Забезпечення безперебійного постачання техніки у війська – питання номер один. Автопарк інженерних військ – це сукупність гусеничної та автомобільної техніки, як радянського виробництва, так і західних зразків, що постачаються країнами союзниками. Майже вся техніка не нова: радянські зразки в гіршому випадку пам’ятають Брежнєва, в кращому – Горбачьова. Західні зразки хоч і новіші, проте окремі її зразки пам’ятають Міттерана, як от, наприклад, Peugeot P4, що поставлені Францією. Крім того, є третя категорія – це різноманітний зоопарк цивільної техніки, що була мобілізована, придбана меценатами або за власний кошт військовослужбовців: автомобілі підвищеної прохідності, вантажівки, автобуси тощо. Все з вищезазначеного треба аби їздило і виконувало задачі, яких сиплеться дедалі більше. Ремонт – справа, що вимагає концентрації часу, ресурсів і, як в нашому випадку, везіння.

«Де ми?»

В нас лише дві причини написання цього тексту: дяка та досвід. Ми безмежно вдячні за підтримку. Крім добрих слів на добрі справи потрібні кошти, яких від кількості запитів нині не завжди вистачає. Цінуємо і дякуємо всім хто донатив протягом всього цього тексту. З досвідом, це як завести кота: ніколи не знаєш який і коли він прийде в твоє життя. Як і завжди, ми хочемо ділитись знаннями та досвідом в деталях, бо знаємо, що й цей, назвемо його – огляд, буде взято на озброєння іншими. Польові ремонти в фронтовій зоні – найбільш потрібний сервіс, бо більшість того «Бе У» автозоопарку потребує кваліфікованих робіт. «Де ми і де мобільна СТО», цокотіли незручні питання в голові, але не лякали з огляду на на-дцяту відправлену тачку або посилку на фронт.

Отже, в нашому інженерному батальйоні за сприяння керівництва бригади вирішили реалізувати проект зі створення мобільної СТО для забезпечення оперативного відновлення техніки у місцях виконання завдань. Збором коштів займались представники БФ «Лазар» (проєкт Car For Army). Координатором проекту виступило видання НафтоРинок, а постачальником запчастин ТОВ «ЛЮКСТРАНСАВТО» (професійна та надійна команда двічі переселенців з Лисичанську. Володя Денисенко та Артем Ляховець, вже рік допомагають із запчастинами військовим, тим самим наближають звільнення не тільки «ЛІНІКа», а й «ЛІСПІ»).

Забезпечення пальним при перегонці в ППД – взяла на себе мережа АЗС «БРСМ-Нафта» (сорі, ми самі не знали, що в «мерсі» такий великий бак. Ваш дизель – ідеальний, чому БРСМ не в тендерах на поставку МО?). Левову частку бюджету на реалізацію проекту було виділено ГК Geo-Alliance, що займається видобутком та переробкою вуглеводнів на Полтавщині.

Решту виділили журналісти НафтоРинку та благодійники, які здебільшого є представниками нафтогазового комплексу, а саме: Євген Палєнка, Віталій Радченко, Олександр Ватажишин, Сергій Єрмаков, Ярослав Старовойтенко,  Оксана Хомей, Наталя Плєханова, Ярослав Маркін, Оксана та Вікторія Шадманови, Надія Мануліч-Манукян, Володимир Бужан, Юрій Агеєв, Вероніка Гадяцька, Андрій Хоптяр, Ольга Дроботюк, Олена Мостицька, Ірина Олексієнко, Анастасія Кошпармак, Максим Дергачов,  Ельзара Зінабадінова, Нікіта Корсун, Олександр Жиляєв, Ольга Шихалієва, Богдана Гордієнко, Андріан Прокіп, Ірина Бікус, Тарас Диндин, Аліна Пачева, Юлія Зарубіна, Галина Дольник, Віктор Бушиков, та інші, яких не вдалось ідентифікувати через анонімний формат переказу. Дякуємо. Кожен донат був важливий.

Реалізація проекту, включно з етапом збору коштів – 75 днів. Забігаємо наперед, строк можна скоротити втричі. Кінцева вартість –  близько 450 тис. грн.  Етапи:

 1. Вибір/придбання автомобіля;
 2. Визначення конфігурації;
 3. Ремонт і відвантаження.

Досвіду реалізації подібних проектів в Збройних Силах України вистачає, проте для нашого батальйону і бригади ця машина стала першою, тому дивились, як роблять інші і повторювали з кореляцією на наші задачі і техніку, що буде обслуговуватись мобільною СТО.

Перш за все шукали високопрохідне шасі, проте виявилось, що найдешевші мікроавтобуси на довгій базі та у форматі 4х4 коштують в діапазоні €15-35 тис., що автоматично означало, що ми не потягнемо такі витрати. Було вирішено  обмежитись звичайним мікроавтобусом з довгою базою. У фонді «Лазар» запропонували наявний на базі у Львові Mercedes Sprinter 2012 року з підтвердженим пробігом до 300 тис. км. Техніки батальйону виїхали у відрядження у м. Львів оглянули автомобіль і дали добро Фонду на закупівлю. Резюме техніків - технічний стан задовільний, проте машина була після ДТП (відновлена в кустарних умовах) і потребувала серйозних робіт по кузову і переобладнанню салону.

Загальні характеристики автобуса:

Модель

Mercedes-Benz Sprinter

Тип

Автофургон

Вантажопідйомність, кг

3500

Рік випуску, р

2012

Пробіг, км

290 985

Автошини

225/65 R16C

Двигун, л

Дизель 2.1

Кількість місць:

2+3

Список інструментів/обладнання, що було встановлено в автомобіль:

Назва

Характеристики

Шафа для майстерень VOREL (на колесах)

6 шухляд, 177 інст.

Шафа для майстерень SHTOR (на колесах)

6 шухляд, 302 інст.

Набір інструменту ¾ ST3420

20 шт.

Компресор електро-мережевий 230В YATO

1,5 кВт тиск <8 бар, подача повітря - 188л/хв, ресивер - 50л

Прес гідравлічний

18 т

Радіально-свердлильний верстат настільний 230В

0,35 кВт JET для свердл  <13 мм, 5 швидкостей

Багатофункційний пневмоінструмент VOREL

¼” 18 000 об/хв, P = 0.62 Мпа, 170 л/хв.

Шуруповерт-дриль ударний акумуляторний Li-ion YATO

V=18 B, крутн. Мом.. – 40 Нм, 2 Агод., патрон – <13 мм

Шліфмашина кутова акумуляторна Li-ion YATO

V=18 В, 2 Агод, для диска Ø = 125 мм, з зарядним пристроєм

Гайковерт ударний пневматичний YATO

Квадрат ½” F =850 Nm, тиск – 6-8 бар. При 119 л/хв.

Домкрат пневматичний професійний  JP-3PRO

4,2т

Тиски слюсарні чавунні поворотні

6 “150 мм

Генератор бензиновий з електричним запуском

3,1 кВТ

Пуско-зарядний пристрій

12-24V, 12A,75A,/12V, цифрова панель LED

Провід прикурювання

1000A, 6 м

Шліфмашина кутова (болгарка)

1000W, D – 125 мм, 12 000 об./хв.

Дриль ударний

1000W, 0 – 3000 об./хв. 1,5 -13 мм

Знімач підшипників

Трьохзахватний, 150 мм

Кувалда

5000г, гумова ручка (фіберглас)

Бензопила STIHL 250

Ш - 35 см, має запасні шини, цеп, напильник тощо.

 

Здобутий досвід

Вибір автомобілю був зумовлений перш за все пропозицією, що надійшла від Фонду «Лазар». У наявності партнерів Фонду був автомобіль, що стояв на стоянці у м. Львів. Ціна була визначена на рівні €5 тис. Наразі в Європі доволі важко знайти Mercedes-Benz Sprinter 2012 р. на довгій базі за такі гроші. Проте низька ціна закупівлі «компенсувалась» витратами на кузовні роботи по автомобілю.

Зі сторони СТО виконували наступні роботи:

 1. Рихтовка кузову (розбирання, збирання, ремонт бамперів/елементів пластику на кузові, ремонт передніх фар, заміна задніх фар);
 2. Фарбування;
 3. Заміна водійського крісла;
 4. Переробка салону (обшивка, роботи по зварці столів для установки агрегатів, проведення кабелів/розеток/світлових стрічок);
 5. Заміна мастила;
 6. Підбір та встановлення ряду крісел в салон;
 7.  Монтаж обладнання на столи для роботи мобільного СТО.

До ключових проблем варто віднести низьку виконавчу дисципліну працівників столичного СТО, що суттєво порушували строки виконання робіт, вводили в оману, як представників Фонду «Лазар», НафтоРинку, так і представників нашого батальйону щодо готовності автомобіля до прийому-здачі та загалом необхідно відзначити низьку якість роботи.

Пост-фактом виявилась невідповідність виконання робіт по обслуговуванню двигуна, які були виявлені під час контрольної розборки двигуна вже в боксі нашого батальйону. Загалом, робота СТО в м. Київ відзначена на оцінку «5» по 12-бальній шкалі. За фактом цієї співпраці, Фонд «Лазар» зупиняє роботу з цим СТО. За виявленими порушеннями та обманом, майстри СТО мають виплатити компенсацію Фонду.

Станом на зараз машина готується на виїзд: була замінена резина, продовжуються роботи по доведенню двигуна до технічно бездоганного стану і загалом доведенню машини до вимог екіпажу.

Висновки:

 1. Купуйте машини технічно справні, як по кузову, так і по двигуну/ходовій/ключовим агрегатам. Власне, це буде дорого, але  максимально пришвидшить процес від купівлі до здачі в експлуатацію;
 2. У разі дефіциту фінансового ресурсу, як у нашому випадку, та , як результат, купівлі битого автомобіля, старайтесь проводити сервіс лише на перевірених СТО – у разі проблем, у Вас, як у третьої сторони, не буде майже ніяких інструментів впливу на неадекватних підрядників. В нашому випадку, були люди, які мають мало поваги до військових, і працювали за принципом «Машина їде в одну сторону», або «А шо Ви хотіли, щоб якість була, як на цивільних автомобілях?»;
 3. НЕ ПЛАТІТЬ ГРОШІ ЗА РОБОТУ НАПЕРЕД (ми припустились цієї помилки, сподіваючись на пришвидшення робіт);
 4. Mercedes-Benz Sprinter – класна автомобільна база. Тут є декілька аспектів. Автомобіль сам по собі надійний і динамічний. Автомобіль доступний в обслуговування – майже всі запчастини доступні, як по ціні, так і по наявності на ринку. Приклад: за комплект задньої оптики заплатили лише 1600 грн (Тайвань).
 5. Загалом всі в очікуванні її активної експлуатації. Машина буде дообладнана інструментом, можливо якось перероблена за фактом експлуатації її новим екіпажем, що складається с кращих майстрів батальйону. Все покаже практика експлуатації і ми цим досвідом поділимось.

Дякуємо Фонду «Лазар», нашим меценатам з «Гео-Альянс», колегам, друзям, людям, які нас підтримували і помагали фінансами,  запчастинами та агрегатами, корисними порадами. Машина стане в нагоді і дозволить максимально швидко повертати у стрій пошкоджену техніку саперів.