«Неможливо однією рукою допомагати Україні, а іншою – тиснути руку путіну. Так ми не переможемо росію. Ми – всі ті, хто захищає не тільки Україну, а Україну, яка захищає всі демократичні країни, в які путін може піти далі»

Президент України Володимир Зеленський в інтерв'ю виданню The Philadelphia Inquirer, липень 2024 р.

Європейські трейдери експортують в Україну російський скраплений газ (LPG). Про це йдеться у досліджені НафтоРинку, що включає аналіз даних експорту російського скрапленого вуглеводневого газу (LPG), порівняння цін зовнішнього та внутрішнього ринку, джерел постачання пропан-бутану до України та опитування трейдерів.

Експорт з росії

Експорт скрапленого газу з росії залізницею зменшився на 115 тис. т до 1190 тис. т протягом січня-квітня 2024 р. (–8.8%), порівняно з обсягами за аналогічний період 2023 р. Постачання до країн ЄС зменшилося на 275 тис. т до 670 тис. т протягом січня-квітня 2024 р., порівняно з 945 тис. т за січень-квітень 2023 р., після введення Єврокомісією часткової заборони імпорту російського LPG у грудні 2023 р. (санкції передбачають пільговий період постачання терміном 1 рік для власників довгострокових контрактів).

Проте географія експорту до сусідніх країн каже про появу нових механізмів легалізації російського продукту в країнах ЄС і ризики його подальшого постачання до України з документами «виробництва країн ЄС». Під сумнів попадає навіть ресурс з паспортом нідерландського походження з регіону ARA: експорт скрапленого газу виробництва «Сібуру» з Тобольську в Нідерланди продовжується, хоча й зменшився майже вдвічі до 160 тис. т, порівняно з 308,4 тис. т протягом січня-квітня 2023 р. Після доставки залізницею з російських заводів до порту Усть-Луга газ прямує морськими газовозами до портів Нідерландів, а далі з великою ймовірністю потрапляє з європейськими документами на польські ГНС для повторного міксу з російським LPG у правильній пропорції (51/49) для відправки до України.

LPG Exports from Russia by Railroad, thousand tons

Європейське товариство...

Надходження прямих залізничних партій з росії до Польщі (країна – найбільший споживач російського LPG в ЄС і водночас перший за обсягами експортер до України) зменшилися на 99 тис. т до 363 тис. т за чотири місяці 2024 р. Відвантаження до Латвії зменшилися на 42,6 тис. т до 89,2 тис. т, а в Литву, напроти, зросли на 2,2 тис. т до 22,2 тис. т. При цьому, імпорт газу в Україну з балтійських ГНС показує активне зростання навесні та влітку 2024 р.

У Чорноморському регіоні до 17 тис. т зросло постачання ресурсу Оренбурзького ГПЗ «Газпрому» до порту Кавказ у Керченській протоці з подальшим транзитом до портів Болгарії, порівняно з 8,7 тис. т протягом січня-квітня 2024 р. Крім цього, каналом для газпромівського газу в Європу у 2024 році може стати кандидат на членство на вступ до ЄС – Албанія, куди ресурс Сургутського ЗСК та Сосногорівського ГПЗ доставляється з морських терміналів у Темрюку – 28,7 тис. т, порівняно 2,7 тис. т за чотири місяці 2023 р. Легалізувати в ЄС такий ресурс можна за допомогою фізичного замішування та підміни документів на терміналах сусідніх країн, або при операціях STS. Крім того, на 8 тис. т до 45 тис. т LPG зросло постачання з краснодарських терміналів в Тамані та Темрюку до Туреччини, яка є крупним хабом перевантаження LPG з багатьох країн світу, включно з Україною.

LPG Exports from Russia by Railroad, January-April 2024, thousand tons

... і друзі терориста

Падіння експорту до ЄС, частково компенсовані відвантаженням у дружні з країною терористом країни Азії на кшталт Китаю, Афганістану, Киргизстану та ін. Найбільше зростання експорту LPG з рф відбулося в білорусі – на 76,9 тис. т до 132,1 тис. т. Відкинемо припущення про зростання білорусами споживання пропан-бутану як сумнівне, з огляду на наявність у білорусів власних потужних виробників: Мозирського, Новополоцького НПЗ та Речицького ГПЗ, які нині експортують газ переважно в бік росії, а далі до азійських країн. Вочевидь, відбувається подальший експорт газу до ЄС автотранспортом, що підкріплюється географією пунктів зливу російського LPG в Білорусі. У п’ять раз, до 52,9 тис. т, збільшився імпорт відвантаженням на прикордонну з Польщею залізничну станцією Свіслоч. Водночас експорт російського LPG до Польщі через цю станцію зменшився вдвічі до 32,4 тис. т, порівняно з 68 тис. т за січень-квітень 2023 р. Також, на 9,4 тис. т до 26,3 тис. т зросло постачання на станцію розташування білоруського експортного LPG-терміналу «ЗападТрансЕкспедиція» (ст. Лищіци, брестського району рб на кордоні з Польщею).

Імпорт в Україну

Україна зменшила імпорт LPG на 8,3% до 252,7 тис. т протягом січня-квітня 2024 року, порівняно з аналогічним періодом 2023 р. До 40,6% скрапленого газу потрапили в Україну з дозволеним Енергетичною митницею походженням суміші пропан-бутану «Країн ЄС». З таким пакетом документів імпортери розмитнюють, як LPG відвантажений безпосередньо на НПЗ ЄС – наприклад чеський НПЗ Unipetrol компанії Orlen, або словацький Slovnaft угорської Mol, так і ресурс «виробників», які замішують різні фракції на терміналах перевалки російського LPG штибу польських Barter у м. Сокулка, Baltykgaz в с. Наревка, Bialchem в районі найбільшої залізничної станції отримання російського LPG в Польщі Малашевичі, та перевалки автомобільних партій на ГНП Pakar. Ціни придбання газу з цих східних базисів Польщі зазвичай є найнижчими на ринку, і за розрахунками трейдерів неможливі за умови доставки реального не російського продукту.

Реверс Польщі

Найбільш показові зміни в структурі походження імпортного в постачанні з Польщі: обсяг становить 32,5% імпорту, порівняно з 50,2% протягом січня-квітня 2023 р. Надходження з документами про походження «Країн ЄС» збільшилися з 2,8 тис. т минулого року до 63,2 тис. т за чотири місяці 2024 р. При цьому, з невідомих причини у 2024 році в Україну взагалі не надходив газ сертифікатами про походження «Польщі», порівняно з 58 тис. т за січень-квітень 2024 р. Також, до 5,8 тис. т, порівняно з 52,5 тис. т за січень-квітень 2023 р., зменшилося надходження казахстанського ресурсу, після викриття схеми з постачання газу Оренбурзького ГПЗ Газпрому під виглядом казахстанського ресурсу. Зараз до України надходить газ за угодами з трейдерами, які дійсно мають казахстанский LPG.

Declared Countries of Origin of Imported LPG from Poland, thd t

Здебільшого постачання сумнівного газу здійснюється автомобільними партіями, але отримувачі залізних партій також не застраховані від придбання «європейської суміші», особливо, коли газ пропонується вже на кордоні України. Наприклад, 5,9 тис. т з 11,3 тис. т ресурсу експортованих компанією Glob Terminal в Україну у січні-квітні мають походження країн ЄС. Компанія є крупним гравцем польського ринку і оперує, як ресурсом з морських терміналів Польщі, так і водночас є власником крупного LPG-хабу перевантаження російського LPG в районі залізничного переїзду Мамоново (росія) – Бранєво (Польща) на півночі Польщі.

Експорт LPG з РФ та імпорт в Україну по базисах, січень-квітень 2024 р., тис. т

КраїнаБазисЕкспорт з росіїІмпорт в Україну 
PolandMalaszewicze (PL)14419,4
PolandBraniewo (PL)92,90
PolandKuznica (PL)76,416
PolandSiemianowka (PL)32,42,1
PolandSkandawa (PL)16,80
LatviaDaugavpils (LV)44,80,2
LatviaBolderaja (LV)/Riga35,24,7
LatviaOlaine (LV)/Riga5,90
LatviaValmiera (LV)3,30
LithuaniaMarijampole (LT)9,60
LithuaniaTelsiai (LT)5,90
LithuaniaPaneriai (LT)/Vilnius5,12,7
LithuaniaMazeikiai (LT)1,69
LithuaniaJuodeikiu (LT)09,1
Разом473,963,1

Declared Countries of Origin of Imported LPG from Slovakia and Hungary, thd t

На жаль, приклад постачання ресурсу «Сібуру» в регіон ARA, показує що будь-який продукт може мати частку російського походження, враховуючи досягнення «цінового дна» російським LPG на внутрішньому ринку рф. З позитивного – це результат тиску на агресора, що призвів до низької ціни і до певної міри токсичності продукції рф. Так, ціни на газ в росії наприкінці травня 2024 коливалися в межах від 10 тис. руб (до $100/т без ПДВ) у віддалених від європейської частини росії до 25-30 тис. руб ($235-280/т без ПДВ) в прикордонних з білоруссю регіонах. За останні роки, дешевше російський газ коштував лише у часи кризи на тлі пандемії Covid-19.

LPG Imports to Ukraine by Rail, January - April 2024, thd t

Балтійський бальзам

В контектсі постачань з Литви існують суперечності, оскільки в країні працює крупний Мажекяйський НПЗ компанії Orlen, яка за прямими контрактами продала українським 9,7 тис. т з 32,4 тис. т всіх відвантажень з Литви з початку 2024 р. Іншу частину в Україну продають локальні трейдери з місцевих ГНС та ГНП: як з документами походження Литви, так і згаданих «Країн ЄС».

Declared Countries of Origin of Imported LPG from Lithuania, thd t

Також, не варто виключати вже відпрацьованої поляками схеми з псевдо виробництвом. На захист балтійських трейдерів варто зазначити, частина газу купується і відвантажується з офіційно акредитованих/орендованих Orlen сховищ. Однак трапляються продажі за базисами, куди постачається тільки російський газ.

Declared Countries of Origin of Imported LPG from Latvia, thd t

Своєю чергою, доволі показове зниження в сім разів до 5,9 тис. т, порівняно з 41,9 тис. т протягом січня-квітня 2023 р., надходжень газу до України з Латвії, яка не має власної переробки. Нагадаємо, що за аналогічний періоди росія зменшила експорт LPG в Латвію на 42,6 тис. т до 89,2 тис. т.

LPG Imports to Ukraine by Road, January - April 2024, thd t

Митниця дає добро

Питання постачання газу наземним транспортом вимагає чіткого механізму визначення реального виробника та походження суміші пропан-бутану. Можливість набуття статусу виробника логістичним підприємством у країнах ЄС, заламало останні обмеження щодо контролю походження імпортних нафтопродуктів від жовтня 2023 р. Щонайменше фільтрування сумнівних партій походження «Країн ЄС» можливе за рахунок місця виробництва зазначеного у сертифікаті про походження і факту наявності переробки сировини.

Більш складного та методичного підходу вимагає контроль постачання річковим та морським транспортом. В 2024 році в 2-3 рази зросло надходження газу на Дунайські перевалки, до 54,2 тис. т за чотири місяці 2024 р. Першоджерелами сумішей LPG є такі країни, як США, Алжир, Єгипет, та Румунія. Проте, за словами імпортерів враховуючи експорт росією LPG до Туреччини (навіть з Усть-Луги – порти в Балтійському морі), Болгарії, та ін., трейдери мають інструменти для легалізації дешевого російського газу.

LPG Supplies to the Danube Ports in January-April 2024, thd t

Наприклад, коли морське судно, яке прямує до України до цього у нейтральних водах здійснює перевантаження або змішування продукції з інших газовозів з подальшим заходом до портів для оформлення правильного пакету документів з точки відвантаження з відповідною інфраструктурою. В даному випадку потрібен детальний контроль навігації морських газовозів та верифікація експортних декларацій й паспортів виробників при розмитнені.

Declared Countries of Origin of Imported LPG Supplies by River, thd t

Не опускати руки

Аналітикою, інсайдами, буквами та цифрами вже майже півтора роки НафтоРинок намагається донести до трейдерів та влади очевидні речі, що фінансування російського тероризму вбиває українців. Гроші, які імпортер переказав компанії в умовному Малашевичі – це валюта, за яку клята кацапня купить ще з десяток шахедів, що прилетять вночі по вашій же нафтобазі чи ГНС, або наробить ще гіршої біди.

Щось в нас вийшло змінити, можливо наші записки, які прочитали в Міненерго, Парламенті, ОП, СБУ, РНБО й десь ще -  стали гарантованим приводом «обілетити» порушника замість того, щоб припинити його діяльність. Не вийшло, на нашу думку головного: НЕ БУЛО НІ ОДНОГО ПУБЛІЧНОГО ПОКАРАННЯ. Безкарність, як компаній, так і окремих персонажів, породила тисячі постачань російського пального до воюючої України. Висновки робіть самі: й нині, на третій рік війни, працюють компанії «задвіжки труби Медведчука» (навіть ходять на державні тендери), спокійно працює (але ми впевнені, що погано спить) рекордсмен з постачання «газпромівського» LPG з Оренбургу до України у 2022-2023 рр., а Енергетична митниця раз на півроку розважає ринок гуморесками: то вітає «з першими кроками в боротьбі», то робить заяви про «100% подолання російських постачань», то анонсує «фінальний удар». Всі звитяжно однією рукою борються, а іншою дають можливість окупанту заробляти. Все як і казав Зеленський.

#nonrussianorigin