Клята війна геть все змінює навкруги: наше життя, плани на нього, наше повсякдення. Не треба бути Арестовичем, щоб промовити про найскорішу перемогу України, це обов’язково буде, але ніхто не знає, чи встигнемо до Різдва. В любому випадку для цього тим, хто зараз не тримає в руках зброю, потрібно бути максимально зосередженим і випадково не поповнити статистику війни. 

Рашистські ракетні обстріли завдали шкоди енергетичній інфраструктурі цієї осені, що стало причиною частих відключень електроенергії в багатьох регіонах. Ці зміни привели до попиту на два товари та пального для них: генераторів (дизельні, бензинові та є пропозиції на скрапленому газі) та балонів з пропан-бутаном. З генераторами НафтоРинок розбирається спільно з ExPro Electricity, аналітики якого підрахували поточні дефіцити електроенергії, а про стрибок попиту на балонний газ ми зрозуміли ще в серпні, коли придбали для наших бійців та власного споживання першу партію балонів у наших партнерів BVS (ритейлер газу та балонів) та HRC Research (ексклюзивний імпортер чеських композитних балонів).  

Обидві компанії повідомляють про неабиякий поточний попит на балони. Ритейлер давно займається балонами, але те що відбувається цього року - не можуть пригадати навіть засновники BVS, каже керівник напрямку балонного газу Максим Карандєєв. 

«Мені здається, що через наші п’ять цехів (ГНП) з підготовки балонів (Полтавська, Київська, Харківська, Миколаївська, Закарпатська ) ми вже заправили всі ємності, що були в Україні. В нас вже є музей «балонного раритету» найстарший датується 1961 роком! Український ресурс майже вичерпано, ми «пилососимо» Європу, але стикнулись з довгою процедурою сертифікації», - говорить Максим. 

За словами Максима попит на балони визвано декількома причинами: деокуповані регіони лишились з розбитою інфраструктурою природного газу, відключення електроенергії та окремий сегмент - військові. «Україні терміново необхідне власне виробництво балонів» - вимагає Максим. 

За словами Тараса Буяло, офіс якого знаходиться в Києві, імпортер відчув шалений попит з початком блекаутів у жовтні.

«За правилами будівництва природний газ не можна встановлювати вище десятого поверху, в Києві всі багатоповерхівки мають електричні плити, якими неможливо скористатись під час відключень. Тому мешканці мегаполісу потягнулись в тому числі до нас», - говорить імпортер композитних балонів. 

Заправляти придбані балони пропан-бутаном за правилами можна на Газонаповнювальні пунктах (ГНП), до прикладу, найближчий до Києва знаходиться в Бородянці. Але левова частка заправок відбувається на АЗС, де продається автогаз. Правильно це чи ні - дискусійне питання, проте є фактом те, що на заправках газом наповнюють 80-90% балонів.  Саме зростаючий попит на таку послугу змусив НафтоРинок зібрати правила заправки та експлуатації балонів. Про деякі з них, визнаємо, вперше дізнались навіть ми, бо раніше ніколи з цим не стикались.  

Інформація зібрана НафтоРинком за допомогою учасників ринку газу для двох категорій людей - заправники (важливо, щоб цей текст в наказному порядку «спустили» та обов’язково контролювали топ-менеджери компаній) та безпосередньо споживачі - власники балонів будь-якої ємності, навіть туристичної KOVEA (тут потрібен розголос масштабніше, через адміністрації та мерії, місцеві та національні ЗМІ). 

Таблиця. Показники при заправці балонів українського (сталеві) та європейського (композитні) зразків:

5 л27 л50 лЄмність балону12,7 л18,2 л24,5 л26,2 л
3,312,118Вага порожнього балону, кг4,04,75,35,5
2,011,021,0Максимальна заправка, кг5,58,211,012,0
3,620,038,0Максимальна заправка, л10,015,020,022,0
5,323,139,0Вага повного балону, кг9,512,916,317,5

Отже, що мають знати українці, які вперше принесли балон в помешкання, або через великий проміжок часу знову стикнулись з балоном LPG.

ПРАВИЛА КОРИСТУВАННЯ ТА ЗАПРАВКИ БАЛОНУ З ПРОПАН-БУТАНОМ

  • Перед першою заправкою випустіть повітря з нового балона 

Новий балон поставляється під тиском, що свідчить про його герметичність та цілісність. Відкрийте повністю вентиль балону та почекайте поки з нього вийде все повітря. 

  • Дізнайтесь вагу пустого балону та дозволену заправку.  

1 літр пропан-бутану - це приблизно 550 грам. Вага та ємність зазначені на поверхні балону або скористайтесь таблицею 

  • Заправляти дозволено до 80% від його об’єму! 

Залишок газу в балоні потрібно перевірити на вагах та порахувати за таблицею 

  • Не розігрівайте балон та уникайте прямих сонячних променів. 

Перевищення температури призведе до втрати герметичності та вибуху 

  • При використанні балон має бути виключно у вертикальному положенні. 

Побутові газові пристрої розраховані на парову фазу газу, для цього балон має бути розташований вертикально - вентилем догори.  

  • Не використовуйте плиту для природного газу (метану) для балону зі скрапленим газом (пропан-бутаном). Встановіть редуктор! 

Метан має менший тиск за LPG, тому згоряння пропан-бутану на плиті з конфорками (пальником) природного газу буде неефективне та для компенсації тиску необхідно під’єднати до шлангу редуктор та встановити спеціальні конфорки. 

  • Враховуйте різницю температур на вулиці та в приміщенні, де використовується пропан-бутан. 

Розташовувати балон рекомендується в більш прохолодному місці з постійною вентиляцією. Наприклад веренда або взагалі на вулиці з’єднавши з плитою через отвір в стіні. 

  • Провітрюйте приміщення, де використовується газ! 

Для повного згоряння 1 куб. м метану необхідно 10 куб. м повітря, для згоряння кубометру пропан-бутану потрібно 27 куб. м повітря. Якщо не забезпечити приплив повітря в повному обсязі, то в процесі горіння буде виділятися отруйна речовина - чадний газ (оксид вуглецю, СО). 

  • Перед заправкою та періодично під час експлуатації перевіряйте герметичність з’єднань вентиля, шлангу та інших частин. 

Герметичність до заправки має перевірити власник балону та заправник, це потрібно зробити використовуючи мильну емульсію (розчин) на стиках з’єднувальних частин.  Після заправки у разі появи запаху газу - припиніть користування газовими приладами (перекрити вентилі та крани подачі газу), винесіть балон на вулицю та провітріть приміщення та викликайте 104! 

ВАЖЛИВО! Ознайомте з цими правилами та заходами безпеки всіх, хто  використовує балони в домашніх умовах. Особливу увагу приділіть дітям та літнім людям, які будуть використовувати пропан-бутан вдома. 

За даними світової асоціації скрапленого газу, пропан-бутан для приготування їжі та обігріву використовує  три млрд людей по всьому світу. За умови дотримання простих правил використання LPG, як і раніше, є доступним та безпечним видом енергії!