Мережа АЗК WOG – лідер із системного впровадження екологічних ініціатив, що сприяють глобальному руху в бік сталого розвитку. Сталий розвиток, або sustainable development, – це коли ви дієте у спосіб, що забезпечує життєдіяльність не лише сьогоднішнього покоління, але й майбутніх – ще ненароджених. Такий підхід уособлює бережливе використання ресурсів і утримання від дій, що шкодять навколишньому середовищу. Досить дивно звучить теза про «сталість» на WOG як одному з найбільших приватних операторів АЗС, із мільйонами літрів проливів бензину і дизелю на рік. Проте таке можливо, і НафтоРинок пояснить чому
У людей є мрія – жити в чистому середовищі. Михайло Жванецький казав: «Є мрія? Біжи до неї! Не виходить? Іди до своєї мрії. Не можеш іти – повзи. Не можеш повзти? Ляж і лежи в напрямку мрії». Мережі АЗС здебільшого декларують мрію про чисте довкілля і… лежать в її напрямку. Але є й ті, що вийшли з нерухомого стану і по-пластунськи рухаються в бік еконейтрального бізнесу – наприклад Shell, що до 2050 р. планує мати нульові викиди CО2. Інші крупні світові мережі та їхні материнські нафтогазові гіганти також беруть екологічний курс. З ними Бог! А з нами ще й WOG.
У 2020 р. мережа АЗК WOG запустила цілу низку важливих проєктів у сфері ощадливого використання різноманітних ресурсів, була створена ЕКО‑платформа «До природи з добром». Ця ініціатива наразі складається з чотирьох основних напрямів.
Компанія для реалізації амбітних екоініціатив увійшла у партнерство з цілою низкою організацій. Відзначимо, що така співпраця вигідна всім учасникам. Як було згадано, з 1 т відходів утворюється 500 л біогумусу. Це ліквідний продукт, що використовується як органічне добриво для розсади, саду, газону, кімнатних рослин, збільшуючи урожайність сільгоспземель на 30-40%.
Якщо говорити про інші типи переробки та сортування сміття, то це приклад не лише екопідходу, а й справжнього lean-виробництва, з яким НР часто стикається у сегменті видобутку нафти і газу. Lean production – концепція управління виробничим підприємством, заснована на постійному прагненні підприємства до усунення всіх видів втрат.
Друге життя
Баки, які можна побачити на заправках мережі, призначені для роздільного збору пластику, скла та паперу. Вони позначені різними кольорами та спеціальними символами згідно з міжнародною класифікацію. Важливо, що їх вивозять окремим транспортом та доставляють саме до спеціалізованих пунктів переробки. Завдяки цьому «друге життя» отримують вироби з паперу та скла (вони переробляються на аналогічну нову продукцію). З пластику (HDPE, LDPE, PP) виготовляють одноразовий посуд, харчові контейнери, пакети, пакування для продуктів, шприци, оздоблювальні матеріали та ін. Але нас у цьому контексті цікавлять саме відходи паперу. Як уже було згадано, мережа WOG транспортує кавову гущу на виробничі потужності Blue Ocean Solutions, яка в подальшому виробляє екопідстаканники, трубочки й у майбутньому – кришечки для кавових стаканчиків. Важливо зазначити, що, крім кавової гущі, у виробництві екопідстаканників також використовується макулатура у співвідношенні 3:7. Відповідно при збільшенні кількості спеціальних баків у мережі ростимуть і об’єми збору вторинного ресурсу, що потенційно можна використовувати у виробництві, а це, зі свого боку, ще краще вплине на економіку кавового бізнесу у форматі «еко».
Якщо говорити про батарейки, то оплачувати переробку зібраних відходів WOG планує за європейською моделлю: з продажів нових батарейок фінансуватиме переробку старих. Мережа залучила до інвестицій також основних постачальників, які продають у WOG свої батарейки, – бренди Panasonic, Duracell та GP. Колаборація постачальників із ритейлером очікує зібрати до трьох тонн батарейок.
Відзначимо, що на заводі GreenWEEE в Румунії батарейки проходять спеціальну сортувальну лінію та діляться на вісім типів відповідно до хімічного складу. Сольові, алкалінові та цинк-карбонові переробляються безпосередньо на GreenWEEE, а решта – з умістом кадмію, літію, ртуті тощо – відправляються на переробку до заводу Accurec у Німеччині. Таким чином 100% усієї маси батарейок повертається з метою подальшого використання для виробництва нових товарів та корисних речей.
Пофарбовані метою
Ми впевнені: це тільки початок. ЕКО вже не стільки модний, скільки обов’язковий. І чим більше ритейлерів у країні долучаться до цього руху, тим швидше життя майбутніх поколінь буде можливим, скажімо, без сортування сміття.
Ну а WOG – це не просто компанія, що прагне буде «зеленою» не за кольором, а за суттю, але, насамперед, мережа, що робить «екопоступ» вигідним із комерційного боку. А це означає, що й інші мережі скоро перейдуть на відповідний формат роботи. Але (НР це зафіксував) першим оператором, що діяв системно, став WOG.