За останні два роки український ринок AdBlue пережив серйозну трансформацію. Країна поступово знижує свою колись повну залежність від імпорту за рахунок власного виробництва. Серед чотирьох українських компаній, які вже отримали ліцензію на виготовлення AdBlue від Асоціації автомобільної промисловості Німеччини (VDA),  –  «ТІЗ-Карбогаз». Маючи великий досвід виробництва обладнання для зберігання та перевезень СО2, інженери компанії спроєктували власний завод із випуску сечовини у Львівській обл., де побував НафтоРинок.  

До ідеї власного виробництва AdBlue «ТІЗ-Карбогаз» йшла поступово. Спочатку компанія купувала його як споживач для свого автопарку. Згодом почала імпортувати продукт із Литви і Польщі гуртовими партіями і продавати на українському ринку. Останнім етапом стало спорудження в селі Мурованому піді Львовом заводу максимальною потужністю виробництва 2 тис. т/міс. та отримання ліцензії німецької Асоціації автомобільної промисловості (VDA), яка володіє правами на торговельну марку AdBlue. Наразі компанія виготовляє приблизно 400 т реагенту на місяць.

Довідка Нафторинку

Компанія «ТІЗ-Карбогаз» заснована в 2005 р. Спочатку її основним видом діяльності був імпорт до України діоксиду вуглецю. З часом фірма почала виробляти обладнання для зберігання СО2 і встановлювати його своїм клієнтам  –  переважно на пивзаводи або в теплиці. На даний час «ТІЗ-Карбогаз» є одним із найбільших трейдерів на ринку СО2 та всіх можливих його застосувань, а також єдиним в Україні виробником цистерн для зберігання та транспортування діоксиду вуглецю. Як відомо, вуглекислий газ зберігається охолодженим та під високим тиском і використовується для виробництва газованих напоїв, підвищення врожайності різноманітних культур у тепличних господарствах та заморозки продуктів харчування. Клієнтами «ТІЗ-Карбогаз» є такі крупні компанії, як «Сандора» (PepsiCo), пивоварні «Оболонь», «Микулинецький Бровар», «Полтавпиво», виробники води «Свалявські мінеральні води», «Шаянські мінеральні води» тощо. Не менш пріоритетним напрямом діяльності підприємства є виробництво та продаж «сухого льоду» на політайзері власної розробки та кріогенний бластинг.

Виробництво

Як кажуть у компанії, запускати виробництво реагенту почали в 2020 р. Причому самостійно спроєктували, виготовили і змонтували значну кількість необхідного обладнання. «У нас є висококваліфіковані інженери, які це зробили. Звісно, до того вони відвідували спеціалізовані виставки в Європі, вивчали тему. Коли інспектор VDA побачив наше обладнання, він був дещо вражений, адже воно унікальне»,  –  розповідає керівник напряму AdBlue Tizinox Богдан Шемелиниць.

Ліцензію VDA на виготовлення AdBlue «ТІЗ-Карбогаз» отримала в червні 2021 р., і тепер випускає сечовину під торговельною маркою TIZINOX. Наявність ліцензії VDA засвідчує, що продукт відповідає міжнародному стандарту ISO 22241. «Кожна партія продукції TIZINOX, що виробляється на ПП «ТІЗ-Карбогаз», проходить серйозний процес контролю якості на всіх етапах виготовлення та постачається до кінцевого споживача після повних досліджень, які вимагає стандарт ISO 22241»,  –  підкреслюють у компанії.

Довідка Нафторинку

Рідина для очищення дизельних вихлопних газів у США відома як Diesel exhaust fluid (DEF), а в Європі – як AUS 32 і продається під назвою AdBlue. Правами на торговельну марку AdBlue володіє Асоціація автомобільної промисловості Німеччини (VDA). Ця рідина використовується для зменшення кількості оксидів азоту у вихлопних газах дизельного двигуна автомобілями з системою вибіркової каталітичної нейтралізації (SCR). Нею обладнані усі вантажівки, що відповідають стандартам Євро-4,  Євро-5 та Євро-6, а також легкові авто стандарту Євро-6.

Контроль якості

Готуючись» до виготовлення AdBlue, «ТІЗ-Карбогаз» побудувала надійну та сучасну систему контролю якості, зокрема створила власну лабораторію, яка відповідно до стандартів VDA аналізує сировину та готову продукцію. «Контроль побудований таким чином. Спочатку триступеневий аналіз якості води, який проводиться щодня перед початком виробничого процесу,  –  розповідає хімік-лаборант компанії “ТІЗ-Карбогаз” Соломія Нестерівська.  –  Показники води перевіряє власна лабораторія компанії, а спеціалізована проводить референтний аналіз деіонізованої води перед кожною партією виробництва продукту TIZINOX». Окремо при отриманні кожної партії аналізується якість сировини  –  карбаміду марки А, зазначає пані Нестерівська.

Реагент TIZINOX (AdBlue), відповідно до самостійно розробленого компанією технологічного процесу, виготовляється в два етапи. На першому в реакторі отримується «сирий продукт», якість якого контролюється. Якщо показники «сирого продукту» відповідають нормам, запускається завершальний процес виробництва, в результаті якого отримується готовий до використання в автомобілях продукт – AdBlue. Для того, щоб характеристики цього продукту повністю відповідали паспортним даним, проводяться двоступеневі ретельні дослідження – лабораторний контроль на підприємстві «ТІЗ-Карбогаз» та надсилаються зразки до Києва – до Інституту медицини праці імені Ю. І. Кундієва Національної академії медичних наук України. «Вони роблять аналіз на вміст металів за допомогою атомно-емісійного спектрометра,  –  зазначає Соломія Нестерівська.  –  На інші показники, такі як концентрація, показник заломлення, густина, вміст фосфатів, біурету, альдегідів, нерозчинний залишок та інші, ми аналізуємо продукт у нашій власній лабораторії».

Лише після цього компанія видає сертифікат якості на партію, і AdBlue розливається по ємностях, пломбується та відвантажується. «Система контролю якості побудована таким чином, що ми можемо відслідкувати весь ланцюг виготовлення: ми знаємо, з якої партії сировини виготовлений готовий AdBlue в кожному конкретному кубі,  –  каже пані Нестерівська.  –  І так само відстежуємо, коли і з якої партії продукт надходить до клієнтів». Зразки продукції та сировини з кожної партії товару компанія зберігає протягом шести місяців. При кожній поставці продукту клієнту надається пам’ятка щодо умов зберігання, поводження та вимог до відповідної тари.

Зі свого боку VDA, згідно з ліцензійним договором, може відібрати зразки продукції та зробити аналіз без попередження у будь-який час.

Реалізація

«ТІЗ-Карбогаз» поставляє продукт TIZINOX кубами IBC або автоцистернами для наливу в тару замовника власним автотранспортом. Фасуванням AdBlue в каністри компанія зараз не робить, хоча має такий досвід. За словами пана Шемелинця, поставки в каністрах не є пріоритетом, адже на дрібних партіях продукту маржу з’їдає логістика. Основну частину своєї продукції «ТІЗ-Карбогаз» продає в Україні, проте певні обсяги TIZINOX  експортуються до Румунії та Угорщини, додав Богдан Шемелиниць.

Для АЗС «ТІЗ-Карбогаз» розробила ще одне своє оригінальне рішення  –  блок для роздрібних продажів AdBlue. Він складається з колонки для відпуску реагенту, яка підключається до касового апарата, та наземної ємності для зберігання продукту. «Портативна та ергономічна конструкція дає можливість встановити модуль будь-де та замінити його в будь-який час»,  –  кажуть у компанії.

Такі блоки вона виробляє вже понад півроку, проте в невеликій кількості, розповів НР Богдан Шемелиниць. За його словами, наразі вони встановлені на деяких АЗС мережі Amic. «Міцний резервуар з ізольованим зовнішнім покриттям захищає продукт усередині від надмірного тепла і холоду, а невеликі габарити та висока потужність наповнення забезпечують зручність експлуатації та економію часу»,  –  кажуть тут. Кожен модуль обладнаний електронним лічильником високої чутливості вимірювання.

Зараз «ТІЗ-Карбогаз» надає ці модулі в оренду операторам АЗС за умови, що вони купують у компанії AdBlue. Водночас Богдан Шемелиниць не виключає, що в майбутньому компанія почне продавати їх. У кінці цього або на початку 2022 р. «ТІЗ-Карбогаз» планує збільшити потужності з випуску модулів для роздрібних продажів AdBlue.

Утім, модулі з роздавальною колонкою  –  недешеві, тож підходять не для всіх клієнтів. Основна маса клієнтів підприємства – це, переважно, транспортні компанії, які купують реагент для власного автотранспорту. Таким споживачам з обладнання достатньо ємності, до якої під’єднано шланг із пістолетом для розливу AdBlue в автомобілі. Окрім того, бюджетне обладнання, яке складається з резервуара з пістолетом та лічильником, яке не підключається до каси, «ТІЗ-Карбогаз» поставила деякі АЗС Mango, розповіли НР у компанії.  

Співпрацю з мережею Amic «ТІЗ-Карбогаз» планує розвивати. Наразі модулі встановлено на приблизно 15 АЗС, переважно в західних областях. Однак вони вже є також у Києві та Черкаській обл. У компанії збираються поступово розширювати географію. 

Цінова ситуація

Наразі мінімальна ціна на TIZINOX становить 13 грн/л із самовивозом при купівлі гуртом, хоча в серпні була ще 8 грн/л, зазначив Богдан Шемелиниць. За його словами, від початку року ціна на карбамід зросла вже приблизно вдвічі через подорожчання природного газу. Відповідно, зростає і вартість продукції.

Зазначимо, що поява українського AdBlue призвела до падіння цін на сечовину в нашій країні та загострення конкуренції. В 2020 р. деякі імпортери були змушені знизити свої ціни на AdBlue, оскільки пропозиції українських виробників стали значно дешевшими. Однак стрімке зростання вартості природного газу в 2021 р., яке прискорилося восени, суттєво змінило ситуацію. Тепер багато що залежить від того, за якими цінами азотні заводи купують природний газ. Перевагу отримують ті, хто має довгострокові контракти. Ці підприємства, відповідно, продають карбамід дешевше. За словами Богдана Шемелинця, наразі деякі європейські виробники AdBlue мають перевагу у вигляді доступу до більш дешевого карбаміду марки А. Водночас перевагою українських постачальників є більш зручна логістика.