Збільшення акцизу на автогаз з €52/1000л до €169/1000л суперечить нормам Директив ЄС – 2003/96/ЄС

Про це під час 34-тих Загальних Зборів учасників Української асоціації скрапленого газу (УАСГ) повідомив Генеральний директор УАСГ Станіслав Батраченко.

В рамках зборів гравців ринку скрапленого газу Генеральний директор асоціації Станіслав Батраченко та Виконавчий директор Олег Широков окреслили позицію асоціації щодо намірів Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики ВРУ та Уряду збільшити ставку акцизу на скраплений газ з €52/1000л до €169/1000л:

«Вчергове повертаємося до процесу, що триває з 2015 року. Бажання змістити баланс в галузі за рахунок іншого продукту дуже явне. Я думаю враховуючи скрутну ситуацію в країні розумні люди на таке реагуватимуть справедливо» – зазначив Генеральний директор ULPGA Станіслав Батраченко.

Нагадаємо, згідно законопроекту 7668-д в вересні 2022 р. повернуто 100% довоєнної ставки акцизу на автогаз – €52/1000л, на бензин та ДП – €100/1000л, тобто 46,5% та 71,7% від довоєнного рівня, відповідно. Пізніше, в період перед поверненням в липні 2023 р. довоєнних ставок (згідно ЗП 7668-д) на бензин та ДП та ПДВ (з пільгових 7% до 20%), парламентарії також намагалися змінити ставки зрівнявши їх на €100/1000л. Тобто збільшити на автогаз, і зменшити на бензини та ДП, чого не відбулося. Зараз ставка акцизу на бензин становить €213,5/1000л, ДП – €139,5/1000л, скраплений газ – €52/1000л.

«Цього разу Мінфін надав свої пропозиції Кабміну. З цього приводу на початку грудня відбулася нарада за участі Міненерго, ДФС, Мінфіну, Центру якості продукції «Карат», профільних асоціацій, та українських виробників пального. Зокрема, представники «Укрнафти» запропонували вирівняти ставки відповідно енергоємності продуктів (конвертувавши пропорційно теплоємності - кДж на одиницю продукту – НР). Фізичні розрахунки було покладено на Міненерго. Однак, навіть в країнах ЄС згідно Директиви 2003/96 – зміна обрахунків з кілограм в кДж запланована аж на 2028 р. – це дуже складна задача. Зокрема, під час наради представник Центру якості продукції «Карат» зазначив, що для цього не має чіткої методології. Навіть у ЄС. Наприклад, всі гравці ринку знають, що існують різні сезонні марки скраплених газів А, В,С, D. В них фізично різна енергоємність» – розповів Станіслав Батраченко.

В УАСГ наголошують, в подальшому продовжуватимуть керуватися директивою ЄС 2003/96. Держслужбовцям для прийняття рішень потрібна опора на документальну базу. Україна, як кандидат на вступ в ЄС зобов’язана імплементувати директиви та стандарти якості ЄС. У Директиві 2003/96 визначено ставку 68 євро/1000л на автогаз та 359 євро/1000л на бензин (відповідає співвідношенню ставок 18,9%).

«Ми (Україна – НР) мали імплементувати цю директиву ще 2 роки тому. Очікуємо, що Мінфін має найближчим часом гармонізувати її з українським законодавством. Виходить якщо уряд зараз підвищить ставку, найближчим часом їм її треба буде знижувати» – зазначив виконавчий директор асоціації Олег Широков.

Також, динаміка зростання побутового використання скрапленого газу спонукає до розділу ставок для автогазу та побутового балонного газу. За оцінками компанії «Надія», яка реалізує комунально-побутовий газ в балонах через власну мережу, через військові дії побутове споживання скрапленого газу (поза сегментом автогазу) в Україні зросло – до 30% ринку.

«Вартість заправки балону на АЗС незалежно від регіону України і місця заправки коштує на рівні 50 грн за балон, які бере працівник АЗС. Зараз діюча ставка для побутового газу не є критичною. В ДФС стверджують, що в електронній системі адміністрування реалізації підакцизних товарів (СЕАРП) існує можливість розділити акцизи на цей продукт. Тут ключове питання чи дієвий механізм адміністрування? Ми будемо наполягати на сценарії залишити €52/1000л для побутового газу (в більшості країн ЄС акциз на побутовий газ в рази менший, або взагалі відсутні – НР), і встановлення €68/1000л на автогаз.

Але чому в нас тоді залишиться ставка на бензин €213/1000л, а не €359/1000л згідно директив, як зараз в Польщі? Або в 3-6 рази вища порівняно з ставкою на автогаз у більшості країн ЄС» – підкреслив Станіслав Батраченко.

Директива ЄС 2003/96 передбачає співвідношення ставок на скраплений газ до бензину у розмірі 18,9% від акцизу на бензин – в Україні зараз цей показник становить 24,4% (відповідає середньому рівню у країнах ЄС). Якщо збільшити ставку тільки на LPG до €169/1000л, співвідношення зросте до найвищого серед країн ЄС – 79,2%.

За оцінкою представників імпортера та дистриб’ютора газобалонного обладнання Profigas, через збільшення цін LPG втрачатиме економічну перевагу. Знизиться кількість установки нових ГБО, користувачі старих авто з ГБО більше вагатимуться інвестувати кошти на сервіс зношеного обладнання. Оскільки проливи LPG регулярно знижатимуться значного ефекту у збільшенні зборів акцизного податку держава може не відчути.

Окрім цього, в питанні збору акцизного податку з LPG, гравці ринку зазначають про складність в обліку через ставку фіксовану в літрах, а не кілограмах, як це встановлено в країнах ЄС.

«Гуртові партії газу потрапляють до країни в цистернах закуплені в тонах, далі на склад ГНС – в газовози – резервуари на станції, і тільки на колонці вже відпускаються літри. Через певну кількість ресурсу в стані газової пари в резервуарах, втрати при перевалці, зміни температури, утворюється небаланс, що одразу викликає питання при перевірках складів податковою службою. Ринок зацікавлений у введені акцизу на скраплений газ у кілограмах» – зазначив Станіслав Батраченко.

Додамо, участь в 34-тих загальних зборах УАСГ прийняли представники компаній «Західектоп», «Автотранс», KLO, «Норд газ», «Люкспромгаз», «Преміум оіл ЛТД», «Полтавська газонафтова компанія», «Укравтономгаз». Також захід відвідали керівники компанії-постачальника ГБО Profigas, «Ассоціації газовидобувних компаній України» (сукупно виробники до 5 тис. т LPG на місяць), галузевого каналу Sintoneс.

 

Джерело: НафтоРинок