У середині лютого Royal Dutch Shell оприлюднила на своєму сайті власну глобальну стратегію скорочення викидів вуглецю до нуля до 2050 р. та трансформації у постачальника «зеленої» енергії. Як зазначається в повідомленні компанії, мета Shell – створити низьковуглецевий бізнес значного масштабу ще до початку 2030-х рр. Для цього компанія встановила проміжні цілі: скоротити викиди на 6-8% до 2023 р., на 20% – до 2030 р., на 45% – до 2035 р. та на 100% – до 2050 р. у порівнянні з рівнем 2016 р.

У компанії впевнені, що зможуть здійснити трансформацію завдяки дисциплінованому розподілу коштів та диверсифікації активів. Найближчим часом Shell планує змінити структуру свого портфелю активів, щорічно інвестуючи у розвиток роздробу $3 млрд, у відновлювану енергетику – $2-3 млрд, у сектор LNG – $4 млрд, у нафтохімію – $4-5 млрд, у розвідку та видобуток вуглеводнів – $8 млрд.

У Shell впевнені, що програма скорочення викидів дасть змогу підвищити ринкову вартість компанії в умовах переходу на джерела альтернативної енергії. Тож у підсумку від реалізації цієї програми користь отримають як акціонери, так і споживачі.

У компанії заявили, що її загальний обсяг викидів вуглецю досяг піку в 2018 р. на рівні 1,7 млрд т, а видобуток нафти – в 2019 р. У секторі Upstream компанія зосередиться на реалізації простих і дешевих проєктів, які забезпечуватимуть стійкий прибуток протягом 2030-х рр. У компанії очікують на поступове скорочення видобутку нафти – приблизно на 1-2% щороку.

Протягом поточного десятиріччя Shell також збирається скоротити кількість своїх НПЗ з 13 до шести, зменшивши виробництво традиційних видів пального на 55%. Водночас компанія хоче збільшити прибутки нафтохімічного сектору на $1-2 млрд/р., налагодивши економіку замкненого циклу, тобто випуск продукції з перероблених відходів. У 2025 р. компанія планує переробляти 1 млн т пластикових відходів на рік.

Окрім того, Shell збирається розширити бізнес із виробництва та реалізації біопального. В Бразилії компанія є учасником СП Raízen, яке виробляє низьковуглецеве пальне з цукрової тростини. Нещодавно це підприємство оголосило про придбання компанії Biosev, що дасть можливість збільшити потужності виробництва біоетанолу на 50%, до 3,75 млрд л/р. (що становить майже 3% від світового виробництва). За підсумками 2019 р. Shell продала понад 10 млрд л біопального, зазначили в компанії.

Серед пріоритетних напрямів розвитку компанія визначила виробництво LNG та електроенергії з відновлюваних джерел, а також розширення роздрібної мережі. Так, до 2025 р. Shell планує збільшити обсяги виготовлення LNG на 7 млн т/р. Як зазначено в останньому фінансовому звіті компанії, зараз вони становлять 8-8,6 млн т/р. Також протягом найближчих п’яти років компанія поставила за мету збільшити свою роздрібну мережу з нинішніх 46 тис. до 55 тис. АЗС, базу клієнтів – з 30 млн до 40 млн, а кількість точок заряджання електромобілів – з 60 тис. до 500 тис. од. Окрім того, до 2030 р. Shell прагне подвоїти обсяги продажів електроенергії з відновлюваних джерел – до 560 ТВт-год на рік.

У секторі водню Shell поки не оголосила конкретних кроків, заявивши лише про амбітні плани в перспективі завоювати двозначну частку світових продажів «зеленого» водню. Втім, відсутність конкретики пояснюється тим, що водень як сектор сталої енергетики зараз лише зароджується. В Shell зазначили, що збираються розбудовувати мережу заправних станцій для обслуговування вантажівок із водневими двигунами.

Однак досягнути вуглецевої нейтральності неможливо без технології захоплення та зберігання вуглецю (Carbon capture and storage, або CCS). Тож до 2035 р. Shell планує побудувати CCS-потужності загальним обсягом 25 млн т/р. Наразі компанія бере участь у реалізації трьох ключових проєктів захоплення та зберігання вуглецю – Quest у Канаді (в експлуатації), Northern Lights у Норвегії (реалізується) та Porthos у Нідерландах (анонсований) загальною потужністю 4,5 млн т/р.

Споживач та постачальник

Як споживач енергії Shell робить кроки для зменшення викидів від власної діяльності. «Ми встановлюємо нові печі на нашому нафтохімічному заводі в Мурдейку (Нідерланди), – розповідають у київському офісі Shell. – Це може зменшити щорічні викиди СО2 підприємства приблизно на 10%». А на заводі мастильних матеріалів у Сінгапурі компанія планує на третину скоротити кількість викидів від використання електроенергії завдяки сонячним панелям, які усе частіше з’являються на об’єктах Shell, кажуть у компанії.

Окрім того, для вирішення питання викидів у різних секторах Shell співпрацює з іншими приватними компаніями та державними установами. Наприклад, спільно з Deloitte вона працює над тим, аби декарбонізувати судноплавство, а з морським портом Лос-Анджелеса, Toyota Motor Corp. та Kenworth Truck Co – з метою надати можливість працювати в порту водневим вантажівкам.

Сталий розвиток в Україні

Shell в Україні вже розпочала розробку плану сталого розвитку відповідно до прагнень та очікувань міжнародної групи, повідомили НафтоРинку в київському офісі компанії. «Щоб мати світле майбутнє і залишити кращий світ для наступних поколінь, ми повинні змінити свою поведінку сьогодні», – наголошує генеральний директор Shell Retail в Україні Петер Керекдярто.

Реагуючи на зростання кількості електромобілів на дорогах, Shell спільно з YASNO E-Mobility встановили п’ять модулів швидкого заряджання електромобілів на вибраних заправних станціях. Найновіша з них відкрилася на вулиці Великій Кільцевій у Києві, неподалік від ринку «Столичний».

Окрім того, нещодавно побудовані та реконструйовані заправні станції Shell покликані зменшити споживання енергії за допомогою встановлених світлодіодних ліхтарів, вдосконалених систем вентиляції та кондиціювання повітря, ефективного обладнання для швидкого харчування та морозильних камер, розповіли НР у компанії.

Зазначимо, що про плани досягнути вуглецевої нейтральності вже оголосили фактично всі європейські нафтогазові мейджори. Про зміну структури бізнесу заговорили навіть в українському державному «Нафтогазі». Тож тепер НР очікує почути аналогічні заяви і від провідних українських операторів АЗС.