Уже за місяць, 5 листопада, може набрати чинності Технічний регламент на скраплений газ. Кілька років документ розробляли насамперед для вирішення питань якості ресурсу: 90-95% від споживаного газу – це автомобільне пальне, а європейським стандартам EN589 потрібна була повноцінна адаптація до нормативної бази в Україні.

Дату набрання чинності Техрегламенту вже двічі відкладали. Він мав запрацювати ще 3 травня 2021 р., проте через бюрократичну тяганину Національного агентства акредитації України (НААУ) на той момент у країні не був акредитований жоден орган оцінки відповідності (ООВ). З мертвої точки питання зрушило тільки у вересні: Міністерство економіки України уповноважило два органи на виконання ними як третьою стороною завдань з оцінки відповідності вимогам Технічного регламенту щодо скрапленого газу для автомобільного транспорту, комунально-побутового споживання та промислових цілей. Такі призначення проходять обов’язково за рекомендацією Міністерства енергетики України.

Орган оцінки відповідності ТОВ «Центр якості продукції “Карат”» став одним із перших в Україні уповноважених органів оцінки відповідності вимогам Техрегламенту на скраплений газ і в найближчій перспективі – єдиним органом із власною лабораторією, яка забезпечує повний перелік випробувань для газу автомобільного та побутового призначення за всіма показниками на відповідність ТР.

Саме наявність власної лабораторії, яка розташована в центрі країни – у Дніпропетровській обл., – на повний перелік вимог Регламенту директор ТОВ «Центр якості продукції “Карат”» Валентина Кравчук вважає основною перевагою і відмінною рисою в порівнянні з іншими ООВ, які в перспективі претендують отримати таке призначення. «Наявність власної акредитованої лабораторії зріджених вуглеводневих газів і нафтопродуктів дасть замовнику можливість проводити випробування газу в повному обсязі згідно з вимогами стандартів ДСТУ EN589 до: 2017 і ДСТУ 4047-2001 із наданням сертифіката відповідності, протоколу випробувань і паспорта якості, передбачених Технічним регламентом», – вважає пані Кравчук. Експерт заявляє про готовність до організації відбору зразків газу по всіх регіонах України, що також є дуже важливою і невід’ємною частиною процесу оцінки відповідності скрапленого газу, адже саме це часто заганяє в глухий кут питання оцінки відповідності кожної конкретної партії, тому що вимагає залучення фахівців і використання спеціального обладнання.

За рік тут підібрали команду професіоналів, сертифікували аудиторів з оцінки відповідності скрапленого газу та нафтопродуктів, створили систему якості і пройшли акредитацію.

До слова, у кінці вересня «Карат» розширила сферу оцінки: компанія уповноважена на проведення робіт з оцінки відповідності вимогам Технічного регламенту про вимоги до автомобільних бензинів, дизельного, суднового та котельного пального, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 2013 р. № 927 .

До 5 листопада – дати набрання чинності Техрегламенту LPG – список НААУ уповноважених органів може розширитися: ще мінімум дві компанії претендують на це право. Однак учасники ринку не змогли підтвердити наявність власних лабораторій у них. Не виключено, що за місяць ситуація може кардинально змінитися, оскільки питання ООВ стало актуальним для багатьох ГНС із лабораторіями. Але поки на ринку такою є тільки «Карат», яка може запропонувати виконання всього алгоритму контролю якості за всіма видами нафтопродуктів, який включає відбір проб фахівцем, проведення випробувань та надання висновків про якість і протоколу випробувань власного акредитованого випробувального центру.

У «Караті» вважають, що оцінка відповідності та контролю якості ще потребує доопрацювання вимог Технічного регламенту, тому пропонують послуги з планування, проєктування і створення таких лабораторій. Крім того, тут надають послуги з підготовки персоналу лабораторії, розробки і впровадження систем якості відповідно до вимог стандарту ДСТУ EN ISO/IEC 17025. Тобто пропонують послуги зі створення лабораторії з нуля і до повної готовності до процесу акредитації.

Ринок газу усвідомлює, що поява акредитованих і уповноважених ООВ нівелює перенесення Регламенту, адже саме відсутність ООВ було основною причиною попередніх двох перенесень.

Набрання чинності Технічного регламенту зробить обов’язковим виконання вимог національних стандартів щодо показників якості зрідженого газу, що сприятиме виведенню на ринок якісного продукту, а наявність органу ринкового нагляду в особі Держекоінспекції дуже мотивуватиме виконувати вимоги Регламенту і забезпечить рівні конкурентні умови роботи на ринку скрапленого газу для всіх його учасників. Прогнозуємо, що якість автогазу на ринку може суттєво покращитися, про що давно мріє споживач цього альтернативного пального.