Згідно з зібраними НР митними даними, в 2020 р. до України було ввезено майже 13,4 тис. нових промислових кавомашин, що на 1,5% більше, ніж 2019 р. Їхня сумарна вартість при розмитненні становила $13,2 млн. Лідирує наринку за кількістю італійський бренд Saeco (належить Evoca Group). Минулого року поставки апаратів цієї марки зросли на 23%, до понад 8,1 тис. од. З них більш ніж 8 тис. імпортувала «Компанія Ліберті Україна», що є крупним постачальником вендингових та кавових машин, а також кави. Компанія належить італійцю Мартіно Брешіані та членам його родини. За підсумками 2020 р., вона розмитнила понад 9,2 тис. кавових апаратів – найбільше з усіх імпортерів.

Збільшилась і частка Saeco в структурі імпорту: торік на цю марку припадало 60% від поставок, що на 10 відсоткових пунктів (в. п.) більше, ніж 2019 р. Машини Saeco приваблюють своєю низькою ціною, яка, за словами учасників ринку, при розмитненні в середньому становить трохи менше $300/од. (без ПДВ), а також універсальністю. Її можна поставити і вдома, і в офісі, і в крамниці або пекарні, для яких кава – не основний, а супутній товар. Найпопулярніша модель – Saeco Lirika.

На друге місце вийшла марка Dr.Coffee китайського виробника Suzhou Dr.Coffee System Technology. В 2020 р. до України було ввезено 1170 апаратів цього бренду (фактично стільки ж, як і в 2019 р.). Основним імпортером була також «Компанія Ліберті Україна», яка розмитнила 950 машин. Найбільш популярна модель – F11. Ці апарати недорогі, хоча їхня середня вартість на кордоні вища, ніж у Saeco, і становить приблизно $650/од. F11, як і Lirika, роблять кавові напої з натуральним молоком. Однак вони не мають ємності для молока всередині кавомашини, тож підходять лише для невибагливих підприємців з малим потоком покупців.

До трійки лідерів увійшов бренд Bianchi (виробник – італійська компанія Bianchi Industry) з 1325 новими апаратами у 2020-му. У порівнянні з 2019 р. імпорт апаратів Bianchi скоротився майже на 30%. Найбільш популярна модель цієї марки – суперавтомат GAIA STYLE, де можна використовувати як порошкове, так і свіже молоко. Середня вартість машин Bianchi при розмитненні становила $1400/од. Найбільше машин цього бренду – 823 од. – ввезла «Якобз Дау Егбертс Україна», яка є другим імпортером в Україні за кількістю розмитнених апаратів. «Якобз» – одна з найбільших кавових компаній у нас, що надає комплексні кавові рішення в сегменті споживання поза межами дому. Вона належить нідерландській Jacobs Douwe Egberts, що є другим за розміром гравцем на світовому ринку кави та чаю. Ще 105 апаратів марки Bianchi ввезла «Штраус Україна», дочка ізраїльської Strauss Group.

У першій п’ятірці опинилися і важковаговики сегмента суперавтоматів – німецький виробник WMF та швейцарський Franke. Поставки кавомашин WMF минулого року зросли на 33%, до 809 од., завдяки чому цей бренд обійшов свого давнього швейцарського конкурента та вийшов на четверте місце. Марка Franke за підсумками 2020 р. опустилася на п’яту сходинку, після того як поставки машин цього бренду в 2020 р. скоротилися на 19%, до 655 од.

Кавові апарати WMF імпортують декілька компаній, зокрема «Євростандарт Сервісес» (232 од.), «ПКМ Проект» (162 од.) та «ПКМ Сервіс» (122 од.). Окрім того, «Концерн Хлібпром» Віталія Антонова ввіз 154 машини, «Фуд Енд Беверидж» Олексія Тарнопольського, що також обсмажує та продає каву під маркою Gemini, – 135 апаратів. Машини Franke переважно ввозить «Оптима Классік» Вадима Зельдіча. Минулого року його компанія ввезла 590 апаратів цього бренду.

До десятки найпопулярніших брендів кавомашин за підсумками 2020 р. також увійшли Necta, Nescafe, Bravilor Bonamat, Nuova Simonelli. За даними, що має в своєму розпорядженні НР, випливає, що на українському ринку нових кавомашин беззаперечно домінують суперавтомати, а частка вживаних є несуттєвою. Так, у 2020 р. до України імпортовано лише 140 вживаних машин, понад 100 з яких ввезла компанія «Юсервіс». Утім, це може бути лише верхівка айсберга, основна частина якого – під водою.

«Сірий» імпорт

Деякі імпортери в приватних бесідах кажуть, що «сірий» ринок у рази перевищує за обсягами офіційний. Вони стверджують, що основна частина машин, які потрапляють до України,– це класичні професійні кавові апарати, які вживаними завозяться з країн Європи. Однак ця техніка оминає офіційне розмитнення. За словами учасників ринку, існує безліч брокерів та посередників, які готові ввезти нові або вживані кавомашини без реєстрації на кордоні, і їхніми послугами масово користуються. Однак причина не лише в небажанні імпортерів платити ПДВ.

Як розповів НР директор «Юсервіс» Сергій Кожухівський, у Західній Європі суперавтоматичні кавомашини вартістю €20 тис. після трьох років роботи списують і продають на аукціонах за символічні гроші – €1 тис. або й менше. За його словами, маржинальність продажів кави дуже висока, тому апарат окупає себе за перші півроку чи навіть швидше, а коли він зношується і виникають несправності, його просто продають. Однак українські митники тривалий час не вірили цінам в інвойсах і змушували імпортерів розмитнювати вживані апарати не за ціною, вказаною в чеку, а набагато вищою. «Скажімо, якщо новий апарат такої моделі коштує €20 тис., то митники вимагали вказати вартість вживаного на рівні €10 тис. і з цієї суми сплатити 20% ПДВ і 5% мита, яке застосовується при імпорті з деяких країн. Однак у такому разі вартість машини зростає в декілька разів», – каже Кожухівський. Його компанія «Юсервіс» імпортує вживані кавові апарати, комплексно їх оновлює, міняє зношені деталі і продає на українському ринку. «Багато хто купує вживані машини, бо вони навіть після витрат на реставрацію коштують у декілька разів дешевше, ніж нові», – каже Сергій Кожухівський. – Особливо економія відчувається, якщо це дорогі моделі. До того ж ми даємо на них два місяці гарантії».

За словами Кожухівського, в останні пару років ситуація покращилась, і наразі митники стали оформлювати машини, що були у користуванні, за реальною ціною покупки. Втім, обсяги «сірого» імпорту досі дуже великі – через те, що хтось не розуміє, як ввезти апарати «з пробігом» легально, а хтось ухиляється від сплати ПДВ. «На мою суб’єктивну думку, 80% кавомашин, які щороку завозяться в Україну – вживані», – каже директор «Юсервісу».

Тенденції

Водночас опитані НР імпортери розповідають, що вимоги до кавомашин серед їхніх клієнтів постійно зростають, адже посилюється попит на якісну каву з боку кінцевого споживача. Також вони зазначають, що на масовому ринку зростає попит саме на нові апарати. «Ще кілька років тому в Україні справді купували в основному вживані машини різних видів, в більшості лише з чорними напоями – еспресо та американо», – розказала НР Мирослава Дмитрук, керівниця відділу споживання поза межами дому Jacobs Douwe Egberts у Східній Європі, на Близькому Сході та в Африці. За словами Дмитрук, попит на нові суперавтомати зростає, адже вони дають стабільний смак та якість, що важливо споживачеві. «Суперавтомати стали замінювати професійні машини навіть у традиційних каналах HoReCa», – каже вона. Йдеться про сучасні апарати з широким меню, де є молочні напої, холодна кава, какао, мікси тощо.

За словами Мирослави Дмитрук, у 2019-2020 рр. «Якобз Дау Егбертс Україна» поставила на ринок України майже 3,5 тис. нових кавомашин марок Schaerer, WMF, Bianchi та інших. «За останні три-п’ять років суттєво збільшилося споживання кави поза межами дому, і розвивались не лише традиційні канали HoReCa, де був запит виключно на професійні машини. Так, з’явилися чудові кавові пропозиції в мережах АЗС, магазинів, великих рітейлових мережах, різноманітних салонах, кіосках на вулицях тощо», – каже Дмитрук. Усі ці канали, відповідно, використовують автоматичні апарати.

Мережі

Якщо кіоски обирають дешеві машини, то мережі АЗС та супермаркетів – дорожчі та надійніші. Причому регулярно оновлюють обладнання, встановлюючи більш сучасне та дорожче. «Наші основні клієнти – це супермаркети та АЗС, причому у них приблизно рівні частки», – каже директор «ПКМ Проект» Володимир Кондратюк. Його компанія вже понад 10 років імпортує до України апарати WMF, а також надає послуги сервісного обслуговування.

За словами Кондратюка, на світовому ринку суперавтоматичних кавових апаратів є п’ятірка лідерів: WMF, Franke, Thermoplan, Melitta та Schaerer. Усі ці бренди вже представлені на українському ринку, але найбільш міцні позиції утримують перші дві марки. WMF та Franke продають апарати приблизно одного цінового сегмента. Так, загальна задекларована вартість ввезених у 2020 р. машин WMF становила $3,66 млн, або в середньому 4,45 тис./од., а Franke – $2,77 млн, тобто в середньому $4,1 тис./од.

Свого часу машини Franke стали зразком того, як треба продавати каву на АЗС. Їх встановили на своїх станціях декілька крупних мереж, задаючи тренд усьому ринку. З самого початку роботи в Україні (з 2007 р.) кавомашини Franke використовувала мережа Shell. Згодом – у 2013 р. – суперавтомати цього бренду з великими інтерактивними екранами на своїх станціях інсталювала WOG, що стало знаковою подією для ринку. «Ми піднесли “Оптима Классік” на кавовий олімп, інвестуючи сотні мільйонів у “найкавовішу” мережу АЗС», – сказав якось у приватній бесіді з НР співрозмовник у компанії WOG, яка є одним із найбільших замовників апаратів Franke серед заправок. Наразі апарати Franke використовують як національні, так і регіональні мережі, серед яких WOG, Shell, SOCAR, БРСМ-Нафта, UPG, BVS, Autotrans.

І WOG, і Shell уже встигли змінити старі моделі Franke на більш сучасні. Наприклад, на станціях Shell за 13 років роботи на ринку України змінилося декілька поколінь машин цієї марки. «На сьогодні на більшості наших АЗС ми використовуємо кавові апарати Franke A400 та А600. Вони є універсальними як для куточків самообслуговування, так і для приготування напоїв персоналом АЗС», – зазначили в пресслужбі Shell. У WOG кажуть, що замість моделей Flair та Pura зараз використовують апарати Franke різних модифікацій – SB1200, A1000, FM850, А800 та А600. У 2020 р. WOG оновив значну кількість кавомашин, інвестувавши понад 40 млн грн в обладнання. «Закуплено та встановлено 100 апаратів Franke А1000. Переважно вони працюють на автозаправках доріг державного і міжнародного значення», – розповіла НР директорка з комунікації WOG Олена Осипчук. Окрім того, наприкінці минулого року мережа презентувала інтерактивний кавовий апарат нового покоління Franke SB1200 вартістю €30 тис., зазначила пані Олена. Вона додала, що в Україні наразі є лише одна машина цієї моделі.

Інтерес до апаратів WMF теж дуже високий, що й дало цьому виробникові можливість обійти швейцарського конкурента за обсягами імпорту в 2020 р. Зокрема машинами WMF користуються Amic, KLO, БРСМ-Нафта, Parallel, Luxwen, Marshal, Glusco. На частині станцій своєї мережі їх використовує OKKO. ANP ставить апарати цього бренду на своїх АЗК оновленого формату.

Утім, конкуренція загострюється, і не лише між Franke та WMF. Наприклад, у 2020 р. імпортовано 80 суперавтоматів швейцарської Schaerer, які розмитнювали в середньому по $3,6 тис./од. 60 апаратів цієї марки ввезла «Якобз Дау Егбертс Україна», котра надає їх в оренду та обслуговує.

Купити чи орендувати

Хоча велика кількість операторів АЗС купують кавомашини, частина воліє брати їх в оренду. Як розповіли НР в «Якобз Дау Егбертс Україна», наразі компанія співпрацює з чотирма українськими мережами АЗС – Amic, KLO, ANP та Mango. «Якобз» надає їм в оренду кавомашини та постачає зернову каву Jacobs Professional і Piazza D’oro, яку активно рекламує київська KLO. В столичній мережі АЗС НР розповіли, що їхній парк зі 100 кавомашин повністю укомплектований брендом WMF.

В Amic Energy повідомили, що, окрім WMF, користуються апаратами Schaerer. «На початку липня ми закінчили установку 20 нових кавових машин Schaerer Coffee Soul, на яких можна приготувати як гарячі, так і холодні кавові напої», – сказала прессекретарка Amic Energy Вероніка Бабій. За її словами, при оновленні парку кавомашин мережа встановлює апарати більш високої продуктивності та з ширшим асортиментом.

Німецькі кавомашини Melitta за останні два роки імпортував лише «Концерн Хлібпром». У 2019 р. компанія ввезла 45 апаратів цієї марки середньою вартістю на кордоні понад $8,1 тис. Однак у 2020-му офіційний імпорт Melitta до Україну повністю припинився. Натомість «Концерн Хлібпром» розмитнив 150 машин WMF.

Апарати Melitta продовжує використовувати одна з найбільших українських мереж – OKKO. Як розповіли тут, раніше для приготування кави вони використовували кавомашини Melitta різних моделей – як ріжкові, так і автоматичні. Наразі в рамках програми оновлення мережа встановлює на своїх станціях нові суперавтомати марок Melitta та WMF. Їх ставлять у кавових куточках, де клієнт самостійно робить собі напій. За інформацією НР, кавові апарати для OKKO імпортує «Концерн Хлібпром» – компанія, що входить до OKKO Group.

З п’ятірки найбільших у світі виробників суперавтоматів найслабші позиції в Україні має швейцарський виробник Thermoplan. Минулого року до нас офіційно потрапило лише вісім апаратів цього бренду середньої вартістю на кордоні $7,35 тис./од. (у 2019 р. – 12 од.). Їх ввозила компанія з казахстанським корінням «Сомас груп».

Водночас нещодавно в Україні з’явилися швейцарські машини Eversys, які імпортує «Ліберіка Інтернешнл». У 2020 р. завезено 10 апаратів цієї марки середньою вартістю при розмитненні трохи менше $11 тис./од. Директорка та співвласниця компанії «Ліберіка Інтернешнл» Ірина Борзілова розповіла, що декілька місяців тому її компанія почала співпрацювати з мережею АЗС Autotrans, яка нещодавно встановила в кавових куточках на деяких АЗК нові кавомашини Eversys і Franke, а також перейшла на авторський бленд арабіки від кав’ярні ONE LOVE coffee. «Перемовини з мережами АЗС тривають по два-три роки, а ми на ринку – лише два. Поки працюємо тільки з полтавською Autotrans, але є плани поставляти машини іншим мережам», – поділилася планами з НР пані Ірина. За виглядом та функціоналом Eversys належить до преміум-сегмента, тож, можливо, цими апаратами зацікавиться SOCAR, яка останнім часом відкриває заправні комплекси з оновленим дизайном.

Модернізація

Наразі оператори АЗС багато працюють над оновленням своїх кавових куточків. «Є така тенденція: продажі кави зростають, тож на уже укомплектовані об’єкти ставлять додаткові машини – другу або третю. Тобто навіть ті наші клієнти, які не відкрили за рік нових об’єктів, усе одно купують по 10-20 додаткових апаратів», – розповідає Володимир Кондратюк.

На багатьох українських АЗС можна побачити по декілька кавомашин. Наприклад, у WOG НР повідомили, що наразі в мережі працює понад 700 кавомашин, тоді як станцій – трохи більше 400. У KLO на 65 АЗС вже 100 кавомашин. В OKKO зазначили, що в 2019 р. тут побили власний рекорд, продавши понад 30,5 млн чашок гарячих напоїв. Незважаючи на те, що в 2020 р. на продажі негативно вплинули карантинні обмеження, попит усе одно високий. Тож у І півріччі 2021 р. мережа встановила 25 нових кавомодулів, на кожному з яких знаходиться мінімум два кавових апарати. До кінця року кількість оновлених кавових куточків збільшиться до 50, повідомила компанія в кінці червня.

За словами Ірини Борзілової, наразі триває нова хвиля оновлення парку кавомашин, коли акцент робиться на якості приготованої кави. «Купують ті апарати, які готують кавові напої, що відповідають стандартам SCA (Specialty Coffee Association), – каже Борзілова. – Враховуючи, що у нас споживач любить каву з молоком, то при приготуванні капучино чи лате важливо, щоб була правильна молочна піна, яка змішується з еспресо. Її дуже важко отримати в суперавтоматі, але рішення є».

Навіть найдорожчі автоматичні кавові апарати в Україні окупаються за півроку роботи, каже Сергій Кожухівський. Головне – правильно передбачити попит. «Взагалі для нового об’єкта зробити це важко. З мережами працювати легше, адже у них, як правило, вже є кавомашини різної потужності з нашої лінійки, – розповідає Володимир Кондратюк. – І в разі потреби можна зробити передислокацію». Якщо ж компанія управляє однією точкою продажів, то в неї немає такого простору для маневрів. «У мене є клієнт, у якого одна АЗС у Київській обл. Причому, як на мене, в місці з не дуже великим потоком автомобілів, – каже Кондратюк. – Він одразу купив потужну кавомашину, але виявилось, що і її не вистачає. Згодом поставив ще одну. А потім зрозумів, що продажі кави – це непоганий бізнес, і тепер будує кав’ярню. Вже замовив і третій апарат». За словами Володимира Кондратюка, зараз на ринку АЗС активізувалися й невеличкі компанії, у яких одна або декілька станцій.

Після встановлення кавомашин високого класу, як правило, збільшується і попит на каву. Наприклад, в Autotrans повідомляли, що за три місяці використання машини Eversys на флагманській АЗК мережі в Полтаві продажі кави зросли втричі, а після встановлення апарату Franke на АЗК у Горішніх Плавнях за перший місяць роботи приріст становив 43%.

Діапазон цін

При виборі нової кавомашини операторів АЗС насамперед цікавить декілька питань: продуктивність апаратів, надійність та наявність сервісного обслуговування по всій території України, ну і, звісно, ціна. Хоча це питання, здається, поступово відходить на другий план. Загалом діапазон цін на суперавтомати дуже широкий. «Вартість машин WMF коливається від €3-4 тис. до €25-30 тис. – залежить від моделі та комплектації», – каже Володимир Кондратюк. – Наприклад, WMF 1500 S+ коштує від €8 тис. до €16 тис.». За словами директора «ПКМ Проект», до базової комплектації можна додати охолоджувач, сиропну станцію, додаткову кавомолку, обладнання, щоб робити шоколадні напої, фільтр-каву, какао тощо. Наприклад, у мережі Autotrans НР розповіли, що купують нові апарати з двома холодильниками, щоб готувати кавові напої зі звичайним та безлактозним молоком.

Окрім того, додатково встановлюються термінали для оплати, сканери, які зчитують QR-коди, і таке інше. За потребою для кавомашини можна створити й індивідуальне IT-рішення. «Один клієнт попросив встановити на кавовий апарат для свого офісу функцію розпізнавання обличчя», – розповідає Володимир Кондратюк. – Можна реалізувати будь-яку забаганку клієнта, питання лише у вартості робіт».

Сервісне обслуговування

Як і автомобілі, кавомашини потребують регулярного обслуговування. «У більшості маленьких машин сервіс треба робити після приготування кожних 15 тис. напоїв або раз на рік. Для потужних кавомашин він проводиться кожні 30 000-60 000 чашок, – пояснює Володимир Кондратюк. – Якщо продавати по 100 чашок на день, то для непотужних кавомашин строк планового сервісного обслуговування настає після кожних п’яти місяців експлуатації».

У мережах АЗС по-різному оцінюють витрати на обслуговування своїх апаратів. У «БРСМ-Нафта» розповіли, що на сервіс усіх своїх машин витрачають приблизно 1 млн на рік (тобто менше 5 тис. на апарат). Водночас у KLO зазначають, що з урахуванням витрат на засоби догляду та запчастини ТО обходиться в 15 тис. грн на машину в рік. А в BVS назвали вдвічі вищу суму – 30 тис. на апарат.

Якщо машина орендована, то сервісні послуги надає компанія – власник апарата. В «Якобз» НР розповіли, що вартість оренди обладнання включає базову підтримку, яку компанія разом із партнерами надає по всіх регіонах України. «Щодо пакетних сервісних послуг і пропозицій – ціни на них залежать від типу кавомашин та потреб клієнта (наприклад, наявність телеметрії, швидкість реакції тощо)», – пояснила НР Мирослава Дмитрук.

Велике значення має жорсткість води, яка використовується для приготування кави. Вона впливає і на смак напоїв, і на частоту обслуговування. «При встановленні кавомашини ми вимірюємо жорсткість води і вводимо цей показник у сам апарат, – розповідає Володимир Кондратюк. – Знаючи жорсткість і обсяг використаної води, машина оцінює, коли знадобиться почистити бойлер від накипу». Зробити це на багатьох кавомашинах WMF може персонал закладу, оскільки сам апарат підказує, що потрібно робити. Така практика є досить поширеною в країнах ЄС. Взагалі, за спостереженнями НР, якість води, певно, – окрема тема, і вона є болючою для власників АЗС, які турбуються про клієнтів та свою репутацію.

Телеметрія

Важливим інструментом в обслуговуванні автоматичної кавомашини є телеметрія. Як пояснюють імпортери машин, двостороння телеметрія дає можливість сервісній компанії дистанційно в режимі реального часу бачити стан апарата і всю статистику про нього, а також вносити зміни в програмне забезпечення. «Тобто інформацію можна не лише отримувати з кавомашини, але і завантажувати в неї, – пояснює Володимир Кондратюк. – Наприклад, поміняти налаштування, рецептуру, вивести рекламу на екран, перезавантажити, оновити програмне забезпечення. Ці можливості ви отримуєте, якщо купуєте послугу заводської телеметрії».

У багатьох виробників двостороння телеметрія надається за окрему плату. «Є безкоштовний базовий набір інформації: показники лічильника про кількість приготованих напоїв, використаних інгредієнтів, відомості про помилки. А є платні дані, за доступ до яких треба сплачувати помісячно, – розповідає Кондратюк.

Для того, щоб функція телеметрії була доступною, на кавовій машині має стояти модем або мікрокомп’ютер. Наприклад, у WMF заводський модем коштує €550, каже Володимир Кондратюк. Оскільки більшість клієнтів не купує послугу телеметрії, то наразі завод оснащує модемами не всі машини. До того ж це дає можливість сервісним компаніям пропонувати клієнтам власні рішення. Як розповів директор «ПКМ Проект», його компанія за бажанням клієнта встановлює на кавовий апарат свій мікрокомп’ютер, до якого можна підключити будь-яке обладнання, зчитувати та завантажувати інформацію в кавомашину тощо.

Водночас виробник Eversys заявляє про доступність технології  двосторонньої телеметрії. «Машини Eversys мають рідну двосторонню телеметрію, за яку немає додаткової плати. Завдяки цьому 90-95% питань, які виникають у клієнтів, ми вирішуємо дистанційно за 10 хв», – розповіла НР Ірина Борзілова. За її словами, ця послуга надається протягом 10 років, тобто всього строку експлуатації кавомашини.