В українському паливному ритейлі останніми роками набирає обертів новий тренд – активно розвиваються непаливні продажі шляхом реалізації колабораційних проєктів. Раніше ми вже писали про співпрацю мережі WOG і Gastrofamaly ресторатора Дмитра Борисова. Наразі маємо честь познайомити вас із новим дуетом і розповісти про співпрацю SOCAR і нью-йоркської мережі Nathan’s Famous. Прихід Nathan’s на вітчизняні АЗС – знакова подія, адже можна констатувати, що в Україні з’явився новий глобальний гравець у сегменті швидкого харчування родом зі Сполучених Штатів. Мережі зі США, як відомо, є орієнтиром для розвитку цього сегменту в усьому світі. А для хот-догів це саме Nathan’s. НафтоРинок відвідав новий комплекс SOCAR у Києві, де скуштував на смак американську мрію у вигляді сету Nathan’s.

«Американський» хот-дог відрізняється від «французького» лише булочкою, що і визначає спосіб його вживання. Так, «американський» ми тримаємо горизонтально, а «французький» – вертикально. Перший вважається класичним, проте другий більш зручно готувати і вживати, особливо якщо ви за кермом. Тому в Україні на АЗС продаються переважно «французи». Окремі мережі використовують у цьому питанні комбінований підхід. Наприклад, «американців» можна зустріти в UKRNAFTA, Shell, «БРСМ-Нафта», Marshal з їхньою «півметровою ковбасою» та на деяких регіональних станціях.

Безумовною перевагою «американців» є можливість додавання до них усіляких топінгів – карамелізованої цибулі, маринованих огірків, кукурудзи, а також різноманітних соусів. До «французів» же можна додавати лише соуси, тому між собою ці «гарячі собаки» відрізняються тільки розміром і типом сосиски.

На початках 90-х, ще до появи в Україні шаурми як game changer фактора, у продажу переважали саме американські ход-доги – сосиску клали горизонтально у булочку, а для смаку додавали кетчуп, майонез, гірчицю і моркву по-корейськи. Як мінімум така форма вважалася стандартом на всіх пляжах Одеси – від Ланжерона до Аркадії, та Феодосії – від проспекту Айвазовського до пансіонату «Україна» (більш відомого як «Золотий пляж»). Проте з часом в Україні революція у сегменті хот-догів відбулася не у курортних зонах, а саме на АЗС – конкуренція між топовими мережами вимагала прийняття все більш якісних рішень в області непаливних продажів. Преміальні мережі автозаправних станцій відряджали свої агентурні делегації до сусідньої Польщі, аби їхні менеджери проводили там продуктову розвідку на АЗС Orlen. Поступово загальна пропозиція українських мереж ставала все більш європейською, а наразі навіть обігнала сусідів в окремих концептуальних рішеннях. Проте якщо казати про конкуренцію щодо хот-догів, то абсолютним лідером у цій гонці стали саме французькі – їх легше і швидше готувати, вони не потребують додаткового місця для зберігання топінгів, що було основним стримуючим фактором для експансії «американців».

Тому наразі наш ринок хот-догів перенасичений саме «французами», на яких, до речі, потужно «вистрелив» Mr. Grill, обравши заправки одним із пріоритетних напрямів. Хоча декілька років тому UKRNAFTA намагалася повернути велич «американцям». Варто лише згадати відому у вузьких колах «війну хот-догів» на Столичному шосе холодної осені 2018 р.

Суть протистояння полягала у тому, що в мережах Shell і UKRNAFTA існувала майже ідентична пропозиція американських хот-догів. Різниця була у формі подачі і ціні. На Shell вартість стартувала від 50 грн, а UKRNAFTA продавала по 25 грн базовий варіант (сосиска і булочка), а за додаткові 10 грн можна було самостійно додавати топінги у необмеженій кількості. Пропозиція на АЗС UKRNAFTA фактично кидала тінь на маржинальний флагманський хот-дог на Shell, що продавався відразу навпроти відомої станції національної мережі на Столичному шосе. На жаль, UKRNAFTA втратила динаміку і не масштабувала успіх на інші свої модернізовані АЗС і наразі перейшла на «французькі» рейки. Проте не залишила, а лише відтермінувала плани розвитку на ниві «американських» хот-догів. Тож варто дочекатися кінця карантину, а далі буде видно.

(На фото маркетингова команда, що почала реалізацію американських хот-догів на АЗС UKRNAFTA: Олександр Зубрицький, Віталій Гончарук, Ірина Гончаренко, Максим Потапський)

Несподівано (навіть для президента Зеленського, який так любить азербайджанський донер-кебаб) динаміку «американському» формату забезпечила мережа SOCAR. Рішення про колаборацію брендів було неочікуваним, але цілком природним. Якщо ОККО йде в бік співпраці з Burger King, WOG – із БПШ, то SOCAR, яка у разі поглинання мережі Glusco може значно збільшити свою присутність в Україні, також мала запропонувати щось, що не мало б аналогів на доволі примхливому ринку України. І вони зробили вибір – партнером стала американська Nathan’s Famous.

Мережа має більш ніж сторічну історію: заснована у 1916 р. на Коні-Айленді в Нью-Йорку подружжям Натаном і Ідою Хандверкерами, еврейськими емігрантами з Польщі. Коні-Айленд узагалі є цікавим місцем в історії хот-догів Нью-Йорка і всіх Сполучених Штатів. Так, існує легенда, що першою людиною, яка стала продавати хот-доги в Нью-Йорку, був Чарльз Фельтман, емігрант із Німеччини, історичної батьківщини хот-догів. Є й інші версії, але сперечатися немає сенсу. В Україні, до речі, є також і своя легенда: кажуть, що Василь Бікус, нині операційний директор «БРСМ-Нафта», працюючи в Shell багато років тому, був першою людиною, що «придумала хот-дог» і поставила продажі сосиски в булці на АЗС на майже промислові рейки. «У нас тоді і обладнання не було спеціального, розігрівали сосиски на звичайних гриль-пресах», – згадував Бікус. Правда чи ні – НР не відомо, але історія має право на існування.

(На фото крайній зліва: Василь Бікус, операційний директор БРСМ-Нафта, людина, що «придумала хот-дог», але це не точно)

Повертаючись до Nathan’s Famous, варто згадати і про їхню власну легенду. Так, компанія починала бізнес із формату закусочної, де продавали хот-доги по п’ять центів. До відкриття закладу Натан працював постачальником у закусочній Feltman’s German Beer Garden (того самого, що придумав хот-дог). До започаткування своєї справи його підштовхнули приятелі Едді Кантор і Джиммі Дюрант, котрі працювали в Feltman’s офіціантами. Основною стравою тут були хот-доги з соусом за рецептом його дружини Іди. Хендверкер продавав їх по п’ять центів, удвічі дешевше, ніж його колишній роботодавець Фельтман (дуже нагадує кейс UKRANFTA/Shell, враховуючи, що в UKRANFTA працювала/працює команда вихідців із Shell). На той час санітарно-гігієнічний нагляд і контроль якості їжі перебували в зародковому стані, а тому походження таких дешевих хот-догів викликало у людей серйозні підозри. Натан, аби переконати відвідувачів у якості своїх сосисок, почав годувати безкоштовно місцевих лікарів, але за умови, що на них повинні бути медичні халати. Крім того, він просто найняв людей, які одягалися, як лікарі, і їли в його закусочній. Таким чином йому вдалося залучити безліч нових клієнтів і зберегти колишніх. Бізнес став процвітати. І процвітає й наразі – є реалізація у всіх штатах, а також присутність у 14 країнах за межами США, включаючи Ізраїль і Єгипет. Щоправда, ціни вже не такі, як на початку ХХ ст. Cередня вартість стандартних пропозицій доходить до $5 за штуку. Однак у кінці квітня 2021 р. в рамках рекламної промоції мережа продавала хот-доги по п’ять центів (при купівлі одного хот-дога за стандартною ціною) на першій історичній локації на Коні-Айленді, що стало першою подібною акцією за більше ніж 100 років існування мережі. Власне, в Нью-Йорку з 2019 р. мінімальна заробітна ставка за одну годину роботи становить $15, тобто навіть $5 за один хот-дог є цілком доступним продуктом для кожного, хто працює.

Але повернемося до України. Наразі пропозиція  Nathan’s Famous діє на шести столичних станціях SOCAR:

  • Київ, Столичне шосе, 100;
  • Київ, просп. Степана Бандери, 36;
  • Київ, бульв. Дружби Народів, 35;
  • Київ, вул. Сортувальна, 24;
  • Київська обл., с. Гора, а/д Київ-Харків, 28-й км;
  • Київська обл., c. Гатне, вул. Iнститутська, 4.

Наразі формат включає такі продукти:

  • хот-дог «Нью-Йорк оріджінал»;
  • хот-дог «Бруклін» із сирним соусом;
  • хот-дог «Коні-Айленд» із капустою сауеркраут;
  • хот-дог «Манхеттен» із сирним соусом та м’ясними чіпсами;
  • хот-дог «Квінс» із м’ясними чилі;
  • хот-дог «Бронкс» із м’ясними чилі та сирним соусом;
  • фірмова картопля «Nathan’s Крінкл Кат».

Ми здивувались, але наразі сосиски, булочки і топінги є імпортованими продуктами із країн Європи. Про плани з локалізації виробництва поки не відомо. Звичайно, якщо SOCAR реалізує цей формат на всіх своїх станціях, а також на станціях Glusco, яку азербайджанська мережа може поглинути, то питання локалізації буде більш актуальним. Варто відзначити, що SOCAR є преміальною мережею, і тому пропозиція Nathan’s в Україні також подається як преміальна, із відповідною ціною, що співставна з пропозицією в США.

Власний досвід НР показує, що для пересічних українців вартість пропозиції Nathan’s на SOCAR буде трішки дорогуватою, але більшість пересічних українців і не є цільовою аудиторією SOCAR, що нівелює ціновий фактор. Перекус на двох (два хот-доги, дві картоплі, два напої – назвемо це «сет на двох») обійшовся у 460 грн (десь $17). Один хот-дог вийшов приблизно по 135 грн/шт. Окремо варто зауважити прекрасну сервіровку із використанням зручного паперового посуду та серветок у форматі Nathan’s.

Наразі говорити про успішність чи неуспішність виходу Nathan’s на український ринок ще зарано, адже колаборація з SOCAR – це, скоріше, бенефіс на вітчизняних теренах. У компанії повідомили, що купували франшизу напряму в американців, що теж є цікавою історією. Фахівці SOCAR перед стартом пілоту літали до Штатів на навчання і мають навіть окремого тренера.

НР дослідив пропозиції у сусідніх країнах. У РФ, наприклад, доволі гнучкі формати франшизи, зокрема:

  • типовий кіоск (такий формат підійде для жвавих перехресть або поруч із метро);
  • острівний кіоск (у торгових центрах, супермаркетах, кінотеатрах і т.д.);
  • юніт (хот-дог поінт);
  • вуличне кафе;
  • фуд-трак.

Вартість франшизи – від $2-6 тис. + інвестиції у побудову локації та фіксовані роялті – 6% від обороту. Власником у Росії є компанія «ЕнЕфРус». Загалом наразі у 14 країнах діють понад 40 тис. франчайзингових локацій із річною реалізацією у 600 млн хот-догів. Можливо, і в Україні SOCAR стане лише провайдером бренду, а розвиток  Nathan’s піде своїм шляхом. Тим паче, що стандарти не такі суворі, як у тих же Burger King або McDonald’s. Порівняно низька ціна входу в бізнес може стимулювати його швидкий розвиток, а разом із тим – розширення форматів і зниження кінцевої ціни продукту.

Поки, схоже, мережі SOCAR «зайшов» Nathan’s, і компанія вже планує охопити «американцями» всю мережу. На подію анансовані боси зі Штатів, яким НР уже готує питання про розвиток фаст-фуду на одеських пляжах.

upd: Через декілька тижнів після виходу матеріалу боси Nathan’s все ж таки відвідали Київ, де НР мав змогу познайомитись і поспілкуватись на тему майбутнього франшизи в Україні. За посиланням можна ознайомитись зі звітним матеріалом і фотозвітом:

Схожі публікаціЇ
SOCAR провела официальную презентацию колаборации с Nathan`s Famous 12:00 / 15 липня, 2021
SOCAR провела официальную презентацию колаборации с Nathan`s Famous
SOCAR провела официальную презентацию колаборации с Nathan`s Famous.На церемонии с приветственным словом выступили Джордж Кент, И. о. временного поверенного в делах США, Эльмира Ахундова, Чрезвычайного и Полномочного посла Азербайджана в Украине, и Джеймс Уокер (James R. Walker), Вице-Президент Nathan’s Famous, руководитель франшизы, а также Оливер Р. Пауэрс, старший директор франчайзинговых операций.