-2256

-0,18958

ТОВ «Альянс холдинг»

4,67

-135

-0,28908

ПзІІ «АМІК Україна»

8,5

-3531

-0,41541

* - дані Opendata.

 

Ви кажете про збільшення видаткової частини і відповідно податків – що це за витрати?

В нас йде відбудова об’єктів, які були розтрощені в результаті нападу рашистів – це роздріб та інфраструктура зберігання. Суттєві витрати – це закупівля автотранспорту для перебудування логістики - більше 140 одиниць. Думаю, багато хто з колег на ринку так само збільшив залишки пального на складах у січні-лютому 2023 р., і цей ресурс був дорогим через зовнішню кон’юнктуру. В цілому, якщо покласти ці витрати на оборот компанії, ви побачите, що це весь прибуток за 2022-2023 рр.

5 жовтня Avantage7 всупереч ринку знизила вартість бензину А-95 на АЗС до 49,95 грн/л. Це початок бензинової війни, чи ви щось знаєте про подальший рух ринку та граєте на випередження?

Повторюсь, в нас особливий клієнт – заощадливий, який обирає по суті що купувати: автогаз або бензин. В нас великий досвід в торгівлі LPG і половина мережі - це АГЗП, а 80% продажу – це скраплений газ. На бензині ми встановили мінімальну націнку, співставну з газом (близько 2,5 грн/л - НР), отримали можливість дешевше купити бензин, в нас великий контракт та зобов’язання перед постачальником, якого не цікавить, що в нас анулювали ліцензії – ось і весь фокус. Тому не чекайте від нас однакових результатів з тією ж ОККО в наступних рейтингах, які, я впевнена, вже готуються.

І на моє особисте переконання всі ці данні не можливо відокремити та підрахувати. Тому це все більш схоже на середню температуру по палаті – один помер у іншого 39. Середня 36,6.

Частково роботу мережі паралізовано, що компанії будуть робити далі?

Нема іншого шляху ніж рухатись в правовому полі. Ми вже подали позов на Податкову, та маємо перше позитивне рішення. Будемо звертатись за підтримкою до інших держустанов для належного виконання судового рішення. Звісно, це початок, але я впевнена, що мережа вистоїть.

Спілкувався Олександр Сіренко