Генеральний менеджер Європейської Асоціації скрапленого газу (Liquid Gas Europe) Ева Абрамюк-Лете (Ewa Abramiuk-Lété) розповіла в інтерв’ю НафтоРинку про перспективи ринку автогазу в світлі активного переходу ЄС на електромобілі, обсяги виробництва скрапленого газу з відновлюваних джерел (rLPG) та перспективи заміщення ним імпорту у найближчі роки.
НР: Який обсяг споживання автогазу в Європі у 2023 році? Які тенденції на ринку?
Споживання автогазу в Європі не просто стабільне, а надійно стабільне, з чіткими тенденціями до зростання. Ми очікуємо, що загальне споживання автогазу в Європі зросло до трохи більше 10 млн т у 2023 році з приблизно 9,5 млн т у 2022 році (офіційні дані за 2024 рік поки не опубліковані — НР). Ця цифра демонструє послідовну зростаючу траєкторію, але нижче допандемічного максимуму в 11 млн т 2019 року.
Ринки автогазу середнього розміру, включаючи Іспанію, Португалію та Болгарію, продемонстрували вражаюче зростання у 2023 році. Франція провела гарний рік, збільшивши продажі на 24% у річному обчисленні. Варто зазначити, що Туреччина знаходиться на шляху до досягнення рекордно високого рівня споживання — 3,4 млн тонн. Однак багато крупних не продемонстрували зростання у 2022 році. В Італії, Польщі та Україні в 2023 році споживання не змінилося або незначно знизилося, хоча в Польщі в першому кварталі 2024 року споживання зросло на 7%.
НР: Що стимулює зростання попиту на автогаз? Які перешкоди ви бачите для подальшого зростання ринку LPG в Європі?
Зростання попиту на автогаз в основному пов'язане з підвищенням цін на бензин і дизельне паливо, що робить автогаз економічно привабливою альтернативою. Це призвело до значного зростання продажів у таких країнах, як Франція, Чехія, Іспанія, Латвія, Норвегія та Португалія. Однак такі перешкоди, як зростання відсоткових ставок, висока інфляція та криза вартості життя, призвели до скорочення бюджетів домогосподарств і зниження загального попиту.
НР: Чи змінилося ставлення політиків до скрапленого газу відтоді, як вони почали активно просувати перехід на електромобілі?
Оскільки Європа наближається до 2035 року, коли буде заборонено продаж нових двигунів внутрішнього згоряння (ДВЗ), існує значний потенціал для того, щоб паливо з нейтральним рівнем викидів СО2 відіграло ключову роль у декарбонізації легкових автомобілів. Транспортний засіб з ДВЗ, що використовує відновлювані види палива, може мати такий самий, якщо не менший, вуглецевий слід протягом життєвого циклу, як електромобіль з акумуляторною батареєю (BEV). Така потенційна роль CO2-нейтрального палива є захоплюючою перспективою для політиків, які підштовхують перехід на електромобілі. Останні події в секторі електромобілів підкреслюють потребу в різноманітних альтернативах для декарбонізації автомобільного транспорту. Європейські вибори викликали нові дебати про майбутнє транспорту в Європі та актуальність біопалива і вуглецево-нейтральних видів палива після 2035 року. З огляду на те, що автогаз є провідним альтернативним паливом в ЄС, його майбутня роль на ринку заслуговує на серйозний розгляд.
НР: Що очікує галузь LPG після 2035 року, коли в ЄС буде заборонено продаж нових автомобілів з двигунами внутрішнього згоряння? Коли, на вашу думку, споживання автогазу може почати знижуватися?
Прискорене впровадження електромобілів (EV), підтримане європейськими нормами та державними стимулами, може вплинути на рівень споживання автогазу після 2035 року. Однак це не зробить автогаз застарілим паливом. Поточна ситуація показує, що, незважаючи на зростаючу популярність електромобілів, ринок все ще стикається з низкою викликів. Водночас, загальна кількість реєстрацій нових транспортних засобів на автогазі продовжує зростати. Це дає нам підстави вважати, що попит на автогаз залишатиметься високим до 2035 року, підтримуючи різноманітні потреби європейців. Що буде після 2035 року, залежатиме від того, чи вирішать європейські політики залишити відкритими дороги для нових автомобілів, що працюють на паливі з вмістом CO2.
НР: Чи може відновлюваний скраплений газ (rLPG) частково зменшити залежність Європи від імпорту? Якими є поточні обсяги виробництва скрапленого газу в Європі?
За даними Argus Media, у 2023 році потужності з виробництва відновлюваного скрапленого газу в Європі становили 319 тис. т порівняно з 248 тис. т у 2022 році. Ми спостерігаємо інтенсифікацію виробництва rLPG та rDME (диметилового ефіру, що розглядається як альтернатива дизпальному — НР) в Європі, оскільки rLPG може вироблятися як побічний продукт у процесах HVO/HEFA, газифікації та Power to X, а також на місці за допомогою біогазових установок. Ми також бачимо величезний потенціал для виробництва rDME в Європі.
НР: Які компанії є основними виробниками rLPG в Європі та світі?
П'ятьма найбільшими виробниками відновлюваного скрапленого газу в Європі є ENI, Neste, PREEM, Total і Repsol. Згідно з нашим прогнозом, ці компанії залишаться лідерами ринку в Європі протягом наступних п'яти років. Разом з американським виробником Marathon ці компанії є найбільшими світовими виробниками скрапленого газу з відновлюваних джерел. Європа, безсумнівно, є лідером у виробництві відновлюваних рідких газів у всьому світі.
НР: З якої сировини виробляють rLPG?
Відновлюваний LPG виробляється з різних видів сировини, основними з яких є відходи та залишкові матеріали. До них відносяться відпрацьовані кулінарні олії, несепаровані жири та олії, саломаси та тваринні жири. Гідроочищення рослинних олій (HVO) для виробництва біодизеля та сталого авіаційного палива (SAF) наразі є найпоширенішим способом, на який припадає близько 98% виробництва біогазу. Крім того, досліджуються нові види сировини та технології для збільшення виробничих потужностей та диверсифікації джерел.