Четверта промислова революція приводить до якісних змін кожної галузі промисловості та на всіх ринках світу. З приходом Web-3 технологій енергетичні ринки опинилися на порозі нової революції. Зближення штучного інтелекту, технології блокчейну, крайових обчислень та IoT відкриває шлях до більш децентралізованої та спільної версії інтернету.

«Ми спостерігаємо за зміною парадигми від централізованого інтернет-світу до децентралізованого, який характеризується демократизацією й відмовою від посередників. І це дуже схоже на трансформацію енергетичного сектору, щоб стати більш децентралізованим і розподіленим» — говорить директор відділу блокчейн та Web-3 технологій Shell Сабіна Брінк.

Існує широкий спектр можливостей застосування Web-3 і технології блокчейну — для підтримки швидкого енергетичного переходу. Наприклад, Shell та ряд інших світових фірм запустили Avelia, рішення book-and-claim, щоб допомогти масштабувати постачання стійкого авіаційного пального. Такі технологічні компанії, як Toucan, Moss.Earth і JustCarna, токенізують вуглецеві кредити, пропонуючи клієнтам простіший спосіб компенсації викидів вуглецю. Однорангова торгівля енергією стає реальністю завдяки таким підприємствам, як Powerledger, Grid+ та LO3 Energy.

Керівник Ernst & Young Global Blockchain (EY) Пол Броуді підкреслює трансформаційний характер цієї інфраструктурної технології: «В екосистемі на основі блокчейну ви отримуєте дуже ліквідну цифрову взаємодію, де маєте на вибір десяток різних постачальників, яких можна оцінити з цифрових позицій».

Декарбонізація вимагає децентралізації

Боротьба зі зміною клімату має насамперед одну головну вимогу — декарбонізація енергетичних систем. Це вимагає подальшої електрифікації економіки й децентралізації енергосистеми.

Ураховуючи природу відновлюваної енергії, особливо сонячної та вітрової, вироблена електроенергія не завжди легкодоступна (без зберігання) і нерідко географічно віддалена від тих територій, де вона потрібна. Ба більше: із появою просьюмерів — споживачів, які теж генерують енергію, а далі повертають у мережу, — існуючі енергетичні системи потребують глибокого капітального ремонту.

«У нас набагато більше гравців, які виходять на енергетичний ринок, а також з’являється інша суміш низьковуглецевих енергетичних продуктів. Це вимагає глобального контролю над енергетичними системами у великих масштабах, щоб забезпечити досягнення нульового рівня викидів у всьому світі. Крім того, необхідна прозорість, аудит і підзвітність», — пояснює Брінк. — Блокчейн як децентралізована мережева технологія має неймовірне значення для підтримки цього процесу».

Ці зміни в енергосистемі дають можливість експоненціально збільшити кількість транзакцій, у тому числі мікротранзакцій, які відбуватимуться щодня між багатьма гравцями й енергетичними активами. Вони повинні бути записані та керовані таким чином, щоб гарантувати прозорість даних, довіру й перевірку. Життєво важливо, щоб системи транзакцій та нормативні акти розвивалися з метою задоволення цієї потреби.

Роль технології блокчейну

Технологія блокчейну, цифровий і децентралізований журнал, який зберігає кілька копій транзакцій, робить підробку даних майже неможливою. Хоча блокчейн розроблений для криптовалюти, яка все ще міцно пов'язана з цифровими валютами, він використовується у багатьох інших сферах. Його головна перевага, непідкупність, створює цінний актив для ринків — довіру.

Технологія блокчейну використовується й на інших ринках, насамперед для фінансових операцій. «Блокчейн перш за все змінює форму фінансів, але в результаті з часом він змінить усі бізнес-додатки. І причина в тому, що все, що існує, реальне чи віртуальне, може бути представлене у формі цифрового токена», — перевонаний Броуді. – Екосистема DeFi — децентралізована фінансова екосистема — за відносно короткий проміжок часу (менше двох років) мобілізувала пару сотень мільярдів доларів капіталу навколо концепції та побудувала кілька сотень продуктів і послуг».

Цифрові токени бувають двох форматів — взаємозамінні й невзаємозамінні. Вони можуть просувати товари та послуги (взаємозамінні токени) або в цифровому вигляді представляти унікальні об'єкти (невзаємозамінні токени, NFT). Токени реєструються на блокчейнах для надання підтвердження права власності та підтвердження автентичності. Токенізація товарів і послуг може створити цифрові ринки для низьковуглецевих продуктів, таких як стійке авіаційне пальне чи вуглецеві кредити.

«Я вбачаю великі можливості для енергетичної галузі, оскільки виникає велика кількість нових ринків, які можна розвивати за допомогою нових технологій», — пояснює Брінк. — Якщо ви думаєте про водень та біопальне, то це ринки, де в нас немає функціонуючих ІТ-інфраструктур». Стрибок у цифрову систему є реальною можливістю для майбутніх ринків енергетичних систем.

Крім того, технологія блокчейну дає можливість використовувати смарт-контракти, надаючи систему, яка полегшує надійні автоматизовані транзакції без залучення людини.

«Смарт-контракти — це можливість для нас попередньо запрограмувати певні правила в протокол чи журнал, які самостійно застосовуються при настанні певних умов», —- пояснює Брінк. — Отже, ви можете уявити собі світ, де під час з'єднання «машина – машина» в режимі реального часу до журналу додаються дані, тим самим створюючи енергетичні сертифікати або докази скорочення викидів для ланцюжка створення вартості».

Powerledger, австралійська платформа для торгівлі блокчейном з відновлюваних джерел енергії, використовує смарт-контракти для полегшення торгівлі надлишками енергії. Смарт-контракти й технологія блокчейну загалом також можуть використовуватися для управління державними фінансами. Застосунок менеджера з публічних фінансів OpsChain компанії EY використовується саме з цією метою такими містами, як Торонто, а також великими організаціями, як то Світовий банк.

Web-3 і блокчейн усе ще потребують вдосконалення

Початок завжди непростий для всіх нових технологій. Однією з головних причин для критики технології блокчейну є інтенсивне використання нею енергії та спричинені цим викиди вуглецю. Це вплинуло на те, що уряд США ініціює дослідження кліматичних наслідків цифрових активів.

Однак є ознаки того, що це не буде довготривалою проблемою. Ethereum, один із найвидатніших публічних блокчейнів у світі, нещодавно проаналізував викиди, спричинені своїми операціями, та успішно змінив свій механізм консенсусу — систему, за допомогою якої транзакції перевіряються й додаються до журналу. Він скоротив споживання енергії на 99,95%.

Більш тривожною проблемою може бути те, що використання публічних блокчейнів наразі «не так сильно відрізняється від перших днів існування Інтернету», — як переконаний Броуді. Є суб’єкти з поганими намірами, і, на думку Броуді: «Примусові заходи,здається,запізнюються на багато років, щоб суттєво змінити ситуацію».

Крім того: «Тільки тому, що дані містяться на блокчейні, не означає, що це на 100% правильні дані», — пояснює Брінк. — Цілісність даних є абсолютно ключовою складовою для енергетичного переходу».

Технологія блокчейну також стикається з проблемами конфіденційності. «Публічні блокчейни принципово вимагають, щоб усі перевіряли роботу один одного. Проблема з цим полягає в тому, що ви не можете зберегти конфіденційність своєї інформації" — говорить Броуді.

Технологічні рішення, які забезпечують конфіденційність на блокчейнах, доступні, однак іще не функціонують повною мірою. Можливим рішенням цієї проблеми є технологія доказу нульового знання, метод шифрування, який перевіряє транзакції чи заяви, не розкриваючи всієї інформації. «Ми повинні переконати регулюючі органи, що існування нового виду конфіденційності не є доказом кримінального злочину», — переконаний Броуді.

Важлива роль регулювання

Уряди та регулюючі органи можуть зіграти вирішальну роль у подоланні викликів, сприяючи розвитку інновацій, а також використовуючи регуляторні «пісочниці».

Австралійський уряд надав приклад 2019 року, коли провів судовий процес у межах проєкту RENeW Nexus і використав технологію блокчейну для моніторингу транзакцій між 48 домогосподарствами, які торгують сонячною енергією, виробленою панелями на даху. Отриманий звіт підкреслив технічну можливість однорангової торгівлі енергією, а також необхідність для уряду забезпечити достатньо привабливу ціну на енергію для участі домогосподарств.

Щоб повністю відповідати наступній промисловій революції, підприємства та споживачі повинні довіряти системам, створеним новими цифровими технологіями. І саме уряди мають створити цю довіру за допомогою регулювання й верховенства права.

Броуді зазначає: «Річ навіть не в самій довірі. Йдеться про те, щоб з'ясувати, як проєктувати стійкі цифрові системи, де ми могли б ефективно працювати, оскільки ми самі ж зацікавлені в таких екосистемах».

Джерела світлин: депозитарій компанії Shell.