Наявність пропозиції фастфуду на заправках – це не лише можливість для оператора ринку отримати додатковий дохід, але і запорука потоку клієнтів. Іншими словами, від асортименту та якості кавових напоїв, сендвічів і хот-догів залежить, скільки станція зможе продавати пального. Як показує світовий досвід, найвищі показники реалізації нафтопродуктів мають мережі АЗС з сильною пропозицією готової їжі та супутніх товарів. Для оператора АЗС є два шляхи розвитку бізнесу громадського харчування: створювати власну концепцію та бренд з нуля і розвивати його або ж залучити партнера, який вже є відомим серед клієнтів. Компанія AMIC ENERGY йде двома паралельними шляхами: в Україні – розвиває власну пропозицію їжі, а в Польщі – активно співпрацює з відомими брендами.
Уподобання поляків
В першій частині статті НафтоРинок докладно дослідив асортимент готової їжі на українських АЗС AMIC ENERGY. Польська мережа розвиває пропозицію фастфуду трохи іншим шляхом, враховуючи особливості ринку та кулінарні уподобання поляків.
Як кажуть в AMIC Polska, поляки вважають, що їхня кухня глибоко вкорінена в культурі нації, і тому ставляться до своїх кулінарних звичок як до елементу національної ідентичності.
«З асортименту продуктів харчування, що пропонуються на автозаправних станціях по всій Польщі, ми бачимо, що польська кухня все ще дуже популярна. На більшості автодорожніх станцій подають традиційні польські страви», – кажуть AMIC Polska.
Що таке традиційна польська кухня?
Щоденне меню поляків складається з кількох культових страв, приготованих за перевіреними рецептами. Часто день починають з бутербродів, які в Польщі називають канапками. Їх їдять на сніданок і як перекус протягом дня. Як основні страви поляки люблять м’ясні котлети, свинячі відбивні та смажену птицю, а також супи, такі як росол, журек (білий борщ), суп-гуляш або фляки, зазначили в компанії.
Дуже популярною стравою також є кнедлики. Існують тисячі рецептів тіста, але в основному це борошно і вода (іноді з додаванням яйця або вареної картоплі) з різними начинками.
Поляки також люблять свої традиційні ковбаски, зроблені з копченого м'яса, приправленого перцем і часником. Їх можна їсти як закуску на бутерброді або смажити. «В ідеалі їх смажать на паличці над багаттям або на грилі під час літніх вечірок в саду. Його запах також буде вести вас вулицями польських міст, оскільки це одна з найпопулярніших страв, що продаються в польських фуд-траках», – розповідають в AMIC ENERGY.
Глобалізація
Однак нові тенденції набирають сили, а в меню польських ресторанів сьогодні – сендвічі, гамбургери, брускети та бурітос. Ці страви стають все більш популярними, оскільки молоді поляки – відкриті до новинок, що приходять з іноземних ринків. Наприклад, усе більше людей обирають здорову або вегетаріанську їжу. Водночас, як зазначають в AMIC Polska, нове покоління любить великі бренди – McDonalds, KFC, Pizza Hut, Burger King, Subway тощо. Також наразі бургери, кебаби і піца домінують на ринку фаст-фуду в Польщі, повідомили в компанії.
Франчайзинг
Намагаючись балансувати між традиційною польською кухнею та новими тенденціями, AMIC Polska налагодила співпрацю з декількома західними мережами фастфуду, в першу чергу – з Subway.
Наразі понад 50% АЗС AMIC в Польщі мають ресторани Subway. Станом на жовтень на станціях Amic працювало 66 закладів, що робить компанію найбільшим оператором франшизи Subway в Польщі. Як відомо, Subway – це один з найпопулярніших світових ресторанних брендів, який продає фірмові сендвічі, врапи (різновид буріто) та салати.
Після успішної співпраці з Subway польська AMIC ENERGY вирішила розширити співпрацю з західними мережами фастфуду. Так наприкінці 2022 року на АЗС компанії з'явилися заклади SBARRO. «Це американський ресторан швидкого харчування, який спеціалізується на піці в нью-йоркському стилі», – сказали в AMIC, додавши, що піцу подають цілою або нарізаною, її можна з’їсти прямо на місці або купити на винос. Також їжу з ресторанів SBARRO можна замовити з доставкою. «Наші піци доставляються за допомогою онлайн-сервісів, таких як Uber та Glovo», – зазначили в компанії.
Піца доступна у трьох розмірах: 30, 35 та 43 см. Меню складається з пепероні, класичної Маргарити, Чотири сири та інших. Унікальною пропозицією SBARRO є так звана фарширована піца. «Це свіжоприготоване тісто, наповнене смачними інгредієнтами – такими як соковита свинина, пепероні, 100%-молочна моцарела та хрусткий бекон всередині», – кажуть в AMIC Polska.
Втім, піца – не єдиний продукт, який пропонує SBARRO. В меню є стромболі з моцарели, загорнутої у свіжоприготоване на місці тісто разом з іншими різноманітними інгредієнтами. Наприклад, з начинкою з італійських сирів, італійських м'ясних нарізок або овочів. Цей рулет подається з соусом, куди можна вмочати шматочки продукту.
Як розповіли в AMIC ENERGY, зараз на її станціях у Польщі працюють п'ять ресторанів SBARRO, причому компанія є єдиним франчайзом цього бренду в країні.
Власна пропозиція
Водночас на АЗС компанії є крамниці AMIC Market та кафе Food Point, де можна придбати хот-доги, польські канапки, запечені сендвічі, бургери, салати, круасани, каву та інше.
Найпопулярнішим продуктом, доступним на всіх АЗС AMIC ENERGY у Польщі, є хот-доги. В цьому польський ринок мало відрізняється від українського. Також дуже популярними є сендвічі з багета, які готують на місці, а також так звані запіканки – відкрита частина багета покрита сиром, білими грибами та іншими інгредієнтами (курка, салямі тощо) зверху, які розігріваються на місці й подаються клієнтам.
Асортимент хот-догів – досить широкий, розповідають в AMIC Polska. Окрім класичного є безліч інших смаків, які змінюються сезонно. Наприклад, мексиканський хот-дог, ялівцевий, з цибулею та беконом, італійський тощо. «Ми запускаємо нові сезонні смаки кожного кварталу року», – зазначили в компанії.
Бургери – менш популярний продукт і наразі доступні лише на кількох станціях AMIC у Польщі. В меню є три різновиди бургерів: з яловичини з чеддером та беконом; зі свинячої відбивної зі свіжими овочами; а також вегетаріанський із веганською буряковою котлетою.
Приготування
Сосиски, бургери та булочки доставляються на АЗС замороженими. «Після розморожування ми розігріваємо сосиски на роликовому грилі – клієнт бачить сосиски на грилі і може вибрати смак. Потім булочка розігрівається в тостері протягом 60 секунд, і після додавання соусу та вкладання сосиски в булочку хот-дог готовий», – розповіли в компанії.
Загалом на приготування хот-дога на станціях AMIC ENERGY у Польщі йде близько 3 хвилин, а бургери готуються за 5 хвилин. Це приблизно відповідає часу приготування цих продуктів на українських заправках компанії, який становить 2 хвилини та 3 хвилини відповідно.
Частка хот-догів і бургерів у структурі продажів їжі з собою на польських АЗС AMIC ENERGY перевищує 20% у всіх регіонах, повідомили в компанії, зазначивши, що особливо високий попит на хот-доги припадає на сезон літніх відпусток та на останній квартал року.
Булочки для хот-догів виготовляються компанією Lantmanen Unibake. Вони виробляються на заводі в Польщі. «У нас є один центральний постачальник, який доставляє їх на всі станції в Польщі», – сказали в AMIC Polska.
На відміну від українського ринку, у Польщі компанія зараз не продає хот-доги у темній булочці. «Темні булочки були доступні в нашому асортименті протягом короткого періоду, але більшість клієнтів обирали білі, тому ми вирішили не продовжувати виробництво темних булочок», – пояснили в AMIC Polska. Водночас в українському офісі компанії НафтоРинку розповіли, що хот-доги в темній булочці купує майже чверть клієнтів.
Постачання сосисок на польські АЗС йдуть від двох виробників, чиї назви компанія не розкриває. Поляки в основному обирають класичні сосиски. «У 2022 році більшість продажів припадала на класичні сосиски, потім йдуть ялівцеві та мексиканські», – розповіли в AMIC Polska.
Програма лояльності
Зазначимо також, що в рамках програми лояльності AMIC Club за покупки харчових продуктів на АЗС компанія нараховує бали, які можна витратити при придбанні продуктів в онлайн-каталозі або обміняти на талони на пальне чи інші товари.
Розрахуватися за продукти на АЗС AMIC Polska клієнти можуть готівкою, банківською карткою або за допомогою системи BLIK. BLIK – це польський спосіб оплати, при якому клієнт вводить код на своєму мобільному телефоні і підтверджує транзакцію за допомогою PIN-коду у своєму банківському мобільному застосунку.