Оскільки населення світу продовжує зростати й, за прогнозами ООН, у 2050 році сягне 9,7 млрд, важливість доступу до екологічної та безпечної енергії залишається критичною. Shell відіграє важливу роль і в забезпеченні енергією, яку нині потребує світ, і в побудові низьковуглецевої енергетичної системи майбутнього. Якою вона має бути? Ділимося досвідом та головними фактами з оновленої Стратегії енергетичного переходу Shell.

Більше цінності – менше викидів

З часу, коли компанія розробила та запустила стратегію «Прискорюючи Прогрес» минуло три роки. За цей період є успіхи, якими варто поділитися, та точки зростання, що мають потенціал ще швидше наблизити Shell до своєї стратегічної мети – стати енергетичним бізнесом з нульовими викидами до 2050 року. Компанія вірить в цю ціль, адже вона посилює ще більш амбітні прагнення у межах Паризької кліматичної угоди. Головна мета цієї міжнародної ініціативи – не допустити зростання глобальної середньої температури 1,5°C у порівнянні з показниками доіндустріальної епохи.

У процесі енергетичного переходу Shell зменшує викиди від своєї діяльності та продуктів компанії. І цей процес пронизує всю її бізнес-діяльність:

  • у напрямі «Природний газ» (Integrated Gas) Shell розвиває виробництво зрідженого природного газу (ЗПГ) з низькою інтенсивністю вуглецю;

  • у сегменті «Розвідка й видобуток» (Upstream) компанія зменшує викиди від видобутку нафти та газу;

  • у межах напрямів «Даунстрім» (Downstream) та «Відновлювані джерела енергії та енергетичні рішення» (Renewables and Energy Solutions) Shell сфокусована на розробці низьковуглецевих продуктів та послуг (таких як біопальне, розвиток мережі електрозарядних станцій для автомобілів), а також інвестує у виробництво водню та іншого пального майбутнього.

Прогрес Shell на шляху до нульових викидів

Компанія вже демонструє суттєвий прогрес на шляху до своїх кліматичних цілей. Так, станом на кінець 2023 року Shell виконала понад 60% зобов’язань у межах цілі щодо скорочення викидів від своєї діяльності вдвічі до 2030 року. Це стало можливим завдяки адаптації портфеля компанії, в тому числі – шляхом перепрофілювання нафтопереробних заводів та внесення певних коректив до діяльності, як-от перехід деяких нафтогазових платформ на живлення відновлюваною енергією.

У 2023 році Shell також зменшила викиди вуглецю від своєї діяльності на 31% у порівнянні з показниками 2016 року. І продовжує бути однією з лідерів у скороченні викидів метану – потужного парникового газу, який може вивільнятися під час видобутку нафти, газу та ЗПГ. До слова, Shell була однією з перших компаній, що зобов’язалася досягти нульових викидів метану до 2030 року.

Ще один суттєвий результат – Shell досягла короткострокової мети щодо зменшення чистої вуглецевої інтенсивності енергетичних продуктів на 6,3% у порівнянні з 2016-м роком.

Загалом у 2023 році компанія інвестувала 5,6 млрд доларів у низьковуглецеві рішення, що становило 23% капітальних витрат Shell. «Ми переконані, що цілеспрямованість та суттєві інвестиції дозволять компанії пропонувати нашим споживачам низьковуглецеві, а отже – екологічні рішення за доступною ціною», – зазначив СЕО Shell Ваель Саван.

Що далі?

Упродовж багатьох років світ і надалі потребуватиме нафти й газу – вироблених при цьому з меншими викидами та збалансованих використанням більш екологічних рішень: сучасного біопального, відновлювальної енергетики та водню.

Shell очікує, що зріджений природний газ відіграватиме ключову роль у цьому енергетичному переході. Він продовжує бути джерелом безпечного постачання енергетики у багатьох європейських країнах. ЗПГ також забезпечує гнучкість електричних мереж та можливість зменшити викиди вуглецю в деяких видах промисловості, замінюючи вугілля. Відтак, Shell багато вкладає у розвиток виробництва зрідженого природного газу з меншою інтенсивністю вуглецю.

Компанія також продовжує інвестувати у розвиток проєктів з відновлювальної енергетики та розробку пального майбутнього, аби процес енергетичного переходу до нульових викидів був збалансованим та не створював дискомфорту для споживачів та партнерів компанії. У межах масштабування цього прагнення Shell, зокрема, будує Holland Hydrogen 1 – один із найбільших заводів із виробництва екологічно чистого водню в Європі, а саме у Роттердамі (Нідерланди).

Усвідомлене та екологічне споживання пального

Енергетичний перехід можливий лише тоді, коли до нього прагнуть не тільки уряди та компанії, але й споживачі. Shell цінує кожного свого клієнта та намагається будувати із ними довірливі взаємини, котрі сприятимуть усвідомленому та екологічному споживанню пального. Зокрема, компанія розвиває мережу електрозарядних станцій для електромобілів. До прикладу, в Україні на понад 14% АЗС у мережі Shell установлені електрозарядні модулі.

Shell прагне залишатися лідером з виробництва біопального, включно з екологічним авіапальним та відновленим дизелем, що вироблений з викидів. Паралельно компанія планує скорочувати продаж нафтопродуктів, таких як бензин та дизель.

Аби вимірювати прогрес у цьому напрямі, Shell встановила для себе нову ціль – зменшити викиди від використання споживачами нафтопродуктів компанії на 15-20% до 2030 року (у порівнянні з 2021-м).

СЕО Shell Ваель Саван наголошує, що енергетичний перехід у напрямі до нульових викидів має бути збалансованим. А відтак, компанія продовжуватиме пропонувати своїм споживачам екологічні та водночас доступні продукти тапослуги.

Про Shell в Україні

Shell Mobility увійшла на український ринок 2007 року та входить до кластеру Центральної та Східної Європи Shell Mobility. Нині в компанії працює близько 1 600 осіб. Мережа АЗС Shell нараховує 131 станцію у 20 областях України, з яких функціонують 118. Shell пропонує клієнтам високоякісні нафтопродукти, включно з пальним Shell V-Power, дизельним пальним та зрідженим вуглеводневим газом (ЗВГ), а також широкий асортимент супутніх товарів, свіжу їжу й напої. Щоб відповідати потребам українських власників електромобілів, кількість яких постійно збільшується, на понад 14% мережі Shell установлені електрозарядні модулі.

Shell – глобальна група енергетичних та нафтохімічних компаній, яка діє в понад 70 країнах, а загальний штат становить 93 000 працівників. Компанія Shell, яка має більш ніж сторічний досвід у виробництві пального, нині використовує найсучасніші технології та інновації для забезпечення сталого майбутнього. Компанія також інвестує в розвиток енергетики (зокрема низьковуглецевої, а також у вітрову й сонячну) та нові види пального для транспорту (серед них – удосконалене біопальне й водень).

Джерела світлин: депозитарій компанії Shell